• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešojoje erdvėje vis pasigirstant tėvų kalboms apie tai, ar atsiradus saugioms vakcinoms nuo Covid-19 vaikams vertės juos skiepyti, medikai įspėja, kad koronavirusas, kaip ir kitos infekcinės ligos, jiems gali būti ypač pavojingos. 

Viešojoje erdvėje vis pasigirstant tėvų kalboms apie tai, ar atsiradus saugioms vakcinoms nuo Covid-19 vaikams vertės juos skiepyti, medikai įspėja, kad koronavirusas, kaip ir kitos infekcinės ligos, jiems gali būti ypač pavojingos. 

REKLAMA

Net ir vaikams nešiojant besimptomę Covid-19 formą, šiems gali labai staiga pablogėti, kuomet prireikia net intensyvios terapijos skyriaus. 

Dažniausiai „užpuola“ staiga

Pasak Kauno klinikinės ligoninės vaikų priėmimo, skubios pagalbos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjo Dariaus Varaškevičiaus, ši būklė vaiką ištinka staiga – kartais net sveikstant nuo koronaviruso, o kartais nė nežinant, kad vaikas buvo besimptomis viruso nešiotojas. 

„Tai yra labai audringa organizmo reakcija, kurią sukelia citokinai, tai yra uždegimo metu išsiskiriančios medžiagos. Tų citokinų išsiskiria tiek daug, kad sukelia daugelio organų sutrikimus. Lietuvoje, jei nemeluoja mano atmintis, viso pasitaikė tokie 3 ar 4 atvejai, kai ši būklė pasireiškė vaikams. Pasitaikė 9 metų vaikams, ir pora mergaičių buvo 16-17 metų“, – sako D. Varaškevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Jis priduria, kad šis multisisteminis uždegiminis atsakas pasitaiko ne tik nuo koronaviruso – jį gali išprovokuoti ir kitos virusinės ar infekcinės ligos. 

REKLAMA

Pasak gydytojo, ši būklė sudėtinga dėl to, kad užeina staiga ir pastebima tik tada, kai būklė sparčiai ima blogėti, o blogėjančią būklę išduoda ypač pavojingi organų sutrikimai. Kaip sako gydytojas, tokie vaikai dažniausiai jau skiriami į intensyvios terapijos skyrių, kuriame prasideda gydymas ir kova su šiuo atsaku. 

„Vaikams ši būsena dažniausiai pasireiškia po keletos savaičių, kai jie serga, jiems staiga prasideda karščiavimas, būklė negerėja, gali atsirasti įvairūs skausmai visame kūne. Dažnai būna žarnyno spazmai, skausmas krūtinės srityje, dėl širdies nepakankamumo požymių gali vystytis dusinimas, kvėpavimo nepakankamumo požymiai. Taip pat kartais pradeda trikti net ir šlapimo sistemos veikla, nes neretai išprovokuojama inkstų funkcijos nepakankamumas“, – pasakoja D. Varaškevičius. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojo, pasitaiko ir suaugusiems, tačiau pastebima, kad tai yra daugiau jaunų žmonių problema.

„Taip yra dėl imuninės sistemos – vyresnio amžiaus žmonių imuninė sistema jau nebėra tokia aktyvi ir dažniausia taip nereaguoja“, – priduria D. Varaškevičius. 

Gydymo būdas – žinomas

Pasak gydytojo, nėra vieno metodo, kaip gydyti šią būklę, nes cikotinai neretai pažeidžia skirtingas organizmo sistemas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pirmiausia skiriami hormonai į veną didelėmis dozėmis, skiriami imunoglobulinai, kurie prieš šią būklę veikia, jei yra galimybė, procedūros metu iš kraujo šalinamos uždegiminės medžiagos. Taip pat, jeigu yra inkstų funkcijos nepakankamumas, tai daroma hemodializė. Jei yra ryškus kvėpavimo nepakankamumas, dažniausia tie vaikai yra intubuojami, prie jų prijungiami dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatai. 

REKLAMA

Atsiradus tokiai būklei, neretai krenta ir vaiko spaudimas, todėl skiriami ir vaistai, kurie kelia spaudimą. Tokiais metodais bandoma išvesti iš tos būklės, jei tai virusinis susirgimas. Jei įtariama, kad bakterinis – tuomet gydoma antibiotikais“, – pasakoja gydytojas.

Tokia būklė laikosi apie savaitę

D. Varaškevičius sako, kad vaikui patyrus multisisteminį uždegiminį atsaką, būklės pokyčiai prasideda po 5-7 dienų, tačiau tai priklauso ir nuo bendros žmogaus organizmo būklės. 

REKLAMA

„Laiko tarpas, kiek trunka tokia sudėtinga būklė, labai priklauso nuo organizmo ir nuo to, kaip greitai pacientas pateko į reanimaciją. Nes kuo anksčiau pradedamas taikyti medikamentinis gydymas, tuo turime geresnius rezultatus. 

Daug kas priklauso nuo imuninės sistemos ir pačio organizmo – jeigu vaikai turi gretutinių ligų, serga endokrininės sistemos ligomis, diabetu, turi onkologinių susirgimų ir panašiai, tuomet, žinoma, jų sirgimo laikas būna žymiai ilgesnis. Tačiau dažniausiai ta sunkesnis periodas būna apie 5-7 dienas, o paskui jau būklė krypsta arba į dar didesnį pablogėjimą, arba į pagerėjimą“, – pasakoja gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų