Per pirmuosius du šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu 2010 metų laikotarpiu, nedarbas Alytaus apskrityje labai nedaug, bet mažėjo, tačiau padėtis apskrities darbo rinkoje tebėra sudėtinga.
Daugiau negu šalies vidurkis
„Vasario mėnesį nedarbas apskrityje, palyginti su pirmuoju metų mėnesiu, sumažėjo 0,2 procentinio punkto ir, kovo 1 dienos duomenimis, bedarbių procentas nuo darbingo amžiaus gyventojų buvo 17,3 procento, kiek daugiau negu šalies vidurkis. Mūsų apskrityje įregistruota 19 tūkstančių bedarbių. Daugiausia jų - apie 12 tūkstančių - Alytuje“, - liūdnoką statistiką dėstė Alytaus teritorinės darbo biržos direktorius Regimantas Mačiulis.
Daugiausia bedarbių - po 18,8 proc. - Alytaus ir Lazdijų rajonų savivaldybėse, Dzūkijos sostinėje kiek mažiau - 15,9 procento.
Pagausėja darbų
Pasak R. Mačiulio, per pirmuosius du šių metų mėnesius laisvų darbo vietų apskrityje užregistruota per 1,5 karto daugiau, tarpininkaujant darbo biržoms, pavyko įdarbinti dvigubai daugiau asmenų negu pernai. „Daugiausia darbo pasiūlymų sulaukiame iš paslaugų ir pramonės sektorių įmonių“, - pasakojo direktorius.
Pavasarėjant apskrities savivaldybėse prasidės viešieji darbai, tad vis daugiau bedarbių bus įdarbinta laikinai. Tai, anot R. Mačiulio, turėtų kiek pagerinti darbo rinkos rodiklius. Paprastai pavasarį ir vasarą pagausėja įvairių darbų pagal terminuotąsias darbo sutartis.
Nenori išvažiuoti
Šiemet Alytaus teritorinė darbo birža įregistravo beveik trečdaliu mažiau ieškančių darbo asmenų negu pernai. Paklaustas, ar tai nesusiję su vis didėjančia emigracija, R. Mačiulis to nei patvirtino, nei paneigė.
Trečiadienį Alytaus darbo biržoje buvo gana daug žmonių, tačiau tik vienas sutiko pasikalbėti su šių eilučių autoriumi. Miesto gyventojas 31 metų Rimas, Alytaus kolegijoje įgijęs verslo administratoriaus profesiją neslėpė: „Darbo biržos darbuotojai siūlė įvairių darbų, tačiau beveik visur atlyginimas minimalus – 800 litų. Santaupų neturiu, bankui reikia mokėti palūkanas už būsto paskolą. Už tokį darbo užmokestį nebent Lietuvos valdžia tegul gyvena ir išgyvena. Nenoriu išvažiuoti, nes sausio pradžioje gimė dukra, bet per vieną įmonę susiradau darbą fabrike Olandijoje. Ne pyragai ir ten - 180-200 eurų (620-690 Lt) per savaitę. Vėliau bandysiu įsitvirtinti Norvegijoje - ten didesni atlyginimai. Turiu nemažai savo amžiaus draugų - du trečdaliai jų po vieną ar su šeimomis dirba ir gyvena užsienyje.“
2010 metais savo išvykimą į užsienį deklaravo apie 84 tūkst. šalies gyventojų - beveik tiek pat, kiek yra gyventojų Alytaus, Lazdijų ir Varėnos savivaldybėse kartu paėmus.
Gediminas Vaitekūnas