Antrajai kadencijai perrinkta Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad informaciniame kare Lietuvai padės nacionalinis transliuotojas, valstybės institucijos bei ryšiai su išeiviais.
„Yra keletas galimybių tai daryti (kovoti informaciniame kare – BNS) – tai ir mūsų viešasis transliuotojas, kuris gavo finansavimą ir dabar nebepriklausys nuo reklamos, o tai reiškia – ir nuo verslo interesų, galės galvoti apie viešąjį interesą, apie valstybę pirmiausia. Tai reiškia, kad bus daug platesnės programos, tarp jų – ir visoms mūsų mažumoms (tautinėms – BNS), kad mūsų mažumos būtų mažiau imlios ir mažiau įtakotos mūsų kai kurios kaimynės galbūt ne visada geranoriškos propagandos“, – pirmadienį spaudos konferencijoje kalbėjo šalies vadovė.
Anot jos, kovoje su propaganda taip pat labiau turėtų prisidėti valstybės institucijos, Užsienio reikalų ministerija bei diplomatinės tarnybos. Taip pat, D. Grybauskaitės teigimu, bus stiprinami ryšiai su išeivija.
„Svarbiausia, kad mes patys žinotume ir norėtume tai daryti, kad įvertintume realiai ir suprastume, jog esame pasienio tarp Vakarų ir Rytų zonoje ir kad toks informacinis bei propagandinis karas prasidėjo ir truks kažkurį laiką ateityje. Taigi nereikia atsipalaiduoti ir užsimiršti, kad tokia situacija yra, ir reikia atitinkamai gebėti atsilaikyti“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.
Gegužės viduryje D. Grybauskaitė pasirašė Seimo priimtas įstatymo pataisas, kad nuo 2015 metų visuomeninio transliuotojo finansavimas priklausys nuo to, kiek mokesčių bus surinkta į valstybės biudžetą. Tuomet šalies vadovė teigė, kad LRT finansavimas turi būti skaidrus ir pakankamas, nes pradėjus prieš Lietuvą nukreiptą propagandinę kampaniją nacionalinis transliuotojas turi pateikti objektyvią ir nešališką informaciją gyventojams, ugdyti jų pilietiškumą ir patriotiškumą.
Pataisos numato, kad LRT kasmet bus skiriama 1,5 proc. užpraeitais metais faktiškai gautų įplaukų iš gyventojų pajamų mokesčio, kuris patenka tiek į valstybės, tiek į savivaldybių biudžetus, taip pat 1,3 proc. iš akcizų.
2015 metais LRT skiriamų lėšų dydis bus skaičiuojamas pagal visas faktines 2012 metų įplaukas iš gyventojų pajamų mokesčio ir akcizo pajamų.
Seimo narių skaičiavimu, pagal naująją tvarką LRT kitąmet turėtų tekti apie 103 mln. litų. Šių metų LRT biudžetas yra 50,7 mln. litų.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.