Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos iš Prezidentūros niekas nutekinti negalėjo, nes ji šią instituciją pasiekė po to, kai pasirodė žiniasklaidoje.
Šalies vadovė taip pat paragino VSD dažniau viešai informuoti apie gresiančias grėsmes.
„Pirmiausia nutekinti pažymos iš Prezidentūros niekas negalėjo, nes oficiali, registruota, su parašais pažyma Prezidentūrą pasiekė tiktai lapkričio 4 dieną“, – žurnalistams penktadienį sakė šalies vadovė.
Prezidentės teigimu, pagal procedūrą, kol pažymos nepamato ji, niekas kitas jos gauti negali.
„Taigi pažyma Prezidentūroje atsirado lapkričio 4 dieną, o žodžiu aš buvau informuota anksčiau, bet tik žodžiu“, – aiškino ji.
D.Grybauskaitė taip pat teigė, kad VSD apie grėsmes valstybei turėtų informuoti viešai.
„Jeigu mes žinome ir manome, kad valstybei atsiranda kokios nors grėsmės, ko gero, reikėtų viešai informuoti visuomenę dažniau, ir tai turėtų būti VSD pareiga. Kaip kitaip galima apsiginti nuo grėsmių, jeigu uždėjus grifą ant jų, niekas jomis ir apie jas kalbėti negali?“ – kalbėjo ji.
Prezidentė taip pat nurodė būtinybę peržiūrėti VSD veiklą reglamentuojančius teisės aktus.
„Manyčiau, kad būtina peržiūrėti, ir būtent ši situacija parodė, kad būtina peržiūrėti įstatymus, kurie reglamentuoja ir VSD veiklą bei šios įstaigos atsakomybės ribas. Kol kas atrodo, kad atsakomybė suprantama gana siaurai – tik pateikti informaciją, o apie grėsmių prevenciją niekas negalvoja ir niekas neprisiima tokios atsakomybės“, – teigė ji.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) Generalinės prokuratūros pavedimu atlieka ikiteisminį tyrimą dėl valstybės paslapties atskleidimo ir piktnaudžiavimo. Tyrimas pradėtas, kai BNS spalio 31 dieną pranešė apie VSD perspėjimą valstybės vadovams ir dviem Seimo komitetams, jog Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas ir artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę D.Grybauskaitę.
Generalinė prokuratūra ketvirtadienį pranešė, kad ikiteisminiame tyrime dėl valstybės paslapties atskleidimo nustatyta, kaip įslaptinta informacija pateko į žiniasklaidos priemones ir kas iš valstybės tarnautojų tame dalyvavo.