Birželio 1 d. laikraštyje „Biržiečių žodis“ pasirodė publikacija „Nemunėlio Radviliškio apylinkės metraštis“. Jame juodinamas kovotojų už laisvę – partizanų – atminimas ir aukštinama sovietinė kultūra.
Partizanus vadina ir banditais, ir vagiais
„Žmonės matė, kad vienintelis teisingas kelias išbristi iš skurdo, vargo, skolų – jungtis į kolūkinę gamybą“, – rašoma straipsnyje.
„Tarybinė armija išvadavo“, – rašoma toliau.
„Banditai baigė savo kruviną darbą“, – taip rašoma apie partizanus.
Partizanai tekste vadinami „banditais“, „vagiais“, „ieškančiais kruvinos aukos“ – visiškai atkartojama sovietmečiu platinta antipartizaninė propaganda.
Dėl publikacijos kreipėsi į institucijas
Dėl šios publikacijos Seimo narė konservatorė Dalia Asanavičienė kreipėsi į Seimo Kultūros komitetą, Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisiją bei Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą.
Pasak parlamentarės, straipsnyje skleidžiama melaginga informacija apie svarbiausius to meto Lietuvos laisvės kovotojus.
„Pamačius šią publikaciją norėjosi tikėti, kad tai nėra tikra. Straipsnyje ne tik garbinama sovietinė kultūra, žeminami intelektualai, skleidžiama melaginga informacija apie svarbiausius to meto mūsų laisvės kovotojus – partizanus, bažnyčios tarnautojus. <...>
Šie žmonės buvo mūsų laisvės nešėjai, tad dalintis tokiu šmeižtu turėtų būti neatleistina. Būtent tokiais metodais veikianti sovietų valdžia siekė paneigti mūsų istoriją ir mūsų didvyrius“, – teigė Seimo narė Dalia Asanavičiūtė.
Teigia, kad įvyko nesusipratimas
Tuo metu laikraščio vyriausioji redaktorė Loreta Bataitienė apgailestauja ir teigia, kad publikaciją norėjo pateikti, kaip sovietinės propagandos pavyzdį, tačiau prie teksto to neprirašė.
„Neišėjo prierašas, kuris turėjo būti prieš šitą informaciją. Prierašas toks, kad sovietinė valdžia darė tokią įtaką žmonių pasąmonei, kad jie buvo orientuoti visai kitaip, kad informacija buvo pateikiam taip, kad būtų palanki sovietų valdžiai – toks komentaras ėjo ir aš apsižiūrėjau“, – tv3.lt pasakojo L. Bataitienė.
„Tai yra dokumentas, kur žmonės liudija ir norėjau pateikti, žiūrėkite, kaip žmonių sąmonę paveikė sovietizmas. Netgi keli istorikai komentavo tą situaciją, kodėl žmonės taip mąstė, kiek buvo išdavikų“, – pridūrė L. Bataitienė.
Ji pripažįsta savo klaidą ir per artimiausią valandą ketina išplatinti atsiprašymą skaitytojams.
„Valandos bėgyje jis bus išplatintas. Man gyvenime taip baisiai nėra taip buvę. Turėjo būti taip pateikta ir mano klaida, be prierašo“, – sakė laikraščio vyriausioji redaktorė.
Netrukus redakcija išplatino oficialų atsiprašymą, kuriame rašo: „Nuoširdžiai apgailestaujame dėl įvykusios techninės klaidos, kurią ištaisysime 2021 metų birželio 4 dienos laikraščio „Biržiečių žodis“ numeryje. Sovietmečio valdžios sukurpto „Nemunėlio Radviliškio apylinkės metraščio“, kuris, E. Timuko duomenimis, yra saugomas Nemunėlio Radviliškio seniūnijoje, turinį vertiname vienareikšmiškai neigiamai. Šioje vietoje dviejų nuomonių būti negali“.
Kultūros komitetas reiškia susirūpinimą
Skundo sulaukęs Seimo Kultūros komitetas, reaguodamas publikaciją, kuri yra viena iš Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo remiamo projekto „Partizaninės kovos ir tremtis Biržų krašte: tremtiniai, kovotojai, rėmėjai, istorinės vietos bei reliktai“ publikacijų, ragina laikraščio „Biržiečio žodis“ redakciją laikraščio numerio platinimą.
Taip pat Kultūros komitetas pritaria Fondo sprendimui vienašališkai nutraukti sutartį su viešosios informacijos rengėju ir skleidėju UAB „Biržiečių žodis“.