Noriu pasidžiaugti, kad Lietuva yra vienai iš sparčiausiai augančių Europos Sąjungos valstybių, o finansų krizės suvaldymas leido atkurti krizės metu sumažinti pensijas ir pakelti minimalų mėnesinį atlyginimą, – apžvelgdama metų darbus ir praėjusį politinį sezoną trečiadienį sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Didelę dalį dėmesio šalies vadovė skyrė energetikai.
Pasak šalies vadovės, būtina po truputėlį pradėti grąžinti sunkmečiu nurėžtus atlyginimus. Ypač po Konstitucinio teismo sprendimo, kuriuo Vyriausybė yra įpareigota apsispręsti dėl atstatymo proporcingumo.
Kalbėdama apie energetiką D. Grybauskaitė akcentavo dujų tiekimo alternatyvų svarbą ir kovą su monopolijomis. „Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas sparčiai juda į priekį. Naujasis laivas, kuris pradėtas statyti Pietų Korėjoje, jau 2014 metų rugsėjį–spalį pasieks Lietuvą“, – džiaugėsi prezidentė.
Atsakydama į klausimą, kiek tikslūs žiniasklaidos perspėjimai apie „Gazprom“ planus drastiškai didinti gamtinių dujų kainą Lietuvai, D. Grybauskaitė sakė: „„Kiek tikslūs tie skaičiai – patvirtinti negaliu. Bet kadangi pasirodė „Verslo žinių“ puslapyje, (...) pasitikėti ypač autoriumi, kuris parašė, tikrai galima. Tai būtų labai grėsmingi skaičiai. Juos traktuočiau, jeigu jie pasitvirtintų, kaip didžiulį politinį spaudimą Lietuvai nedaryti tų žingsnių, kuriuos darome. Tai yra: nesiekti energetinio savarankiškumo“, -kalbėjo D. Grybauskaitė, norodydama, kad pagrindinis Rusijos motyvas būtų kerštas.
„Jeigu Rusija taikytų iš tikrųjų tokias kainas, tai yra tiesioginis Rusijos ir „Gazprom“ kenkimas patiems sau. Jie mažina vartojimą iš kaimyninių valstybių. O tai reiškia – savo pelną. Tai nebūtų protingas žingsnis visiškai. Manyčiau, kad tai daugiau atrodytų kaip politinės vendetos žingsnis, politinio keršto žingsnis. Už tai, kad mes siekiame energetinės nepriklausomybės“, - sakė D. Grybauskaitė.
D. Grybauskaitė nurodė, kad diegiant alternatyvias kuro rūšis reikia išvengti bėdos, kai vienas monopolijas gali pakeisti kitos. Dabartinis įstatymų paketas, kurį pateikė Vyriausybė dėl šilumos ūkio, anot prezidentės, orientuotas tik į biokurą, o tai nėra gerai, nes įmonė „Bionovus“, susijusią su koncernu „Icor“, užima 40 proc. rinkos. „Problema yra ne tiek biokuro vystymas, kiek kova su rinkos monopolizavimu. Kai kuriuose rajonuose, kur jau įvestas biokuro naudojimas, kaina liko tokia pat auksinė, kaip ir buvo naudojant dujas“, – pabrėžė ji.
Kalbėdama apie skalūninių dujų žvalgybos projektą, šalies vadovė sakė, kad nebūtina skambinti pavojaus varpais dėl poveikio gamtai, nors klausimų tokiais atvejais visada iškyla. „Mes kol kas nežinome – turime skalūnines dujas ar naftą. Išvis nežinome, ką turime savo žemės gelmėse. Todėl kalbėti apie bet kokį poveikį gamtai yra per anksti“, – teigė ji. Tuo tarpu prie vyriausybės rūmų trečiadienį vėl piketavo grupė nepatenkintų Žygaičių bendruomenės gyventojų su plakatais "Chevron" von" ("Chevron" - lauk) ir pan., mat premjeras Algirdas Butkevičius trečiadienį susitiko su šios amerikiečių kompanijos, ketinančios vykdyti skalūninių dujų žvalgybą Lietuvoje, atstovais.