Kauno rajone, Karmėlavoje II, gyvenanti Ieva [vardas pakeistas – aut. past.] dalijasi pagalbos prašymu, nes agresyvus kaimynas jau penkerius metus terorizuoja kitus daugiabučio gyventojus.
„Kova su vėjo malūnu arba kitaip – su kaimynu. Vyresnio amžiaus vyras yra agresyviai nusiteikęs, elgiasi neadekvačiai. Kartas nuo karto puldinėja tiek mus, tiek kitus kaimynus.
Skundžiasi, kad visi kaimynai triukšmauja, nuodija jį neaiškiomis dujomis, neleidžia jam ilsėtis, vaidenasi, kalba jo bute. Teigia, kad per mus jis prarado darbą, jį kankina nemiga. Mūsų laiptinės gyventojai labai ramūs, daugiausia vyresnio amžiaus tylūs, ramūs žmonės, sienos storos“, – pasakoja Ieva.
Kirviu kapoja kaimyno durų akutę, mosikuoja peiliu
Ieva tvirtina, kad kaimynas reikalauja kitiems nevaikščioti laiptinėje, mosikuoja kumščiais, kviečia užeiti pas save „išsiaiškinti“, taip pat grasina kitus padegti. Beje, kai buvo vykdoma namo renovacija, vyras neįsileido statybininkų, meistrų, galiausiai su peiliu užpuolė darbininkus.
„Konfliktai tęsiasi jau gerus 5 metus, rašyti pareiškimai policijai, skundai. Kaimynas be jokių priežasčių puola daužyti kitų duris, kirviu iškapojo kaimyno durų akutę. Vyras užsikuria laužą viduryje svetainės. Skundžiasi, kad mes triukšmaujame, kai mūsų net nėra namuose, iš skydinės persijungia elektrą pats sau į butą kaip tik nori“, – vardija gyventoja.
Ieva pasakoja, kad agresyvus kaimynas Ievai yra bandęs trenkti, tačiau nepataikė. Vyras ir kitais būdais terorizuoja kaimynus.
„Yra apspardęs mano šunį. Pirmas muštis nešoka, bet grėsmingai eina artyn, mosikuojasi peiliu ar kumščiu, viskas vyksta labiau grasinimo forma. Bet užteko vieno karto, kai spyrė šuniui, kad suprasčiau, jog jis ne tik grasina“, – sako ji.
Agresyvus kaimynas puolė pareigūnę
Ieva apgailestauja, kad policija fiksuoja tik administracinius nusižengimus, o kaimynas visada yra paleidžiamas. Kai kuriais atvejais policija iškviečia greitąją, vyras gauna priverstinį gydymą, tačiau tik trims dienoms, kadangi pats vyras nesutinka hospitalizuotis, todėl vėl grįžta.
Siituacija pasiekė kritinį tašką, kai kaimynas rugsėjo 9-ąją neleido praeiti kaimynams bei išsitraukęs peilį kvietė ateiti pas jį.
„Iškvietėme policiją, nes patys bijome veltis į bet kokį kontaktą su juo. Policijai tik atvykus užpuolė pareigūnę iš pasalų su peiliu, du pareigūnai nesugebėjo net su elektrošoku susitvarkyti, tik atvykus pastiprinimui buvo išvestas ir paleistas po poros valandų“, – pasakoja Ieva.
Moteris sako nežinanti, ką daryti, nes kaimyno veiksmai – vis labiau gąsdinantys, o pagalbos nesulaukiama.
„Tiesiog bijau pareiti namo, nes pareiti į savo butą turiu praeinant jo butą. Mums visiems gyventi šalia tokio asmens nesaugu, bijome išeiti į laiptinę ir susitikti su juo. Jis vienišas, jokių artimųjų“, – sako gyventoja.
Seniūnija sako nieko negalinti padaryti
Karmėlavos seniūnijos seniūnas Židrūnas Šadauskis teigia, kad šis pavojingas asmuo seniūnijai yra žinomas, tačiau apie incidentą su pareigūnais teigia negirdėjęs. Seniūnas priduria, kad Karmėlavoje II panašių situacijų yra keletas, pavyzdžiui, viename name gyvena net du panašūs asmenys.
„O šis žmogus turi tam tikrų problemų, tarp gyventojų ir jo kartas nuo karto kyla konfliktai“, – sako Ž. Šadauskis.
Jis tvirtina, kad seniūnija šiuo atveju nieko negali padaryti.
„Yra kartais įtarimų, kad žmogus turik sveikatos problemų, bet jos nėra nustatytos. Gi medikai nusprendžia, ar gydyti, ar ne, mes tikrai tokių sprendimų nepriimame“, – sako seniūnas.
Jis priduria, kad per paskutinius tris mėnesius, kiek laiko ir dirba, nusiskundimų gauta nebuvo, tačiau agresyvus vyras žinomas.
Savivaldybė: atidžiai stebėsime situaciją
Kauno rajono savivaldybės mero patarėjas Edmundas Mališauskas teigia, kad Kauno rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Ramūnas Kemzūra tikina, jog nurodytu adresu niekas nesikreipė, jokių skundų nebuvo.
„Tokie atvejai dažniausiai būna sudėtingi, juo reikėtų nagrinėti jautriai ir individualiai, žinoti visą kontekstą. Geriausia, jei atsirastų artimieji, kurie pasitelktų medikus ir pasirūpintų to žmogaus sveikata.
Pastebėję agresyvų elgesį, kaimynai gali kviesti greitąją medicinos pagalbą ir policiją. Psichikos sveikatos priežiūros įstatyme yra reglamentuota, kokiais atvejais piliečiai gydomi priverstinai.
Šio įstatymo 16 straipsnyje nurodyta, kad be paciento sutikimo gydymas negali būti skiriamas, išskyrus atvejį, kai jis yra priverstinai hospitalizuotas dėl šio įstatymo 27 straipsnyje nurodytų aplinkybių ir nesugeba teisingai įvertinti savo sveikatos būklės“, – sako E. Mališauskas.
Jis priduria, kad Karmėlavos seniūnijos ir Kauno rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai atidžiai stebės situaciją ir kartu su medikais, policija bei kitomis atsakingomis institucijomis ieškos sprendimų, kaip padėti tam žmogui ir užtikrinti jo kaimynų saugumą.
Primena, kokiais atvejais skiriamas priverstinis gydymas
Sveikatos apsaugos ministerijos Psichikos sveikatos skyriaus patarėja Marija Oleškevičienė primena, kad psichikos ligoniai gali būti pripažinti neveiksniais tik teismo sprendimu. Psichikos ir elgesio sutrikimų turintis pacientas, atsisakantis hospitalizavimo, gali būti priverstinai hospitalizuojamas, bet ne ilgiau kaip 3 darbo dienas, tik jeigu iš paciento elgesio ar kitų objektyvių duomenų galima pagrįstai spręsti, kad jis savo veiksmais ar neveikimu gali padaryti esminės žalos savo ar aplinkinių sveikatai, gyvybei ar turtui.
„Prevenciškai pagydyti, nes kaimynams taip atrodo, negalima, tai teisinėje valstybėje taip nevyksta. Asmuo turi kelti realią grėsmę šiuo metu, ne praeityje, bet šiuo metu. Asmenys gydomi tik su jų pačių sutikimu.
Jei nėra sutikimo, tada yra tik du būdai: vienas būdas, kai asmuo padaro nusikaltimą, nesuvokdamos savo veiksmo. Tai nustato teismas ir teismas asmenį siunčia į Rokiškio ligoninę. O antras būdas – asmuo priverstinai gali būti gydomas civiliniais pagrindais, kai psichikos ir elgesio sutrikimų turintis asmuo šiuo metu kelia grėsmę sau arba kitiems. Medikai vertina dabartinę būklę“, – pabrėžia M. Oleškevičienė.
Policija: pareigūnams vyras grasino ir nenorėjo padėti peilio
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Odeta Vaitkevičienė informuoja, kad rugsėjo 9 d. 22.43 val. gautas pranešimas, jog Kauno rajone, Karmėlavos miestelyje, laiptinėje kaimynas grasino peiliu norėjusiam praeiti vyrui.
Atvykusiems pareigūnams vyras taip pat grasino, iš pradžių nenorėjo padėti peilio, priešinosi sulaikomas.
Vyrui (gim. 1962 m.) buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas už pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymą. Dėl incidento laiptinėje – surinkta medžiaga perduota Kauno apskr. VPK Kauno rajono policijos komisariato pareigūnams sprendimui priimti.
Diskusijų apie keistai besielgiančius kaimynus kilo ir po gaisro Viršuliškėse
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad dar šių metų sausio mėnesį Vilniuje, Viršuliškėse, daugiabutyje įvyko sprogimas ir gaisras, kurį sukėlė gyventojas. Kaimynai jį apibūdino, kaip „vienišą ir uždarą žmogų“.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Saulius Greičius po šio gaisro ragino žmones labiau atkreipti dėmesį į vienišus ir keistai besielgiančius kaimynus, būti bendruomeniškais, informuoti tarnybas apie neadekvatų ar pavojingą savo kaimynų elgesį.
Vilniaus meras Valdas Benkunskas kvietė diskutuoti, kaip sumažinti tokių asmenų keliamą grėsmę kaimynams, galbūt padaryti privalomus dūmų ar dujų detektorius.