• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Oficialios buhalterinės apskaitos dokumentus Darbo partija prokurorams turi pateikti dar šią savaitę. "Dar kelios dienos liko, palauksim, yra procesinės prievartos priemonės", - BNS ketvirtadienį sakė Darbo partijos bylą tiriantis Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas.

REKLAMA
REKLAMA

Baudžiamojo proceso kodekso 97 straipsnis numato, kad ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ir teismas turi teisę reikalauti iš fizinių ir juridinių asmenų pateikti daiktus ir dokumentus, turinčius reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti.

REKLAMA

Šio kodekso 163 straipsnyje nurodyta, kad bet koks asmuo, nevykdantis ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro, ikiteisminio tyrimo teisėjo ar teismo teisėtų nurodymų, duodamų remiantis šiuo kodeksu ar kitais įstatymais, gali būti nubaustas iki 30 minimalių gyvenimo lygių (MGL) dydžio (iki 3 tūkstančių 900 litų) bauda.

REKLAMA
REKLAMA

Prokurorai teigia, kad Darbo partija Generalinei prokuratūrai nepateikia prašomų dokumentų ir sąmoningai vilkina ikiteisminį partijos finansinės veiklos tyrimą.

Tai spaudos konferencijoje trečiadienį yra sakęs Generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis. Šioje baudžiamojoje byloje tiriama pastarųjų metų Darbo partijos ūkinė-finansinė veikla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Generalinės prokuratūros prokuroras S.Verseckas sakė, kad tikrinamos visos reikšmingos ūkinės-finansinės veiklos aplinkybės. Jau apklausta daugiau nei 100 liudytojų, paskirti kompiuterinių sisteminių blokų tyrimai, 5 jau atlikti. Taip pat paskirta daug rašysenos ir parašų ekspertizių, atlikta jau pusė. Artimiausiu metu turi būti baigti ir kiti specialistų tyrimai.

REKLAMA

Be to, yra atliekamas Darbo partijos skyrių ir filialų vykdytos veiklos tyrimas, teritorinėms prokuratūroms yra pateikti atskiri pavedimai apklausti Darbo partijos skyrių pirmininkus, kitus darbuotojus, atsakingus asmenis, paimti tyrimui reikšmingus dokumentus.

Pernai spalio 9 dieną prokuratūra Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Ūkinės finansinės veiklos Vilniaus apskrities skyriui pavedė atlikti Darbo partijos 2004-2006 metų ūkinės-finansinės veiklos tyrimą.

REKLAMA

"Tačiau šio patikrinimo specialistai užbaigti negali, nes Darbo partija nėra pateikusi tyrimui visų reikalingų dokumentų. Nors reikalavimas Darbo partijai Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka buvo pateiktas 2006-ųjų spalio 19 dieną, tačiau iki dabar pateikta tik dalis tyrimui reikalingų dokumentų," - sakė prokuroras S.Verseckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratūra išsiuntė Darbo partijai priminimą pagreitinti prašomų dokumentų pateikimą, nes tai tiesiogiai lemia ikiteisminio tyrimo trukmę.

"Negavę šių dokumentų, specialistai negali užbaigti savo tyrimo, pateikti mums savo išvadų, o mes negalim atlikti išvadų įvertinimo", - yra sakęs prokuroras S.Verseckas.

REKLAMA

Prokuras paneigė dabartinio Darbo partijos vadovo Kęstučio Daukšio teiginius žurnalistams, esą visus reikalingus dokumentus pareigūnai paėmė per kratas.

"Darbo partijos pirmininkas yra neteisus - kratų metu buvo paimti kompiuterių sisteminiai blokai, taip pat dokumentai, užrašai, kurie nepriskirtini prie Darbo partijos oficialios buhalterinės apskaitos dokumentų. Prokuratūra reikalauja pateikti Darbo partijos turimus oficialius buhalterinės apskaitos dokumentus - tuos, kuriuos jie tvarkė patys, kaip reikalauja Buhalterinės apskaitos įstatymas ir Politinių partijų finansavimo įstatymas", - aiškino prokuroras S.Verseckas.

REKLAMA

Iš šių dokumentų bylą tiriantiems pareigūnams partija pateikė tik dalį.

Generalinio prokuroro pavaduotojas G.Jasaitis atkreipė dėmesį, kad prokurorų reikalavimas pateikti dokumentus yra numatytas Baudžiamajame procese.

"Jis yra visiškai teisėtas, tai nėra kažkoks prokurorų noras ar užgaidos", - teigė generalinio prokuroro pavaduotojas. Kol kas procesinių prievartos priemonių pareigūnai nesiėmė. Už dokumentų ar kitų prašomų dalykų nepateikimą pareigūnams įstatymas numato baudą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Kol kas jokių procesinių prievartos priemonių šiuo klausimu imtasi nebus. Kokios tyrimo taktikos laikysimės, parodys laikas", - kalbėjo G.Jasaitis.

Darbo partijos teisiniai gynėjai artimiausiu metu ketina prašyti Generalinės prokuratūros nutraukti baudžiamąją bylą dėl galimai neskaidrios DP finansinės veiklos.

REKLAMA

Tai BNS yra patvirtinęs partijos advokatas Valdemaras Bužinskas.

Gruodžio pabaigoje suėjo jau pusė metų, kai tiriama ši byla ir Darbo partijai pateikti įtarimai kaip juridiniam asmeniui. Pagal įstatymus, įtariamasis po šešių mėnesių tyrimo gali kreiptis į ikiteisminio tyrimo instituciją ir prašyti nutraukti, jo manymu, pernelyg užsitęsusį tyrimą.

REKLAMA

G.Jasaitis sakė, kad gynyba realizuoja savo procesines teises ir kuomet bus kreiptąsi ir paskirtas teismo posėdis, prokuratūra pateiks visus argumentus ir galimus motyvus dėl ikiteisminio tyrimo - kad jis nėra vilkinamas.

"Iš anksto komentuoti negalime. Teismui bus pateikti visi argumentai", - sakė G.Jasaitis.

Darbo partija įtariama neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ir turtą pateikimu, siekiant išvengti mokesčių, bei apgaulingu apskaitos tvarkymu. Už tai juridiniam asmeniui gali būti skiriama bauda, gali būti taikomas veiklos apribojimas arba veiklos sustabdymas.

REKLAMA
REKLAMA

Neoficialiomis žiniomis, prokurorai yra aptikę partijos "juodąją buhalteriją", kurioje atsispindi nelegalūs mokėjimai įvairiems asmenims.

Tirdami Darbo partijos finansinę veiklą, prokurorai apklausė įtariamuosius, atliko kratas Darbo partijos būstinėje ir kitur, paėmė kompiuterius, liudytojų parodymus davė būrys Darbo partijos parlamentarų.

Vyriausioji rinkimų komisija prokurorų akiratin patekusiai Darbo partijai neskyrė 1,114 mln. litų valstybės dotacijos, į kurią ji pretendavo.

Pernai rugpjūčio 25 dieną Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas skyrė kardomąjį suėmimą partijos steigėjui Viktorui Uspaskichui. Šis ekspolitikas Rusijoje yra pasiprašęs prieglobsčio ir dabar gyvena Maskvoje, vengdamas Lietuvos teisingumo.

Kėdainių verslininką 47 metų V.Uspaskichą, anksčiau dėl skandalų netekusį ūkio ministro ir Seimo nario postų, Lietuvos teisėsauga įtaria apgaulingų duomenų apie jo vadovautos partijos pajamas ir jų naudojimą pateikimu Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų