Socialdemokratams prakalbus apie bendradarbiavimo nutraukimą su konservatoriais ir pasiūlius pirmalaikius rinkimus, "darbiečiai" patys imasi iniciatyvos formuoti naują valdančiąją koaliciją.
Antradienį Darbo partijos (DP) pirmininkas Kęstutis Daukšys žurnalistams pranešė, jog pradedamos "konsultacijos dėl naujos daugumos sudarymo, kadangi (valdančioji - BNS) mažuma iširo".
Paklaustas, kokias politines jėgas telkia naujai koalicijai, K.Daukšys sakė, jog DP derasi su centro pakraipos partijomis, konkrečiai - "nuo valstiečių iki liberalų".
Pasak K.Daukšio, derantis dėl centro politinių jėgų vienijimosi, nuošalyje liktų socialdemokratai ir konservatoriai, tačiau tai nereiškia, kad "darbiečiai" atsisako perspektyvos dirbti ir su šiomis partijomis.
"Mūsų pradėtas darbas nereiškia, kad mes atmetam nors vieną partiją iš visų", - sakė K.Daukšys.
Apie derybas dėl koalicijos "darbiečiai" prakalbo po to, kai socialdemokratai šią savaitę netikėtai pasiūlė priešlaikinius Seimo rinkimus, be to, prakalbo apie bendradarbiavimo susitarimo su konservatoriais nutraukimą. Tiesa, trečiadienį premjeras socialdemokratas Gediminas Kirkilas sušvelnino toną, teigdamas, jog partija dar mato galimybių derėtis su konservatoriais dėl bendro darbo Seime.
Kai kurie politologai tokį socialdemokratų žingsnį įvertino kaip perėjimą į derybas dėl valdančiosios koalicijos performavimo, tuo pačiu norint "paspausti" vis kategoriškesnius reikalavimus mainais už paramą keliančius konservatorius bei galimus partnerius "darbiečius".
Tiek socialdemokratai, tiek "darbiečiai" neigia kalbas apie derybas dėl pastarųjų prisijungimo prie valdančiųjų, tačiau neoficialiai kalbama, jog derybas stabdo tik Darbo partijos apetitas - jie esą norėtų postus perskirstyti pagal kvotas Seime, kur DP frakcija turi tik vienu parlamentaru mažiau nei socialdemokratai.
Seimui antradienį bus teikiamas nutarimo projektas dėl pirmalaikių rinkimų, kuriuos socialdemokratai siūlo skelbti birželio 24 dieną.
Seimo rinkimai gali būti rengiami ne mažiau kaip trijų penktadalių - 85 iš 141 - visų Seimo narių sprendimu.
Mažumos Vyriausybę praėjusią vasarą sudarė keturios daugumos parlamente neturinčios partijos - socialdemokratai, valstiečiai liaudininkai, liberalcentristai bei "pilietininkai". Iki šiol mažumos Vyriausybė dirbo su opozicinių konservatorių parama.