Į Lietuvą atvykęs reaktorių gamintojos iš Prancūzijos bendrovės „Areva“ atstovas Lotynų Amerikai ir Baltijos šalims Bruno Blotas domisi, ar Lietuva turinti planą, kaip elgtis, jeigu Lenkija neprisidės prie naujos elektrinės statybos.
Lietuvos poziciją B.Blotas pirmadienį aiškinosi su Seimo Atominės energetikos komisijos pirmininku Roku Žilinsku.
Parlamentaras aiškino, kad Lenkijai ar kitoms Baltijos šalims atsisakius dalyvauti Lietuvoje ketinamos statyti naujos branduolinės jėgainės projekte, elektrinės vis tiek bus statoma, tačiau ji būsianti mažesnio galingumo.
„Nebus statomi visi reaktoriai iš karto. Bus statomas vienas. Kai lenkai pamatys, kad mes jau pajudėjome, tada mes galėsime jų paklausti: ateinate? Jeigu neateinate, mes nestatome antro reaktoriaus. Jeigu neateina estai ir latviai, mes
nestatome trečio ir ketvirto reaktorių“, - susitikime kalbėjo R.Žilinskas.
B.Blotui pasidomėjus, kokie būtų Lietuvos sprendimai, Lenkijai nutarus pačiai statyti branduolinę jėgainę, R.Žilinskas pareiškė: „Net kalbų fazėje mes esame pasistūmėję labiau nei lenkai“.
B.Blotą taip pat domino elektros jungčių su Lenkija likimas, jeigu lenkai neprisidės prie Lietuvoje statomos elektrinės, nacionalinio investuotojo bendrovės „Leo LT“ likimas.
Energetikos ministras Arvydas Sekmokas yra sakęs, kad potencialūs būsimos naujos atominės elektrinės Lietuvoje reaktorių gamintojai jau šiais metais turėtų nurodyti galimą reaktorių gamybos terminą bei preliminarią kainą. Konkursą numatoma skelbti kitais metais.
Lietuvoje anksčiau jau lankėsi reaktorių gamintojų - Ispanijos „Endesa“, JAV bendrovės „General Electric-Hitachi“ ir „Westinghouse“, Didžiosios Britanijos „Nukem“ ir Japonijos „Mitsubishi Heavy Industries“ ir kitų - atstovai.
Lietuva, kuri 2009-ųjų pabaigoje uždarys šiuo metu veikiančią Ignalinos atominę elektrinę su rusišku RBMK tipo reaktoriumi, kartu su Latvijos, Estijos ir Lenkijos energetikais ketina pastatyti naują atominę jėgainę.