Nugabenti mirusįjį Panevėžyje įsikūrusiems teismo medicinos ekspertams į Rokiškį kviečiami biržiečiai.
Jeigu jūs, skaitytojau, nuvyktumėte į Rokiškį ir, susiklosčius nelemtoms aplinkybėmis, ten būdamas mirtumėte nesava mirtimi, jūsų palaikams tektų gulėti iki juos paims iš Biržų atvykę ritualinių paslaugų teikėjai. Šių pareiga - palaikus nugabenti Panevėžyje įsikūrusiems teismo medicinos ekspertams.
Įsigaliojusi tvarka, kai Rokiškyje ar kuriame nors iš šio rajono užkampių mirusių žmonių kūnus ekspertams gabena Biržų ritualinių paslaugų įmonė, piktina tokias pat paslaugas teikiančias Rokiškio įmones. Rokiškėnai įsitikinę, kad jų paslauga būtų ir pigesnė, ir kokybiškesnė. Mat dabar mirusiųjų artimieji paslaugos tiekėjui iš Biržų privalo sumokėti ir už 64 kilometrų kelią, kurį šis sukaria važiuodamas iš Biržų į Rokiškį. Tačiau Rokiškio rajono policija, į nelaimės vietą paimti mirusiųjų kviesdama ne rokiškėnus, o biržiečius ritualinių paslaugų tiekėjus, neabejoja, kad elgiasi teisingai.
Jaučiasi ignoruojami.
Tai, kad Rokiškio rajono policija nežinia kodėl ignoruoja rokiškėnus ritualinių paslaugų tiekėjus, o pirmenybę teikia biržiečiams, LŽ pabrėžė Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narys, pats užsiimantis ritualinių paslaugų verslu, Petras Kažėmėkas. Pasak politiko ir verslininko, Rokiškyje nėra ir niekada nebuvo nustatytos tvarkos, kas teismo medicinos ekspertams privalomai ekspertizei turėtų nugabenti žuvusį, nužudytą ar nusižudžiusį žmogų.
„Nežinau, pagal kokią taisyklę tai vyksta, tačiau savo akimis matau, kad iš Rokiškio rajono į Panevėžį lavonus gabena vienos iš Biržuose įsikūrusių laidojimo įmonės atstovai. Įsivaizduojate, kiek laiko užtrunka, kol, tarkim, gatvėje suvažinėto žmogaus pasiimti atvyksta biržiečiai? Jų belaukiant, susirenka minia smalsuolių, stebi, komentuoja situaciją. Manau, tai - elementari nepagarba mirusiajam. Tuo metu Rokiškyje įsikūrusios įmonės paslaugą galėtų suteikti gerokai operatyviau ir būtų išvengta daugybės nesusipratimų“, - LŽ teigė P.Kažėmėkas.
Rokiškio rajono tarybos narys teigia pastebėjęs, kad iš Biržų į Rokiškį iškviesti ritualinių paslaugų tiekėjai, matyt, dėl darbo gausos, paimti mirusiųjų atvažiuoja po vieną, lavoną į automobilį įbruka prieš tai neįdėję jo į specialų maišą ir išsiveža. P.Kažėmėkas įsitikinęs, kad rokiškėnai jo kolegos taip nepadarytų, su mirusiuoju elgtųsi gerokai pagarbiau.
Išmoko atsirinkti
„Policijai atkristų nemažai darbo, jei mes rastume žuvusiųjų artimuosius, kurie ir pasirūpintų nugabenti jų palaikus teismo medicinos ekspertams. Tačiau labai dažni atvejai, kai artimųjų šalia nėra, rasti juos sunku, tad palaikų transportavimu tenka pasirūpinti mums“, - LŽ sakė Rokiškio rajono policijos komisariato viršininkas Stasys Meliūnas. Policijos viršininkas neslėpė, kad jo pavaldiniai mirusiesiems iš Rokiškio rajono nugabenti į Panevėžį kviečiasi Biržų įmonę, kuri, jo manymu, šią paslaugą atlieka daug kokybiškiau.
Anot S.Meliūno, pasitikėti biržiečiais, bet ne rokiškėnais ritualinių paslaugų tiekėjais, išmokė pats gyvenimas. „Nežinau, kodėl taip yra, tačiau iš Biržų iškviestas automobilis, turintis paimti mirusįjį, nežinia kodėl atvažiuoja greičiau nei iš Rokiškio. Kadangi pareigūnams nevalia palikti mirusiojo iki atvyks automobilis, turintis nugabenti kūną teismo medicinos ekspertams, taupydami savąjį laiką, mes ir kviečiamės biržiečius“, - tvirtino S.Meliūnas.
Lėmė geresnė vadyba
Rokiškio rajono policijos viršininkas, skirtingai nei vienai iš šio rajono ritualinių paslaugų įmonei vadovaujantis P.Kažėmėkas, tvirtino, kad Biržuose įsikūrusi įmonė mirusiajam rodo didesnę pagarbą. Pasak S.Meliūno, tai rokiškėnai, o ne biržiečiai gabenti mirusiojo atvyksta po vieną ir be specialių maišų, todėl policininkai privalo padėti įkelti lavoną į automobilį. Policijos viršininkas neslėpė, kad biržiečiai turi didesnį įdirbį bendraudami su teismo medicinos ekspertais, todėl, šiems nugabenus lavoną, greičiau gaunamas atsakymas apie jo mirties priežastį.
Daiva Baronienė