Aštrios kritikos ankstesnei Vyriausybei negailėjusi eurokomisarė Dalia Grybauskaitė vakar Andriaus Kubiliaus vadovaujamą Ministrų kabinetą pamalonino pagyrimais ir geranoriškomis pastabomis.
Priemonės – būtinos
Lietuvoje viešinti D. Grybauskaitė teigiamai įvertino dabartinės Vyriausybės priemones ir mokesčių reformą šalies finansų sistemai stabilizuoti, rašo „Respublika“.
„Tai yra finansinio stabilizavimo priemonės, kurias privalu daryti. Šios priemonės, kurių masė buvo priimta, buvo neišvengiamos“, - po susitikimo su premjeru A. Kubiliumi ir ministrais vakar sakė D. Grybauskaitė.
D. Grybauskaitė pagyrė, kad ši Vyriausybė išdrįso į „Sodros“ mokesčių sistemą įtraukti kai kuriuos socialinius sluoksnius, kurie „dar nuo tarybinių laikų mokėjo mažiau arba nemokėjo“, mėginimus apmokestinti kapitalą. „Ši Vyriausybė supranta problemas, jas mato ir sprendžia“, - konstatavo ji.
Vis dėlto, anot eurokomisarės, Vyriausybei nepavyko išvengti techninių klaidų, susijusių su smulkaus verslo ir individualia veikla besiverčiančių žmonių apmokestinimu. „Didžiausia klaida, kad nebuvo bendraujama ir aiškinama žmonėms būtinybė tų pagrindinių priemonių, kurias bet kuri Vyriausybė tokioje padėtyje būtų priversta daryti“, - pažymėjo D. Grybauskaitė.
Tačiau, pasak pareigūnės, Vyriausybė, pripažįstanti savo klaidas ir norinti jas taisyti, verta teigiamo įvertinimo. „Kol ši Vyriausybė tai darys, aš ją palaikysiu. Kai ši Vyriausybė pradės daryti klaidas, žaisti su oligarchais, aš tikrai jos nepalaikysiu“, - užtikrino ji.
Gresia nemokumas
D. Grybauskaitė teigė lito devalvavimo grėsmės ir būtinybės Lietuvai kreiptis finansinės pagalbos į tarptautines organizacijas kol kas nematanti, bet pažymėjo, kad Lietuva, kaip ir dar kelios Europos valstybės, vis dar balansuoja ant nemokumo ribos.
„Visos stabilizavimo priemonės, kurios buvo naudojamos šios Vyriausybės, leido stabilizuoti padėtį, leido pasiskolinti tiek viduje, tiek išorėje. Bet norėčiau pasakyti, kad bet koks tolesnis socialinės įtampos eskalavimas ar politinė šalies destabilizacija gali pastūmėti šalį į nemokumo sąlygas, - perspėjo specialistė. - Mūsų, Europos Komisijos, nuomone, finansinė krizė dar nepasiekė dugno. Į ekonominį suktuką arba į nuosmukį Lietuva tik įeina“.
Eurokomisarė patarė Vyriausybei stebėti padėtį, o pavasario sesijoje, anot jos, gali tekti peržiūrėti investicinę programą ir biudžeto išlaidas, tačiau neliečiant piliečių.
Kalti oligarchai
Paprašyta įvertinti padėtį šalyje po Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymo šių metų pabaigoje, D. Grybauskaitė Vyriausybei pirmiausia pasiūlė demonopolizuoti energetikos rinką ir taip pažaboti „energetinių oligarchų“ apetitą.
„Čia ne Ignalinos klausimas. IAE ir šiandien gamina labai pigią elektros energiją, o lietuviai moka labai brangiai vien dėl to, kad Lietuva yra monopolizuota, mes neturime laisvos energetinės rinkos“, - sakė eurokomisarė.
Paklausta apie naujai kuriamą Energetikos ministeriją, pareigūnė buvo lakoniška: „Nesvarbu, kokio dydžio valdžia, svarbu, kad ji efektyviai dirbtų“.
Ateitis – tabu
Geidžiamiausia kandidate į prezidento postą tituluojama D. Grybauskaitė ir toliau slepia savo ateities planus. Moteris neatskleidė, ar kandidatuos gegužės 17 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose.
„Visi Lietuvos piliečiai turi teisę tą sprendimą daryti iki vasario 26 ar net kovo 13 d. Kai apsispręsiu, tai ir pasakysiu“, - teigė eurokomisarė.
Pasak jos, jeigu tokį sprendimą ir priimtų, kandidatuotų tik kaip savarankiška Lietuvos pilietė, be jokių politinių partijų paramos.
A. Kubilius dėkojo eurokomisarei už pastabas ir pasiūlymus bei pažadėjo artimiausiu metu mažinti valdžios institucijų biurokratinį aparatą, siekti „racionalaus taupymo“.
Arturas Paknys