Kiek anksčiau Vyriausybė pritarė Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisoms, kuriomis, Seimui pritarus, daliai darbuotojų būtų įtvirtinama prievolė testuotis dėl Covid-19. Antraip darbuotojai būtų nušalinami nuo darbo arba privalėtų dirbti nuotoliniu būdu.
Vyriausybė nustatys sąrašą darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti tik darbuotojams, papildomai pasitikrinusiems, ar neserga užkrečiamąja liga.
Privalomai tirtis turės tie darbuotojai, kuriems prieš pradedant darbą tirtis nurodys Vyriausybė, tie, kuriems bus nurodyta tirtis periodiškai ir tie, kurie bus galimai užsikrėtę virusu ar jei jų darbovietėje kils protrūkis.
Pataisos įsigalios nuo kovo 26 dienos. Jas dar turės pasirašyti šalies vadovas Gitanas Nausėda.
Po svarstymo 75 Seimo nariai balsavo už, 14 – prieš, 28 susilaikė.
Įžvelgia prievartą ir Konstitucijos pažeidimą
Seimo narys Remigijus Žemaitaitis stebėjosi, kodėl Seimo nariai vis dar nežino, kokioms veiklos grupėms bus nustatoma prievolė testuotis.
„Kaip pavyzdys, maisto prekių parduotuvei bus priimtas sprendimas, kad kompensuoja valstybė ir priverstinis bus tikrinimas. Buitinių prekių parduotuvė bus netikrinama ir nekompensuojama“, – antradienį Seimo posėdyje svarstė R. Žemaitaitis.
R. žemaitaitis ragino kolegas Seime nepritarti pataisoms, pridurdamas, kad jos iššauks daug diskusijų dėl galimo žmogaus teisių pažeidimo.
Valstietis Dainius Kepenis taip pat nepalaikė pataisų ir tvirtino, kad pataisos peržengia Konstituciją.
„Šiandien rengiamės pažeisti Lietuvos Konstituciją. Todėl, kad ji sako, kad su žmogumi be jo žinios ir laisvo sutikimo negali būti atliekami moksliniai ar medicininiai bandymai“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo D. Kepenis.
Jo akimis, darbuotojų tikrinimas yra prievarta, o skiepus gali pakeisti sveikas gyvenimo būdas.
„Aš turiu kitą skiepą, kuriuo skiepijuosi kasdien. Tai yra sveikas gyvenimas. Tai yra natūralus imunitetas“, – kalbėjo D. Kepenis.
Du ginklai prieš pandemiją
Tuo metu konservatorius Mindaugas Lingė teigė, kad efektyviausi ginklai įveikti Covid-19 pandemiją – vakcina bei testavimas.
„Jį galime gauti nemokamai, jeigu norime darbuotojus sugrąžinti į darbo rinką, greičiau atsiverti, saugiau atsiverti. Turėti šiuos du veiksmingus ginklus yra neatsakinga ir savanaudiška“, – kalbėjo Seimo narys.
Jis akcentavo, kad Seimo teisininkai neįžvelgė, kaip šios pataisos galėtų pažeisti Konstituciją.
Ragindamas kolegas balsuoti už pataisas, konservatorius Mykolas Majauskas akcentavo, kad kiekviena karantino diena Lietuvai kainuoja didžiulius pinigus.
„Kiekvienas mėnesis uždaryto verslo, karantinuotos ūkinės veiklos mums kainuoja šimtus milijonų. Kiekvienas žmogus šiandien susiduria su realiai rizika užsikrėsti, matome tikrai didelius mirčių skaičius. Šiandien vienintelis kelias mums, kaip ekonomikai, grįžti į įprastas vėžes yra užtikrinti efektyvų vakcinavimą ir testavimą“, – kalbėjo M. Majauskas.
Socialdemokratas Algirdas Sysas piktinosi kalbomis, kad prievolė darbuotojams skiepytis laikoma prievartinius testavimu.
„Kalbėti apie prievartinį testavimą yra keista. Yra teisė pasirinkti. Bet mūsų teisė ir kiekvieno žmogaus teisė yra apsaugoti ne tik save, bet ir kiekvieną šalia esantį žmogų“, – ragindamas balsuoti už pataisas, kalbėjo A. Sysas.
Nori suvaldyti ligos plitimą
Įstatymo pataisas Seimui praeitą savaitę pateikęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sakė, kad projekto tikslas yra užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų plitimui ir užtikrinti visuomenės sveikatą bei saugumą.
„Įvertinus ligos grėsmę, užkrečiamumą, išplitimo mastą, turėtų būti, mūsų nuomone, nustatytas proporcingas šiai grėsmei sveikatos tikrinimas“, – nuotoliniame Seimo posėdyje kalbėjo A. Dulkys.
Anot ministro, priėmus pataisas, būtų užtikrinamas atskirų darbų ir veiklų sričių atlaisvinimas ir organizavimas, taip pat būtų užtikrinamas tikrinamas protrūkių valdymas ir jų plitimo stabdymas.
Nepasitikrinus – nušalinimas nuo darbo
Kilus protrūkiui darbovietėje, toliau joje dirbti bus galima tik pasitikrinus, ar darbuotojai neužsikrėtė Covid-19. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nurodys, kurie darbuotojai turi pasitikrinti sveikatą.
Apie tai NVSC informuos ir darbuotojus, ir darbdavius.
Darbuotojus, atsisakiusius išsitirti, darbdaviai privalo nušalinti nuo darbo ir nemokėti jiems atlyginimo arba nurodyti darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu iki tol, kol jie sveikatą pasitikrins. Nustatytu laiku neatlikti testo galima tik esant labai svarbiai priežasčiai – laidotuvėms, komandiruotei ar ligai.
Tirtis atsisakantį darbuotoją darbdavys taip pat gali perkelti dirbti kitą darbą toje pačioje darbovietėje. Į ankstesnes pareigas darbuotojas bus grąžinamas tada, kai pateiks darbdaviui sveikatos patikrinimo išvadas, kad darbą tęsti gali.
Išsitirti turi ir tie, kurie galimai užsikrėtė koronavirusu. Tokiems asmenims draudžiama dirbti Vyriausybės nurodytus darbus, nebent dirbama nuotoliniu būdu. Kad darbuotojas galėtų grįžti į darbą, jam reikia šeimos gydytojo leidimo.
Patvirtinti ir darbų bei veiklos sričių sąrašai, kur leidžiama dirbti tik darbuotojams, iš anksto atlikusiems testus ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga Covid-19.
Išlaidas už periodinius testus ir atlyginimą už sveikatos patikrinimams sugaištą laiką darbuotojams turi apmokėti darbdavys. Už testus prieš pradedant darbą moka pats darbuotojas, tačiau papildomi sveikatos patikrinimai karantino ar ekstremaliosios situacijos metu gali būti finansuojami valstybės biudžeto lėšomis arba apmokami darbdavio.
Privalomo testavimo tvarką nustato sveikatos apsaugos ministras.