Kol pasaulis pranašauja antrą krizės bangą, nekilnojamojo turto rinkos specialistai ramiai miega. Jie įsitikinę, kad ekonominio kracho jų srityje nebus. Bent jau ne tokio, koks buvo prieš porą metų.
Kainos stabilios – krizė nebaisi. Statistikos duomenimis, pirmą šių metų ketvirtį sostinėje per mėnesį buvo parduota arba pirkta beveik pusė tūkstančio būstų. Šiauliuose – kone penkiskart mažiau. Kaune ir Klaipėdoje kartu paėmus – tiek pat kiek Vilniuje.
Tokie statistiniai duomenys nekinta beveik dvejus metus. Anot nekilnojamojo turto specialistų, kainos stabilizavosi ir yra gana „teisingos“. Neseniai vykusio gyventojų ir būstų surašymo metu viešojoje erdvėje ne kartą buvo lyginami Šiauliai ir Panevėžys, teigiama, kad pastarasis vejasi, o gal net pralenks Šiaulius pagal gyventojų skaičių bei ekonomiką.
Linas Juozaitis, nekilnojamojo turto bendrovės Vakarų Lietuvos regiono vadovas, neigia, kad Panevėžys vejasi Šiaulius: „Ten situacija net prastesnė. Šiauliuose pastaraisiais metais laikosi stabilios būsto kainos, o pastaraisiais mėnesiais stebimas pagyvėjimas. Žmonės vis dažniau domisi butų kainomis ir galimybėmis juos įsigyti.“
Butų kaina per pastaruosius dvejus metus laikėsi stabiliai ir šokinėjo vos dešimt procentų. Kainų skirtumas tarp tvarkingo dviejų kambarių ir apleisto keturių kambarių buto – simbolinis. Būsto vertė nuo jo ploto mažai priklauso todėl, kad sparčiai kilo mokesčiai už šildymą.
Specialistų duomenimis, Šiauliuose trijų kambarių butas tradiciniame daugiabutyje pietiniame miesto rajone kainuoja apie 100 tūkst. litų. Centre kainos įvairios, tačiau tvarkingas panašaus dydžio butas pėsčiųjų bulvare gali kainuoti apie 200–250 tūkst. litų. Sąlyginai naujuose daugiabučiuose, pavyzdžiui, Žemaitės gatvėje esančiuose raudonų plytų namuose, trijų kambarių butas vertas 150 tūkst. litų, tačiau pastarasis turi būti nepriekaištingos būklės.
„Didžiausia kaina Šiaulių mieste, kokią esu girdėjęs – 3500 litų už kvadratinį metrą.
Šiauliuose naujų daugiabučių statybų nedaug, todėl butų pasiūla nesikeičia, o kainos nekrinta. Stabilias kainas palaiko ir tai, kad nemažai butų buvo brangiai nupirkta arba įkeista bankams už paskolas. Savininkai nenori prarasti pinigų ir pigiai parduoti“, – nekilnojamojo turto aktualijas dėsto pašnekovas.
Nekilnojamojo turto specialistai sako, kad akylai seka pasaulines ekonomikos tendencijas, tačiau dar viena krizė sumaišties neturėtų sukelti. Situacija valdoma, nes kainos nėra išpūstos, o eiliniams pirkėjams paskolų dalijimas gerokai apkarpytas. „Rinka nusistovėjo. Nedidelį butą Šiauliuose galima nusipirkti už 45–60 tūkst. litų.
Panašiai tiek pat kainuoja ekonominės klasės automobilis. Jei žmogus įperka tokią mašiną, kodėl jis turėtų gailėti panašios sumos būstui įsigyti“, – rinkos logiką aiškina L. Juozaitis.
Kita stabilumą įrodanti aplinkybė – vidutinio dydžio butas kainuoja tiek pat, kiek nedidelis namas užmiestyje ar sodų bendrijoje. Tokiuose mikrorajonuose kaip Medelynas, kuriuose vadinamaisiais „štukininkų“ laikais pridygo triaukščių neekonomiškų pilaičių, namą galima įsigyti ir už 200 tūkstančių, tačiau jis reikalaus nemažai remonto. Gyventi tinkamų namų kainos prasideda nuo 250 tūkst. litų.
Nekilnojamojo turto specialistas L. Juozaitis mano, kad būsto kainos nebeturėtų labai mažėti dėl galimos naujos ekonominės krizės. Greičiausiai atpigs vadinamasis antrinis turtas – butai, kuriuos turi namus pasistačiusieji, arba sodybos, į kurias investavo butuose gyvenantys miestiečiai. „Greičiausiai bus atsikratoma nelabai reikalingo turto, todėl tikėtina, jog kai kurie butai ir sodybos truputį pigs.
Tačiau tai menkai paveiks dabar nusistovėjusias kainas“, – teigia specialistas. Pasak jo, į sodų bendrijas žmonės pabėga tik vasarą, nes daugelyje jų nėra sutvarkytos komunikacijos, toli geriamasis vanduo, žiemą nevalomi keliai. Sodai dėl šių priežasčių vadinami „Afrika“, tad retas kuris tokių sodų savininkas stengiasi atsisakyti savo buto, nes jis yra reikalingas.
Nusistovėjusi butų nuomos kaina taip pat yra stabilumo požymis. Net artėjantis Europos krepšinio čempionatas nuomos kainų praktiškai nepadidino – nuomotojai mieliau renkasi ilgalaikes pajamas nei trumpalaikį pelną.Šiauliuose butų nuomos kainos svyruoja nuo 200 iki 500 litų, priklausomai nuo buto dydžio ir vietos, tačiau galima išsinuomoti ir už 100 litų.
Tiek už nuomą dažniausiai moka studentai, kurie butuose gyvena po 3–4.NT kryptis – BubiaiNekilnojamojo turto specialistai sutartinai pripažįsta, kad 2009–aisiais būsto kainos buvo katastrofiškai mažos. Galima sakyti, kad tuomet mažai kas išvis norėjo pirkti būstą, nesvarbu kokia kaina buvo prašoma. Akmenės rajone butą buvo galima įsigyti ir už dyką, sumokėjus mokesčių skolą. Įtakos žmonių pasirinkimui turėjo ir griežtesni bankų reikalavimai.Sakoma, kad stovintis vanduo pašvinksta.
Ar tas pats nutiko ir būstų rinkai? L. Juozaitis įsitikinęs, kad situacija nėra bloga, tik ji nekunkuliuoja kaip prieš krizę. „Miesto plėtra – ne visada nuspėjamas dalykas. Daugelis manė, kad miestiečiai, pablogėjus finansinei situacijai, pradės trauktis į Rėkyvą, tačiau taip nenutiko. Rėkyva netapo Šiaulių „Šveicarija“. Ežeras yra, tačiau priėjimas prie jo ne toks ir erdvus. Ten esančius medžius galima pavadinti parku, tačiau į jį netraukiama pailsėti“, – aiškino L. Juozaitis tikindamas, kad nors Rėkyvos gyventojai ir gyvena prie ežero, tačiau džiaugsmo iš to mažai.
Kryžių kalno, Akmenės ir Panevėžio kryptys taip pat yra pasmerktos ir apribotos kapinėmis, oro uostu, pramone, tad jei Šiauliai kurtų naują mikrorajoną, jis turėtų išdygti netoli Vaiko ir ir moters klinikos kitoje Architektų gatvės pusėje. Čia viskas šalia: komunikacijos, susisiekimas, praktiškai nėra pramonės. Privačių namų turėtų pridygti Voveriškių gyvenvietės link.
Rekreacijos mėgėjai akivaizdžiai patrauks Bubių link. Jau dabar stebima, kaip žmonės įsikuria kol kas laukiniuose plotuose netoli Šiaulių jūros. Gražios apylinkės, puikus vandens telkinys, o Kurtuvėnų miškai vos už kelių kilometrų. Beje, iš čia iki miesto centro nusigausi gerokai greičiau nei iš Rėkyvos.
Būsto rinkos kainos dabar stabilios, todėl galimas dar vienas pasaulinis ekonominis nuosmukis neturėtų pridaryti žalos kaip prieš porą metų.
Alvydas JANUŠEVIČIUS