• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gyventojai vis mažiau skundžiasi diskriminacijos seksualinės orientacijos pagrindu, tačiau daugėja skundų dėl rasinės ir etninės diskriminacijos, metinėje ataskaitoje skelbia Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė.

REKLAMA
REKLAMA

Joje rašoma, kad 2008 m. tyrimai dėl diskriminacijos seksualinės orientacijos pagrindu sudarė 4 proc. visų tyrimų, o 2007 m. - 11 proc. (atitinkamai atlikti 8 ir 18 tyrimai).

REKLAMA

2007 m. buvo pastebimas didžiausias nuo 1999 m. tokių skundų antplūdis: buvo gauta daug pavienių skundų iš tarptautinės organizacijos „Amnesty International“ narių, nurodančių į homoseksualių žmonių teisių suvaržymus Lietuvoje.

Diskriminacijos dėl rasės ar etninės priklausomybės atvejų nuolat daugėja, rašoma ataskaitoje. 2007 m. buvo atlikta 23 tyrimai, o 2008 m. - 28. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą ir atsivėrus sienoms, į Lietuvą dirbti ar mokytis atvyksta vis daugiau kitos rasės ar etninės priklausomybės žmonių. Ataskaitoje skelbiama, kad tyrimai rodo Lietuvos gyventojus esant nepakančius kitoms etninėms grupės, ypač kitos rasės žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA

2008 m. toliau daugėjo skundų dėl diskriminacijos negalios atžvilgiu. 2007 m. buvo 17 tokių tyrimų (10 proc. visų tyrimų), o 2008 metais - 19 tyrimų (9 proc. visų tyrimų). Vis drąsiau į tarnybą ėmė kreiptis neįgalūs sportininkai, negavę banko paskolų neįgalieji. Neįgalieji dažniausiai rašė skundus dėl jų teisių pažeidimų prekių ir paslaugų, švietimo srityse; pastaruoju metu padaugėjo skundų ir darbo santykių srityje. Tam, nurodoma ataskaitoje, turėjo įtakos Europoje paskelbtų Lygių galimybių visiems metų renginiai bei vis plačiau pradėtos taikyti specialios priemonės neįgaliesiems integruoti į darbo rinką bei kitas socialinio gyvenimo sritis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2008 m., teigiama ataskaitoje, priešingai nei ankstesniais metais, žmonės dažniau skundėsi dėl diskriminavimo vienu ar kitu pagrindu darbo santykių srityje, valstybės tarnyboje, o ne prekių ir paslaugų teikimo srityje. Tokių skundų pagausėjimas pastebėtas antrąjį 2008 m. pusmetį, kada prasidėjo ekonominis sunkmetis, daug įmonių buvo priverstos nutraukti savo veiklą ir atleisti darbuotojus arba sumažinti dirbančiųjų skaičių.

REKLAMA

Skaundai dėl diskriminacijos darbo santykių srityje sudarė 39 proc. visų skundų, valdžios ir valdymo - 32 proc., prekių ir paslaugų - 22 proc. Daugiausiai skundų 2007 metais pateikta dėl galimų pažeidimų prekių ir paslaugų (49), darbo santykių (46), valdžios ir valdymo institucijų (23), švietimo įstaigų veiklos (4).

REKLAMA

2008 m. gauta 219 skundų, kontrolierės iniciatyva atlikti 3 tyrimai. Lygių galimybių kontrolierės sprendimu 8 proc. visų skundų buvo perduoti prokuratūrai. 18 proc. skundų buvo atmesti kaip nepagrįsti.

2007 m. gauti 162 skundai, kontrolierės iniciatyva atlikti 2 tyrimai.

Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas įsigaliojo 1999 m. Tais pačiais metais Seimas įsteigė jam atskaitingą Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, kuri 2003 m. buvo pavadinta Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Tais pačiais metais buvo priimtas Lygių galimybių įstatymas. Praėjusiais metais įsigaliojo Lygių galimybių įstatymo pataisos, išplėtusios diskriminacijos sąrašą pagrindais dėl kalbos, gyvenamos vietos, socialinės padėties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų