Taip jis kalbėjo daliai politikų pasipiktinus, kad minėtų dokumentų maketuose vaizduojamas raitelis ant žirgo primena Vytį.
Baltarusijoje taip pat naudojamas panašus simbolis, jis vadinamas Pahonia. Abu jie kildinami iš to paties Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės (LDK) laikais naudoto herbo, tačiau kai kurie jų elementai skiriasi.
Minėtų dokumentų maketus socialiniuose tinkluose paskelbė Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja. Įraše ji taip pat dėkojo Lietuvos Vyriausybei „už paramą ir patarimus“.
Nors šis „pasas“ oficialiai nėra pripažįstamas kaip kelionės dokumentas, baltarusių politikė sako šį klausimą nuolat kelianti susitikimuose su užsienio šalių politikais.
„Demokratinė ir laisva Baltarusija yra Lietuvos nacionalinio saugumo interesas, todėl Lietuva aktyviai remia Baltarusijos demokratines jėgas. Lietuvos Vyriausybė nedalyvauja Baltarusijos demokratinių jėgų iniciatyvos dėl naujų pasų kūrimo įgyvendinime“, – BNS ketvirtadienį raštu perduotame komentare sakė K. Budrys.
Jis priminė, kad Lietuvoje humanitariniais pagrindais esantiems baltarusiams išduodami užsieniečio pasai.
Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, ant demokratinės Baltarusijos „paso“ Vytis nėra naudojamas.
„Lietuvoje jau kurį laiką pastebimi (Aliaksandro) Lukašenkos režimo skleidžiami propagandiniai naratyvai, nukreipti į lietuvių ir baltarusių demokratinių jėgų kiršinimą, – teigiama komentare. – Viena pagrindinių propagandinių linijų – bandymas supriešinti lietuvius ir baltarusių demokratines jėgas valstybės simbolių klausimu.“
„Šiuo klausimu, kaip ir kitu – litvinizmo – klausimu, matome kryptingą Lukašenkos režimo veiklą. Artėjant Lukašenkos organizuojamam persiskyrimo į valdžią renginiui sausio pabaigoje, režimas dar aktyviau veiks siekdamas kurstyti nesutarimus ir diskredituoti Baltarusijos demokratines jėgas“, – pridūrė jis.
Tai ne pirmas kartas, kai Lietuvoje kyla diskusijos dėl Baltarusijos opozicijos rengiamų pasų. Praėjusių metų pradžioje paviešintose dokumento maketo nuotraukose buvo neteisingai pavaizduota Lietuvos ir Baltarusijos siena.
Tuomet Baltarusijos opozicija tai įvertino kaip „techninę klaidą“ ir pažadėjo ją ištaisyti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!