Šeimos gydytojus ketinama papildomai skatinti už gerus darbo rezultatus. Taip tikimasi gerinti gydytojų darbo kokybę, tačiau patys medikai valdininkų užmojus vertina skeptiškai, rašo „Vakarų ekspresas“.
Artimiausiu metu turėtų įsigalioti nauja pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo tvarka. Pagal ją šeimos gydytojams už gerus darbo rezultatus numatomas papildomas finansinis skatinimas.
Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos sekretoriaus Haroldo Baubino, geri rezultatai bus vertinami pagal keturias kriterijų grupes: darbo intensyvumą, prevencinių programų vykdymą, sergančiųjų lėtinėmis ligomis hospitalizaciją bei sergančiųjų lėtinėmis ligomis pacientų konsultacijų skaičių.
Pavyzdžiui, šeimos gydytojo veikla bus vertinama ir pagal tai, kaip dažnai jo nuolatiniai pacientai, sergantys hipertenzija, bronchine astma, cukriniu diabetu ar lėtine obstrukcine plaučių liga, guldomi į ligoninę.
Anot sekretoriaus, jei lėtinėmis ligomis sergantys nuolatiniai gydytojo pacientai dažnai ir ilgam guldomi į ligoninę, tai reiškia, kad jų priežiūra yra nepakankama. Taip pat bus vertinama, kaip dažnai tokie pacientai lankosi pas šeimos gydytoją, siunčiami specialisto konsultacijoms.
H. Baubino teigimu, papildomas mokestis ne tik turėtų labiau motyvuoti gydytojus, bet ir pacientams užtikrinti geresnes sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat skatinti aktyviau dalyvauti prevencinėse programose.
Ministerijos sekretorius prognozavo, kad šeimos gydytojai naująją tvarka nebus itin sužavėti, nes labiau išlošti turėtų pacientai.
Įvertinimas - po pusmečio
Naujajai tvarkai įgyvendinti šiems metams bus skirta 34 milijonai litų. Tiesa, šį pusmetį medikai dar gaus atlyginimus,beveik nesiskiriančius nuo ligšiolinių.
"Per mėnesį įvertinti gydytojo darbo efektyvumą yra sudėtinga. Ligų protrūkiai ar paūmėjimai dažnai priklauso nuo metų laiko, tad nuspręsta vertinti du kartus per metus, - sakė sekretorius.
- Pirmąjį šių metų pusmetį, nepriklausomai nuo darbo rezultatų, gydytojai gaus 10 litų už vieną savo nuolatinį pacientą. O kitą pusmetį 10 proc. šeimos gydytojų darbo užmokesčio jau priklausys nuo jų darbo rezultatų. Tad kitą pusmetį galbūt vieni gydytojai gaus didesnius, o kiti - mažesnius atlyginimus. Įvyks persiskirstymas".
Sekretoriaus aiškinimu, 80 proc. mediko atlyginimo priklausys nuo prisirašiusių pacientų skaičiaus, po 10 proc. - nuo dalyvavimo įvairiose prevencijos programose ir gerų darbo rezultatų.
Dabar gydytojo atlyginimas daugiausiai priklauso nuo prisirašiusiųjų pacientų skaičiaus.
Gydytojų darbo rezultatus vertins teritorinės ligonių kasos, taip neva nuimdamos papildomą biurokratinį krūvį nuo pačių medikų.
Vertinimai - nevienareikšmiški
Šeimos gydytojai naująją tvarką vertina nevienareikšmiškai. Kiti pripažįsta dar nespėję su ja susipažinti, tad ir komentuoti nelabai galėtų.
Kita vertus, gerokai išaugs pacientų srautai, tad ir medikų darbų krūvis greičiausiai dar labiau padidės.
Paskatinimas bus skiriamas ne tiesiogiai gydytojui, o gydymo įstaigai, kurioje jis dirba. Tad kai kurie medikai prognozuoja, jog priedai vadovo nuožiūra gali jų ir nepasiekti, o būti panaudoti kitoms reikmėms.
Nauja ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarka sveikatos apsaugos ministro patvirtinta sausio 17 dieną, o įsigalioti turėtų po paskelbimo "Valstybės žiniose".
"Naujoji tvarka nėra tobula"
Viktoras GRIGALAUSKAS, Jūrininkų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas:
Kol ši tvarka neįsigaliojo, mes vadovaujamės savo skatinimo kriterijais. Naujoji tvarka nėra iki galo patobulinta, o vertinimo kriterijai - diskutuotini.
Tačiau gerai tai, kad pacientai bus skatinami aktyviau dalyvauti prevencinėse programose, pavyzdžiui, dėl gimdos kaklelio ir prostatos - ligų, nuo kurių žmonės kenčia dažniausiai.
Sandra Lukošiūtė