Jevgenijus Bardauskas, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Šiaulių karinėje aviacijos bazėje apsilankęs Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Philipas Hammondas sakė, kad kolektyvinė gynyba yra esminis NATO saugumo principas. Pasak gynybos sekretoriaus, Aljanso pajėgų stiprinimas regione yra įmanomas, tačiau privalu neperžengti ribų, kad būtų išvengta provokacijų.
„Toliau peržiūrime, kaip galime patikinti sąjungininkus ir vykdyti NATO įsipareigojimus. Nieko neatmetame, bet norime tai daryti kruopščiai suderinę, pateikdami reikalingo lygio saugumo garantijas, bet neperžengdami ribos, kur prasideda provokacija“, – sakė P. Hammondas.
Savaitės pradžioje Šiauliuose nusileidę keturi Britanijos naikintuvai „Eurofighter Typhoon“ – tik dalis pajėgų, ateinančius keturis mėnesius vykdysiančių oro policijos misiją Baltijos šalyse. Kartu su britais patruliuoja ir Lenkijos karinių oro pajėgų naikintuvai, dar keturi Danijos orlaiviai dislokuoti Estijoje. Paremti misiją iš Lenkijos pasiruošę ir prancūzai.
Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius sakė, kad krizė Ukrainoje turi būti išspręsta diplomatiniu būdu, be to, ir Rusija ir Ukraina privalo įvykdyti įsipareigojimus, priimtus Ženevoje.
„Rusija – mūsų kaimynai, Ukraina – mūsų draugai. Mes labai susirūpinę dėl to, kas vyksta, – sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. – Todėl turiu sutikti su gynybos sekretoriaus nuomone, kad mes privalome mėginti rasti, nepaisant pastarųjų įvykių tarp Rusijos ir Ukrainos, diplomatinį sprendimo būdą“.
Į Baltijos šalis ir Lenkiją NATO sąjungininkės Jungtinės Valstijos atsiuntė ir 600 sausumos pajėgų karių. Desantininkai kartu su Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos kariais vykdys bendrus karinius mokymus. Teigiama, kad Jungtinių Valstijų kariai šiame regione liks iki metų pabaigos.