„Savo poziciją dėl nedalyvavimo rinkimuose prezidentė jau išsakė“, – BNS nurodė kadenciją baigusios prezidentės atstovė spaudai Goda Bacenskienė.
Internetinė platformoje „peticijos.lt“ skurtas kreipimasis į „Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę, prašant dalyvauti rinkimuose“, ją pasirašė apie 4,8 tūkst. žmonių. Jos kandidatūrą pasiūlė ir galimus kandidatus praėjusią savaitę pradėję kelti valdančiosios TS-LKD skyriai.
Maždaug prieš metus D. Grybauskaitė pareiškė, jog po antros kadencijos pabaigos pasitraukė iš aktyvios politikos.
D. Grybauskaitė prezidento pareigas ėjo dvi kadencijas iš eilės 2009–2019 metais.
Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks kitų metų gegužę.
Pradėjo rinkti parašus ir raginti dalyvauti rinkimuose
„Gerbiama Prezidente Dalia Grybauskaite, mes, žemiau pasirašiusieji, kreipiamės į Jus.
Lietuva gyvena sunkų ir pavojingą laiką, tokį laiką, kai reikia didelio susitelkimo, didelės valios, griežtumo ir ryžto. Tokio laiko, kuris atitinka būtent jūsų gebėjimą vadovauti šaliai.
Nenorime tuščiažodžiauti. Norime veiksmų ir rezultatų. To, ką Jūs geriausiai mokate.
Todėl kreipiamės į Jus ir prašome grįžti į politiką, eiti į rinkimus ir laimėti. Mes tikime Jumis. Jūsų reikia mūsų valstybei. Mums reikia Jūsų. Jūs esate mūsų Prezidentė“, – rašoma peticijos tekste.
Peticijos autoriumi nurodomas Ričardas Savukynas.
Naujienų portalas tv3.lt anksčiau rašė, kad D. Grybauskaitė galėtų dar kartą dalyvauti prezidento rinkimuose, Konstitucija to nedraudžia. D. Grybauskaitė 2009 metais surinko 69 proc. balsų ir per pirmąjį turą laimėjo prezidento rinkimus. 2014 m. politikė užsitikrino antrąją kadenciją šalies vadovės poste, kai antrajame ture nugalėjo Zigmantą Balčytį.
Visgi pati D. Grybauskaitė svarstymus apie galimą jos dalyvavimą po dvejų metų vyksiančiuose prezidento rinkimuose vijo šalin ir anksčiau.
„Dėl ateinančių Prezidento rinkimų 2024 m. diskusijos įsibėgėja. Tai pasikartosiu dar kartą, kad po antros kadencijos pabaigos pasitraukiau iš aktyvios politikos. Viešoje erdvėje išliksiu ir retkarčiais pasisakysiu įvairiais aktualiais klausimais. Teisės į nuomonės turėjimą man niekas negali uždrausti. Visiems palaikytojams dėkoju už supratimą. O visiems nemylėtojams – nusiraminkite ir nekrūpčiokite“, – feisbuke rašė D. Grybauskaitė.
Draudimo sugrįžti nėra
Lietuvos Konstitucijos 78 straipsnis skelbia, kad tas pats asmuo Respublikos Prezidentu gali būti renkamas ne daugiau kaip du kartus iš eilės.
Buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Vytautas Sinkevičius naujienų portalui tv3.lt kiek anksčiau sakė, kad draudimas asmeniui kandidatuoti trečią kartą prezidento rinkimuose yra vienintelis Konstitucijoje esantis ribojimas dėl prezidento kadencijų skaičiaus.
„Nėra jokių nuostatų, kiek kadencijų iš viso gali eiti prezidento pareigas. Tik vienas – ne daugiau nei dvi kadencijas iš eilės. Turi būti pertrauka, o po to, vėl gali būti renkamas dviem kadencijom iš eilės“, – kalbėjo Konstitucijos ekspertas.
V. Sinkevičius sakė, kad iš esmės D. Grybauskaitė galėtų vėl dalyvauti šalies vadovo rinkimuose. Susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, dabartinė prezidentė į Daukanto aikštę galėtų grįžti net greičiau nei po penkerių metų.
„Jei kitas žmogus išrenkamas prezidentu, tas formalus reikalavimas perleisti valdžią yra įvykdytas. Galiu tik samprotauti, bet, ko gero, jei išrinktas prezidentas neišbūtų, dėl kokios nors priežasties, visos kadencijos, buvęs prezidentas vėl galėtų kandidatuoti ir nepraėjus penkiems metams po paskutinės savo kadencijos“, – aiškino pašnekovas.
V. Sinkevičiaus teigimu, kadangi tokio atvejo nepriklausomos Lietuvos istorijoje nėra buvę, sunku komentuoti D. Grybauskaitės galimybę po pertraukos grįžti į šalies vadovo postą. Tačiau, pašnekovo manymu, jei tokio situacija susiklostytų, Konstitucinis Teismas neturėtų tam prieštarauti.
Buvusio KT teisėjo tvirtinimu, nuostata, neleidžianti eiti prezidento pareigas daugiau nei du kartus iš eilės, yra tam, kad užtikrintų natūralią valdžios kaitą ir demokratiją šalyje.
„Draudimo esmė, kad asmuo nesuaugtų labai su valdžia. Taip pat, kad nesusidarytų aplink ištikimų asmenų ratas, kurie, galbūt, veikia ne tik dėl visuomenės ir valstybės interesų“, – anksčiau komentavo V. Sinkevičius.
Jūsų palaikymo čia mažiausiai kam reikia