Jau kuris laikas sklando gandai, esą Vilniuje gali prasidėti karas dėl senųjų ir jaunųjų banditų ideologijos išlikimo. Manoma, kad šie tarpusavio vaidai baigsis jaunosios nusikaltėlių kartos pergale, nes ji yra sukaupusi įspūdingas pinigų sumas.
Pastaruosius kelerius metus Vilniaus kriminalinio pasaulio atstovai gyveno neįprastai ramiai. Lietuvos sostinėje, priešingai nei kituose miestuose, nebuvo nei sprogimų, nei kulkomis į kojas sužeistų senosios kartos nusikaltėlių.
Išsklaidytos ir aplamdytos legendinės Vilniaus banditų gaujos ir jų atstovai, atrodo, ėmėsi saugesnės, tačiau gerokai pelningesnės veiklos – prekybos narkotikais, kontrabandos, finansinių nusikaltimų. Šių metų pavasarį prasidėję įvykiai atskleidė, kad, sunaikinus kadaise galingą buvusią „Vilniaus brigadą“, jos likučius nurašyti dar anksti.
Velykinis fejerverkas
Antrąją Velykų naktį Vilniaus pakraštyje esančios S. Nėries gatvės daugiabučio kieme buvo sudegintas vieno žymiausių senosios kartos sostinės mafiozo Tadeušo Vasilevskio, geriau žinomo pravarde Gibonas, automobilis „Mercedes-Benz“.
Iki šiol teisėsaugos pareigūnai apie pasikėsinimo į Gibono, kuris legendinės „Vilniaus brigados“ veikloje dalyvavo nuo jos įkūrimo, turtą ir motyvus kalba nenoriai. Oficialiai teigiama, kad šiuo metu vyksta tyrimas ir jokių įtariamųjų vis dar nesulaikyta.
Savaitraščio „Balsas.lt savaitė“ žiniomis, Gibono mašina buvo padegta tyčia, neva taip mafijos veteranui keršija jaunieji sostinės narkotikų prekeiviai. Ilgamečiai sostinės kriminalistai juokauja, kad Gibono automobilį padegę jaunuoliai šiandien nebepaiso jokių kriminalinio pasaulio autoritetų ir skambių pavardžių.
Prieš kiek laiko „Balsas.lt savaitės“ redakcijoje apsilankęs buvęs šalies generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius patvirtino sostinėje sklandančias kalbas, kad šiuo metu skirtingų kartų gangsteriai intensyviai aiškinasi santykius. Yra žinių, kad neseniai tik per stebuklą pavyko išvengti jaunųjų sostinės gaujų karo, kai šie pamėgino tarpusavio sąskaitas suvesti panaudojant šaunamuosius ginklus.
Mafijos analitikai teigia, kad pastaruoju metu daugumą grupuočių autoritetų sudaro jaunimas, kuris dar prieš penkerius metus patekti į kriminalinės hierarchijos viršūnę beveik negalėjo. Pastebima, kad kasmet į grupuotes veržiasi ir pasiturinčiai gyvenančių verslininkų, politikų, sportininkų atžalos.
Užsiliepsnojęs Gibono mersedesas tapo nauju pretekstu aktyvinti kovą su šių dienų kriminaliniais nusikaltėliais.
Daugiadienės išsuko iš kalėjimo
Garsiojo Gibono veidas pažįstamas ne tik sostinės gyventojams. Jo biografija taip pat įspūdinga: 43 metų vilnietis, šiuo metu viešai skelbiantis, kad dirba bendrovėje „Ketavila“, kadaise priklausė mirties bausme nuteisto Boriso Dekanidzės artimiausio patikėtinio Igorio Tiomkino, pravarde Timocha, vadovaujamai karinei grupei.
Įspūdingo ūgio ir grėsmingos išvaizdos Gibonas ne tik ėjo mafijos vadeivų asmens sargybinio pareigas, bet ir prižiūrėjo tvarką Gariūnų turgavietėje. Buvo metas, kai spaudoje aoie jį pasirodydavo straipsnių. Populiarumu Gibonas net buvo aplenkęs B. Dekanidzę.
Pastaraisiais metais Gibonas ilgai neužsibūdavo vienoje gyvenamojoje vietoje. Savo adresą jis keitė kas mėnesį, o kartais ir dukart per mėnesį. Tai tipiškas mafiozo elgesys: niekada ilgiau neužsibūti vienoje vietoje. Be to, jis ėmė vis dažniau svaigintis alkoholiu.
Gibono aplinkos žmonės teigia, kad jis girtauja savaitėmis. Įdomiausia, kad nuolatinis girtavimas kartą T. Vasilevskį išgelbėjo nuo ilgų nelaisvės metų. Vyras su keliais bendrais planavo kito „brigadininko“ – Eugenijaus Svirnelio, pravarde Geniukas, − nužudymą.
Kompanijos surastas žudikas vėliau pasidavė policijai, o ši imitavo Geniuko nužudymą. Kad būtų įtikinamiau, užsakovams net buvo parodytos iškastoje duobėje gulinčio neva negyvo Geniuko nuotraukos. Netrukus visi nužudymo iniciatoriai buvo suimti ir nuteisti. Kalbama, kad Gibonas išsisuko tik dėl to, kad sostinės banditų pasitarimuose dėl šios žmogžudystės nuolat būdavęs girtas ir nesuprasdavęs, apie ką kalba jo sėbrai.
Pinigus legalizavo per tėvą
Dauguma buvusios „Vilniaus brigados“ vadeivų vienaip ar kitaip savo veiklą legalizavo. Nė vienas jų neskursta, daugelis užsiima nemažus pinigus nešančiu legaliu arba pusiau legaliu verslu.
Kita kadaise sostinę šiurpinusios kriminalinės gaujos žvaigždė – „brigadininkų“ kovinių grupuočių lyderis I. Tiomkinas. Atsėdėjęs beveik 9 metus (buvo nuteistas dešimčiai), 2004 metais pirma laiko jis buvo paleistas į laisvę. Netrukus oficialiai įsidarbino futbolo klube „Polonia“.
Nors I. Tiomkinas stengiasi nesipuikuoti prabanga ir rečiau rodytis viešumoje, operatyvininkų žiniomis, šiandien jis gyvena be didesnių rūpesčių. Timocha dažnai keliauja į Latviją, skraido į Maskvą. Abu jo automobiliai – „Mercedes“ ir visureigis „Toyota“ − registruoti Latvijoje.
Prieš kelerius metus Timocha legalizavo nemenką sumą. Jo tėvas į vieną sostinės banką atnešė pusę milijono litų ir pareiškė, kad tai jo santaupos, kurias nori perleisti sūnui. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba bandė įrodyti, kad šie pinigai yra nešvarūs, tačiau to padaryti nepavyko.
Legalizavęs pinigus, Timocha Vilniaus pakraštyje pradėjo milžiniško namo statybas. Pasak kriminalistų, panašu, kad I. Tiomkinas į banditų reikalus nebelenda, tačiau autoritetą kriminaliniuose sluoksniuose yra išsaugojęs.
Kasdieniai darbai nevilioja
Buvęs Vidaus reikalų ministerijos 6-ojo skyriaus viršininkas, vėliau Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos (ONTT) steigėjas Alvydas Sadeckas savaitraščiui „Balsas.lt savaitė“ teigė, kad tik žlugus „brigadininkų“ galybei sostinės verslas pamažu pradėjo skaidrėti.
„Svarbiausia – verslininkai jiems nustojo mokėti. Kad iki šiol išlikęs jų sukauptas kapitalas, nepaneigsiu, bet jie nebevaldo pagrindinio šalies verslo, − kalbėjo A. Sadeckas. − Dabar sunkų metą išgyvenančios ekonomikos amžiuje vėl atsiranda reketas, bandymas skverbtis į legalų verslą. Ši problema ypač išryškėjo socialinėse, finansinėse, krizinėse situacijose. Neatmestina, kad vėl pasirodys asmenų, kurie verslininkus bandys šiurpinti su karštu lygintuvu rankose. Buvę „brigadininkų“ gaujos nariai, mano žiniomis, toliau suka kažkokį verslą. Tačiau jiems nebūdinga verstis legaliu verslu, jie linkę neteisėtai gauti pajamų. Nė vienas jų niekada duonos nevalgys iš visuomenei įprastų darbų.“
TIK FAKTAI
„Vilniaus brigados“ vyrų labiausiai pamėgta santykių aiškinimosi vieta buvo Valakampiai. Čia dar sovietiniais metais buvo rengiami nelegalūs kortų žaidimai.
Buvusios „brigadininkų“ gaujos vadeiva Jurijus Naboiščikovas (Agurecas) dar 1995 metais buvo įtariamas įvairiais nusikaltimais. Tačiau nuteisti jo nepavyko – vyras pabėgo į Rusiją. Ten J. Naboiščikovui pavyko gauti Rusijos pilietybę, todėl ši šalis jį atsisakė išduoti Lietuvai, motyvuodama, kad Agurecas yra Rusijos pilietis. Pasak buvusių „brigadininkų“, prieš kelerius metus Agurecas davė įžadus ir tapo vienuoliu.
Susiję straipsniai
„Brigadininkus“ gaivina valdžios troškulys (2)
„Brigadininkus“ gaivina valdžios troškulys (1)