Kaip pranešė Vidaus reikalų ministerija (VRM), konferencijoje buvo apžvelgta užsienio patirtis, tarptautiniai standartai, pristatyti mechanizmai, kaip geriau įtraukti neįgaliųjų bendruomenę ir kitas pažeidžiamas grupes į atsparumo didinimo pastangas vietos ir nacionaliniu lygmeniu.
Pasak ministrės A. Bilotaitės, šiuo metu peržiūrimoje Lietuvos civilinės saugos sistemoje žmonėms su negalia adaptuotos specialios priemonės.
„Tai yra 223 tūkstančiai mūsų šalies žmonių, kuriems nelaimės atveju turi būti suteikta visa būtina valstybės pagalba. Valstybei tekę iššūkiai ir krizės mums priminė, kaip svarbu dirbti išvien. Surėmėme pečius su savivaldybėmis, bendruomenėmis, NVO, o šiemet itin glaudžiai pradėjome dirbti su negalią turinčių žmonių organizacijomis“, – sako ministrė A. Bilotaitė.
Vidaus reikalų ministerija praneša pernai parengusi Civilinės saugos koncepciją ir programą, kurioje įtraukti ir žmonės su negalia bei jų poreikiai.
Šių metų pradžioje įsigaliojo naujasis Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymas, kuriame atsirado prievolė savivaldybėms suplanuoti pagalbos priemones negalią turintiems žmonėms ekstremalių situacijų atveju, taip pat šiems žmonėms pritaikyti perspėjimo pranešimus, teikti informaciją ir juos šviesti.
Vidaus reikalų ministerija taip pat Europos Komisijai yra pateikusi projekto paraišką, kurios galutinis tikslas – sukurti duomenų bazę apie asmenų su negalia poreikius ekstremaliųjų situacijų atveju, kuria naudotųsi valstybės institucijos, savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos, civilinės saugos pajėgos.
Priedangų įrengimo tvarkoje yra numatyta prievolė savivaldybių merams pažymėti, kurie objektai pritaikyti asmenims su judėjimo ir regos negalia, parenkant priedangas konsultuotis su negalią turinčiųjų atstovais.
Įžvalgomis ir tarptautine praktika konferencijoje dalijosi ekspertai iš Europos negalios forumo, Junginių Tautų Stichinių nelaimių rizikos mažinimo agentūros, kiti tarptautiniai ir nevyriausybinių organizacijų ekspertai, taip pat Ukrainos, Serbijos, Estijos ir Lietuvos savivaldybių atstovai.
Konferencijos organizatoriai – Lietuvos negalios organizacijų forumas, Europos negalios forumas, Jungtinių Tautų stichinių nelaimių rizikos mažinimo Europos ir Centrinės Azijos regioninis biuras.