„Galiu pasakyti tik tiek, kad mes labai rimtai kalbėjome apie visas aplinkybes ir ponia Blinkevičiūtė su manimi buvo atvira. Kalbėjome ir apie galimus kitus variantus, tačiau aplinkybės, kurios galbūt sudarytų tam tikrų kliūčių eiti šitas pareigas, buvo tokios, kad aš nenorėčiau jų viešai skelbti. Manau, man tai daryti būtų neetiška. Tiesiog palūkėkime iki rytojaus, išgirsime tą sprendimą.“, – LRT laidai „Dienos tema“ teigė šalies vadovas.
Buvęs prezidento patarėjas Aistis Zabarauskas, reaguodamas į prezidento pasisakymus, tikino, kad šioje laidoje prezidentas brėžia porinkimės realybės kontūrus su ydingomis nuostatomis.
„Toje realybėje gyvenimą tęsia bei formuojasi naujos ydingos nuostatos, kenkiančios mūsų demokratijai ir visuomenės ryšiams“, – socialiniuose tinkluose rašė G. Nausėdos buvęs patarėjas.
Prakalbo apie V. Blinkevičiūtės laikyseną premjerės posto atžvilgiu
A. Zabarauskas išskyrė kelias esą ydingas prezidento nuostatas.
„Tolerancija žemos kokybės demokratijai ir polemikai, rinkėjų kvailinimas, patronavimas ir laikymas infantilais, oponentų pjudymas, tikrovės iškraipymas slepiant tikslią ir sąžiningą įžvalgą. <...> Reikšmingai ydingos nuostatos tiesiog yra valstybės vadovo kalboje ir todėl, mano galva, turi būti aptartos“, – pažymėjo A. Zabarauskas.
Anot buvusio G. Nausėdos patarėjo, tokia prezidento pozicija kenkia demokratijos kokybei.
„Nes valstybės vadovo pareigas užimantis žmogus nekelia reikalavimo politinėms jėgoms sąžiningai, aiškiai ir neatsukamai įvardinti būsimus vykdomosios valdžios vadovus. Nereikia atsakomybės perkelti ant klausimus užduodančios visuomenės. Mes visi laimėtume, jei visos politinės jėgos aiškiai įvardintų vykdomajai valdžiai vadovausiančias asmenybes jų pergalės atveju. Jokių „matysim“, „žiūrėkit“, „biški tas, po to biški kitas“ būti negali“, – rašė jis.
Kaltina neatsakingumu ir nepagarba rinkėjams
„Galiu pasakyti tik tiek, kad mes labai rimtai kalbėjome apie visas aplinkybes ir ponia Blinkevičiūtė su manimi buvo atvira. Kalbėjome ir apie galimus kitus variantus, tačiau aplinkybės, kurios galbūt sudarytų tam tikrų kliūčių eiti šitas pareigas, buvo tokios, kad aš nenorėčiau jų viešai skelbti“, – LRT laidoje kalbėjo prezidentas.
Tai, jog naujas aplinkybes pirma V. Blinkevičiūtė pasako valstybės vadovui, o visuomenė esą turi laukti 48 valandas, vertina kaip neatsakingą ir nepagarbų elgesį su piliečiais.
„Tai, kad iškart po rinkimų sužinomos svarbios aplinkybės, trukdysiančios vykdyti, kas buvo aiškiai ir viešai pažadėta, ir tos aplinkybės pirmiausia pasakomos valstybės vadovui, o rinkėjai, tikrieji valstybės šeimininkai, turi laukti 48 valandas, yra mažų mažiausiai neatsakingas ir nepagarbus elgesys su valstybės piliečiais. Jau nekalbu apie tai, kad kyla abejonių ar tos aplinkybės tikrai pačiai VB paaiškėjo tik rinkimų naktį, ar buvo žinomos anksčiau ir nuslėptos iki baigsis rinkimai.
Ar GN tai žinojo? Ir tai nėra smulkmeniški klausimai, nes jie kalba apie politikų elgesio su žmonėmis standartą. Ar rinkėjai yra vedžiojami už nosies, kaip kačiukai su popiergaliu ant siūlo? Jei ne, tai net nesukurkite prielaidų taip galvoti, jei taip – turėsite keisti savo elgesį“, – rašė A. Zabarauskas.
Vadina blogąja praktika
Laidoje prezidentas užsiminė, kad Lietuvos žmonės balsavimu parodė norintys pokyčių, todėl esą per pirmuosius metus svarbu valdančiajai koalicijai šį lūkestį atliepti.
O štai buvęs patarėjas tikino, kad yra blogai, kai valstybės vadovo pareigas einantis žmogus priima neva nusistovėjusią, blogąją praktiką: „dirbti metus po rinkimų, o likusius metus pataikauti dominuojantiems stereotipams arba lobistiškai stiprioms interesų grupėms“.
„Lyderiui privaloma pasinaudoti turimais svertais ir keisti ydingus ciklus, o ne ramiai juos priimti, kaip duotybę. Juolab, kad 10 metų tikrai yra pakankamas laikotarpis įgyvendinti kultūrinį pokytį. Tai ką čia sakau yra ne romantika, o pagrįstas lūkestis politikos lyderiams formuoti realybę, kuri atitiktų viešą interesą, o ne įsipatoginti egzistuojančiose politinės kultūros raukšlėse ir dargi tą kultūrą žeminti“, – rašė A. Zabarauskas.
Teigė, kad prezidentas skatino balsuoti už socialdemokratus
Teigė, kad Seimo rinkimų kampanijos metu G. Nausėda aiškiai pademonstravo, kas yra jo favoritai.
„Buvo siunčiami gerokai stipresni už žodžius vizualiniai ir politinių įvykių formos signalai, teigiantys „reikia balsuoti už socialdemokratus“. Juos perskaityti net nereikia būti psichologu, socialiniu inžinierium ar polit-technologu. Todėl toks atsiribojimas nuo savo tikslingai sustyguotų veiksmų yra nesąžiningas rinkėjų atžvilgiu, žmonių laikymas patikliais infantilais.
Antra, žmonės ir neturi būti lygiai teisingi, nes rinkimuose jie reiškia savo pažiūras ir emocijas. Visuomenė tam ir samdo vadovą ir į jo darbo aprašymą priesaikos forma įrašo pareigą moderuoti priešingas grupes ir rūpintis visuomenės ryšių audiniu. Pavyzdys apie žmonių tolygų balsų paskirstymą nėra tiesiog smagus retorinis pajuokavimas. Tai yra rinkėjų laikymo infantilais manifestacijų tęsinys“, – socialiniame tinkle „Facebook“ dėste buvęs Nausėdos patarėjas.
Prezidento kalbos apie opoziciją buvusio patarėjo nesužavėjo
Taip pat A. Zabarauskui užkliuvo prezidento opozicijos darbo apibūdinimas, esą opozicija sėdi ant atsarginių suolelio ir stengiasi arba grįžti į aikštę, arba lieka sėdėti ilgesniam laikui.
„Šia mintimi Gitanas Nausėda formuoja mūsų pripratimą prie tikrovės, kurioje jam palanki dauguma ir kritiška opozicija nežaidžia bendro žaidimo valstybės labui. Jis nori, kad kažkas sėdėtų už aikštės ribų, kol jis su dauguma tvarkysis aikštelėje savo nuožiūra.
Tačiau bet kuris opozicijoje buvęs politikas jums pasakys, kad darbas opozicijoje yra lygiai tiek pat reikšmingas, sunkus ir vertingas, kaip ir pozicijoje. Todėl valstybės vadovo pareiga yra formuoti visuomenės lūkestį įtraukiam darbui valstybės labui, ypač karo akivaizdoje, o ne gilinti skirtis – kažkas žaidžia, kažkas sėdi“, – rašė jis.
Kaltina vienos partijos bulinimu
Saugumo klausimai ir užsienio politika esą – Lietuvai ir prezidentui svarbios sritys, tačiau valstybės vadovo darbus šiose srityse buvęs patarėjas taip pat įvertino kritiškai.
„Tai ypatingos svarbos klausimai valstybės prezidentui artėjančio karo akivaizdoje. Deja, darbai rodo, kad susitelkęs į medžioklės sezono su varovais paskelbimą ir vykdymą prieš vieną partiją, dabartinis valstybės vadovas prarado svarbų laiką ir prasileido unikalias galimybes parodyti lyderystę nuveikiant tarptautiniu mastu svarbius darbus - stabdyti Orbaną Europoje, Rusiją Moldovoje ir Sakartvelo virsmą į Gruziją.
Lietuvos vadovas galėjo pademonstruoti kompetencijas aukščiausioje lygoje, rakinti priešo resursus svetimose teritorijose, stiprinti buferines saugumo Lietuvai zonas. Tačiau pastaruosius mėnesius gyvenome ne drąsiomis idėjomis ir kokybišku veiksmu, o elementariu vienos partijos bulinimu ir neproporcingu atsaku į jos klaidas“, – rašoma „Facebook“ įraše.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!