Tačiau kai kurios bendrijos tikina, kad į premijas net negalės pretenduoti, nes neturi pinigų priedangoms įrengti.
Dviem aukštais sukalti gultai, stalas, sofutė, televizorius – tai vieno Panevėžio daugiabučio miesto centre rūsys. Iš bendro rūsio ištempti šlamštą, nuvalyti voratinklius ir įrengti priedangą mintis kilo namo pirmininkui.
„Tai – namas statytas šaltojo karo metu, jis jau buvo planuojamas apsisaugojimui nuo atominio karo, sienos labai storos, rūsiai labai gilūs, mes tikrai, jei ne tiesioginis smūgis, esam apsaugoti“, – paaiškino bendrijos pirmininkas Gendrius Jakubėnas.
Numatė premijas
Daugiabutyje – beveik pusšimtis butų, tad, reikalui esant, esą tilptų visi gyventojai.
Pirmininko skaičiavimu, priedangos įrengimas atsiėjo virš 10 tūkstančių eurų. Tam bendrija naudojo visų daugiabučio gyventojų kaupiamas lėšas.
Panevėžio savivaldybė nusprendė paskatinti daugiabučių bendrijas susitvarkyti rūsius ir įsirengti priedangas. Už tai numatė pinigines premijas.
„Bendrija gali gauti iki 5000 eurų, tai – tikrai nebloga paspirtis. Reikia suprasti, kad žmonės tai daro sau“, – pabrėžė Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas.
Premiją galėtų gauti bendrijos įsirengusios rūsius pagal savivaldybės tarybos patvirtintus reikalavimus.
„Turėtų būti du išėjimai, elektros instaliacija, generatorius, skydais rūsio ar pusrūsio langeliams uždengti – tokie pagrindiniai reikalavimai“, – vardijo R. M. Račkauskas.
Prašo pinigų iš anksto
Tačiau kito Panevėžio daugiabučio bendrijos pirmininkas Alfredas Juodokas piktinasi, kad premija suteikiama preidangą jau įrengus, tačiau pinigų reikia pačiam įrengimui, iš anksto.
„Iš kur paimti tų pinigėlių. Galvoja, kad bendrijos turi pinigų spausdinimo mašiniuką ir yra pertekę pinigais“, – dėstė jis.
Priedangas įsirengusių bendrijų premijoms savivaldybė numatė 100 tūkst. eurų.
„Tam, kad gyventojams nereikėtų slėptis griovyje, tai jau geriau kažką daryti negu išvis nieko nedaryti. Rūsiai yra vis geriau negu nieko, mes kol kas neturim nieko galima sakyt“, – įsitikinęs mero patarėjas Justas Laurinavičius.
Kol kas situacija Panevėžyje dėl priedangų ir slėptuvių – viena prasčiausių Lietuvoje. Remiantis vidaus reikalų ministerijos skaičiavimais, Panevėžyje pasislėpti galėtų vos 6 proc. gyventojų.
Tačiau miesto vadovas tvirtina, kad jau greitai laikinu gyventoju prieglobsčiu galės būti ir naujai pastatyta autobusų stoties požeminė aikštelė. Požeminės erdvės yra ir neseniai duris atvėrusiame moderniame Stasio Eidrigevičiaus muziejuje.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.