• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kviečia minėti Laisvės gynėjų dieną – vieną svarbiausių modernios Lietuvos istorijos datų, kuri kalba apie mūsų valstybės, mūsų tautos valstybingumo gynybą, rašoma Seimo pranešime spaudai.

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kviečia minėti Laisvės gynėjų dieną – vieną svarbiausių modernios Lietuvos istorijos datų, kuri kalba apie mūsų valstybės, mūsų tautos valstybingumo gynybą, rašoma Seimo pranešime spaudai.

REKLAMA

Prisiminti tą lemtingą 1991 m. sausio 13-ąją, kai sovietų ginkluotoms pajėgoms šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą, Lietuvos televizijos ir radijo būstinę žuvo keturiolika ir buvo sužeista daugiau kaip pusė tūkstančio beginklių civilių gyventojų.

„Šiemet Laisvės gynėjų dieną minime kitaip, turėdami kitokią patirtį. Visada žinojome, kad laisvė kainuoja. Dabar žinome, kiek ji gali kainuoti. Kiek suniokojimų, sugriovimų, ašarų, kraujo ir gyvybių. Ir kiek reikia ryžto, drąsos, pasiaukojimo, tikėjimo pasirengus sumokėti tą laisvės kainą! Karas prieš Ukrainą suskaičiuoja, pasveria, padalija“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Pasak Seimo Pirmininkės, Lietuvos išgyventa Sausio 13-osios patirtis Ukrainos kovą padaro mums itin artimą ir suprantamą.

REKLAMA
REKLAMA

„Matome, kokia Ukraina yra vieninga savo didvyriškumu, nenugalimumu, tarpusavio pagarba ir pagalba. Vieninga savo tikėjimu viena pergale.

REKLAMA

Tokie pat vieningi mes buvome 1991 sausį. Ir dėl to Lietuva tapo nenugalima. Tuomet mes laisvajam pasauliui ir jo siekiantiems tapome pavyzdžiu, ką reiškia laisvės troškimas. Ką reiškia, kai noras apginti savo šalį nugali baimę ir verčia žengti žingsnį už save, savo vaikus ir valstybę.

Todėl išlikime tokie pat vieningi, susitelkę, tikintys pergale. Saugokime ir puoselėkime savo Tėvynę. Stiprybės ir ištvermės Ukrainos žmonėms! Mes neabejotinai nugalėsime“, – linki V. Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuva mini Laisvės gynėjų dieną: languose sužibs žvakutės, bus įteikta Laisvės premija

Lietuvoje penktadienį minia Laisvės gynėjų diena, bus pagerbtas Sausio 13-osios aukų atminimas.

Minėjimas tradiciškai prasidės pilietine akcija „Atmintis gyva, nes liudija“, languose dešimčiai minučių uždegant vienybės ir atminimo žvakutes.

Prie pilietinės iniciatyvos prisijungti kviečia prezidentas Gitanas Nausėda, jis žvakutes uždegs ir pilietiškumo pamokoje dalyvaus Vilniaus Antakalnio gimnazijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seime vyks tradicinis Laisvės gynėjų dienos minėjimas ir Laisvės premijos įteikimo ceremonija, renginių programą skelbia Seimo Ryšių su visuomene skyrius.

2022 metų Laisvės premijos laureatas – Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, per ceremoniją planuojamas jo vaizdo kreipimasis. 

Minėjime kalbės Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, parlamentaras, parlamento gynėjas, buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius, Sausio 13-osios įvykių liudininkas gydytojas Ričardas Daunoravičius, kariūnas Jurgis Bekampis.

REKLAMA

Vidurdienį prie Seimo Nepriklausomybės aikštėje aikštėje iškilmingoje ceremonijoje suplevėsuos valstybės vėliava.

Vyriausybėje rengiamas Laisvės gynėjų dienos minėjimas 8–12 klasių moksleiviams, vyks istoriko filmas „Mes dainuosim“.

Kaune minint Laisvės gynėjų dieną rengiama gėlių padėjimo ceremonija Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje ir koncertas, pagrindinis minėjimo renginys vyks Kauno IX forto memorialiniame komplekse.

REKLAMA

Jame bus organizuojama visuotinė akcija „Laisvės šviesai“ – Ukrainos kariams skirtų apkasų žvakių gamybos dirbtuvės.

Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena, pagerbiant žuvusiuosius 1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės agresiją Vilniuje.

Tuomet Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių, apie tūkstantis buvo sužeista.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.

Nors sovietų kariams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugomo tuometinės Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų