• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kova su koronavirusu pasaulyje tęsiasi. Valstybės vis didina vakcinavimo tempus. Lietuva visai neseniai sulaukė „Johnson&Johnson“ vakcinos pirmąją siuntą, tačiau kol kas jos gamintojo prašymu nenaudoja.

Kova su koronavirusu pasaulyje tęsiasi. Valstybės vis didina vakcinavimo tempus. Lietuva visai neseniai sulaukė „Johnson&Johnson“ vakcinos pirmąją siuntą, tačiau kol kas jos gamintojo prašymu nenaudoja.

REKLAMA

Profesorius Saulius Čaplinskas savo „Facebook“ paskyroje atkreipė dėmesį į JAV, kuri laikinai sustabdė skiepijimą šia vakcina dėl retų kraujo krešulių susidarymo. Anot jo, kraujo krešuliai kasdien ir taip susidaro daugumai žmonių.

„JAV laikinai sustabdė skiepijimą „Johnson & Johnson“ vakcina nuo COVID-19, kol tiriamas ryšys tarp šių skiepų ir retų kraujo krešulių susidarymo. Šešiems iš 6,8 milijono paskiepytų šia vakcina – visoms 18–48 metų moterims – šis sutrikimas pasireiškė maždaug per dvi savaites nuo vakcinacijos. Viena moteris mirė, o antroji buvo hospitalizuota sunkios būklės. Neaišku, kiek J & J vakcina yra susijusi su šiais atvejais, jei apskritai yra susijusi. Kol tai išsiaiškins, FDA ir CDC rekomendavo vakcinos naudojimo pauzę.

Atminkime, kad kasdien tūkstančiams žmonių dėl daugybės skirtingų priežasčių susidaro kraujo krešuliai (iliustracija žemiau).

REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad vos per 6 savaites po vakcinos naudojimo buvo nustatytas galimas 1:> 1 000 000 nepageidaujamas reiškinys rodo kokia tvirta yra vakcinų saugumo stebėjimo sistema“, – rašo profesorius.

REKLAMA

Jis taip pat perspėja, kad viską lemia kontekstas:

„Neužmirškime, kad viską lemia kontekstas. Nieko negalima suprasti atskirai nuo konteksto, kuris įprasmina dalykus, įskaitant informaciją.“

Dulkys: kol kas „Johnson & Johnson“ vakcina liks sandėlyje

Lietuva kol kas nenaudos „Johnson & Johnson“ gamintojo „Janssen“ vakcinos.  Apie tai trečiadienį pranešė sveikatos pasaugos ministras Arūnas Dulkys.

REKLAMA
REKLAMA

Jis priminė, kad vakar į Lietuvą buvo pristatyta pirmoji 4800 „Janssen“ vakcinų dozių siunta, tačiau viešumoje pasirodė žinios apie tai, kad pats gamintojas laikinai stabdo vakcinos platinimą.

„Šiandien praktiškai Vyriausybės posėdžio metu mus pasiekė oficialus prašymas iš gamintojo, kad kol kas šią vakciną laikytume centriniame sandėlyje ir artimiausiomis dienomis būsime informuoti dėl tolesnio jos naudojimo“, – po Vyriausybės posėdžio pranešė sveikatos apsaugos ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Dulkio teigimu, jokių planų nenaudoti šios vakcinos nebuvo: „Atvirkščiai, galvojome galbūt ją panaudoti vakcinuoti diplomatus, turime žmones, kuriems reikia išvykti į užsienį, tai, matyt, rinktumėmės, kažkokias tokias grupes, bet tas skaičius nėra didelis, tai matysime. Manau, per artimiausias dienas sulauksime žinių ir žinosime, ką daryti toliau.“

REKLAMA

Svarsto dėl „Pfizer“ skiepo atidėjimo

Jis pridūrė, kad taip pat yra svarstoma galimybe antrąja vakcinos doze „Comirnaty“ vakcina skiepyti po ilgesnio nei 21 d. laikotarpio.

„Turime nepriklausomų ekspertų  nuomones, šiuo metu dirba ir mūsų specialistai, vertina administracinius, teisinio reglamentavimo aspektus ir artimiausiu metu, tikimės, kad priimsime atitinkamą sprendimą.

Noriu tik atkreipti dėmesį, kad jei nuspręstume prailginti vakcinaciją antrąja „Comirnaty“ vakcinos doze, atitinkamai galėtume suvakcinuoti didesnį skaičių žmonių“, – sakė jis.

REKLAMA

Kaip patikslino ministras, jei būtų naudojamas 8 savaičių periodas, tai iki liepos pradžios būtų galima suvakcinuoti 1,5 mln. žmonių.

A. Dulkys kartu informavo dėl skiepijimo antrąją „Vaxzevria“ doze – asmenys gali būti skiepijami laike tarp 4 ir 12 savaičių.

„Iki šiol rekomenduodavome laikytis 12 savaičių periodu, bet atsižvelgdami į kai kurių gyventojų grupių, švietimo įstaigų darbuotojų, abiturientų veiklos ypatumus, kad nesutaptų su egzaminavimo datomis, tad informavome, kad kai kuriais atvejais galima antrąją dozę skirti ir praėjus 4 savaitėms po pirmosios dozės“ – pranešė ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip nurodė jis, susitrumpinti laiką tarp pirmos ir antros dozės gali visi to pageidaujantys.

Pradėjo aiškintis galimus ryšius dėl kraujo krešulių

Portalas tv3.lt primena, kad toks sprendimas priimtas JAV vaistų reguliavimo tarnyboms saugumo sumetimais pristabdžius skiepijimą šia vakcina po pranešimų apie šešis retų kraujo krešulių susidarymo atvejus paskiepytiems pacientams Jungtinėse Valstijose.

Europos vaistų agentūra (EVA) dar penktadienį pranešė, kad pradėjo aiškintis galimus ryšius tarp „Johnson & Johnson“ vakcinos nuo koronaviruso ir neįprastų kraujo krešulių po pranešimų apie keturis atvejus, kurių vienas buvo mirtinas.

REKLAMA

EVA nurodė, kad jos saugumo komitetas „pradėjo saugos signalo peržiūrą, kad įvertintų pranešimus apie tromboembolinius atvejus“, pasireiškusius žmonėms, kurie buvo paskiepyti šia vakcina.

Portalo tv3.lt kalbinti specialistai neatmetė galimybės, kad šią vakciną, pasitvirtinus galimoms rizikoms, gali ištikti „AstraZeneca“ likimas ir ja žmonės gali vengti skiepytis.

Be kita ko, nors džiaugtasi, kad šios vakcinos pakaks tik vienos dozės, kai kuriems faktas, jog pakanka vienos šios vakcinos dozės, neatrodo toks revoliucinis pranašumas galvojat apie tolimesnę perspektyvą ir apsaugą nuo koronavirusinės infekcijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų