„Mes jau buvome apsisprendę, kad nepalaikysime kandidatūros, ir dabar, susitikimo metu, atsakymai į mūsų klausimus, kuriuos rimtus uždavėme, rodo, kad premjerė neketina keisti savo požiūrio į tam tikrus esminius dalykus“, – žurnalistams po susitikimo su premjere sakė LSDP frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.
„Taigi, socialdemokratai tikrai labai tvirtai sako ne premjerei Šimonytei“, – pridūrė ji.
Socialdemokratė po frakcijos susitikimo su I. Šimonyte akcentavo, kad pagrindinė premjerės problema, jog ji nesugeba imtis lyderystės ir atleisti netinkamai savo pareigas einančių ministrų.
„Su Šimonyte dalykine prasme viskas yra tvarkoje. Tačiau jos negebėjimas laiku priimti sprendimus dėl blogai dirbančių ministrų ir jų valdomų sričių būtent privedė prie tos situacijos, kad tuose sektoriuose, kur žmonėms gyvybiškai svarbios viešosios paslaugos (...) ji kaip premjerė nesusitvarkė su lyderystės klausimu“, – sakė socdemų seniūnė.
R. Budbergytė įvardino ir konkrečius ministrus, kurie, socialdemokratų nuomone, nebeturėtų tęsti darbo Vyriausybėje.
„Pirmiausiai tai yra sveikatos apsaugos ministras ir, matyt, ne vietoje yra visiškai ir žemės ūkio ministras“, – akcentavo socialdemokratų seniūnė.
„Galėtume kalbėti ir apie susisiekimo ministrą, kuris tikrai nepadarė labai daug, mano supratimu, namų darbų ir energetikos ministras. Bet ar galime juos visus šiandieną pakeisti? Tikriausiai ne“, – pridūrė ji.
LSDP frakcijos seniūnė ir frakcijos susitikimo su I. Šimonyte metu teiravosi, kokius pokyčius premjerė planuoja Vyriausybėje.
„Klausimas, kuris šiandieną mus visus jaudina – kokią teiksite ministrų kabineto sudėti? Ir norėtume išgirsti atsakymus, ar bus pokyčių tam tikrose srityse, kurios mums atrodo degančios“, – teiravosi R. Budbergytė.
Visgi premjerė savo planų neatskleidė.
„Dar Seimas nesuteikė man įgaliojimų ką nors daryti. Kai Seimas suteiks, tada tarsimės su prezidentu“, – lakoniškai atsakė I. Šimonytė.
ELTA primena, kad penktadienį Vyriausybei grąžinus įgaliojimus naujai prisiekusiam perrinktajam prezidentui Gitanui Nausėdai, antradienį I. Šimonytė tikrinasi pasitikėjimą Seime.
Dėl prezidento teikiamos I. Šimonytės kandidatūros į ministrės pirmininkės postą parlamentarai ketina apsispręsti vakarinio posėdžio metu. Jos kandidatūrai bus pritarta, jeigu konservatorę parems daugiau kaip pusė Seimo narių. Tiesa, prieš tai politikė susitiks su opozicinių partijų frakcijomis, atsakys į parlamentarų keliamus klausimus.
Kaip numato įstatymas, Vyriausybė grąžina savo įgaliojimus po to, kai prisiekia išrinktas prezidentas – ministras pirmininkas įteikia šalies vadovui raštišką pareiškimą. Savo ruožtu prezidentas paveda premjerui eiti pareigas tol, kol bus gauti nauji Seimo įgaliojimai ir suformuotas naujas Ministrų kabinetas.
Šalies vadovas Seimui turi teikti ministro pirmininko kandidatūrą ne vėliau kaip per 15 dienų. Seimui patvirtinus premjerą, prezidentas jį paskiria ir paveda sudaryti Vyriausybę, kurią vėliau taip pat tvirtina šalies vadovas.