Baltijos šalys svarsto galimybę išplėsti NATO Partnerystės taikos labui projektą, skirtą senai karinei amunicijai bei raketoms Gruzijoje naikinti, ir į jį įtraukti Gruzijos teritorijos išvalymą nuo po konflikto su Rusija likusių sprogmenų.
Tai pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministerija.
Raketų naikinimo projektas, kurį Gruzijai padeda vykdyti NATO, o administruoja Lietuva, Latvija ir Estija, buvo atidarytas Šiaurės Atlanto tarybos vizito Tbilisyje metu.
Pirmadienį vykusio projekto atidaryme Lietuvos ambasadorius prie NATO Linas Linkevičius pabrėžė, kad Baltijos šalys, kaip ir visas Aljansas, remia Gruziją agresijos prieš ją akivaizdoje.
Lietuvos Vyriausybė raketų naikinimo projektui Gruzijoje skyrė 100 tūkst. litų. Įgyvendinant projektą planuojama sunaikinti apie 9 tūkst. įvairios paskirties raketų. Bendra projekto vertė - daugiau kaip 1,8 mln. litų.
Raketas kartu su Gruzijos viešąja įstaiga „Delta“ naikins NATO techninio aprūpinimo ir tiekimo agentūra. Tai jau antras tokio pobūdžio NATO Partnerystės taikos labui projektas Gruzijoje. Pirmasis sėkmingai įgyvendintas 2006 metais, kurio metu sunaikinta 530 raketų.
Dviejų dienų trukmės NATO atstovų vizito Tbilisyje metu Šiaurės Atlanto Aljansas ir Gruzija taip pat įsteigė bendrą komisiją, kuri nagrinės su Gruzijos euroatlantine integracija susijusius politinius, ekonominius ir gynybos reformų klausimus.
Komisijos steigimo dokumente pažymėta, kad NATO ir Gruzijos komisija nepakeis esančių bendradarbiavimo mechanizmų, o padės Gruzijai pasirengti Narystės veiksmų planui ir pačiai narystei Aljanse. Nutarta, kad vyks reguliarūs ambasadorių posėdžiai. Taip pat bus rengiami NATO ir Gruzijos komisijos susitikimai valstybių vadovų, užsienio ir gynybos ministrų, kariuomenių vadų lygiu.
26 NATO šalių ambasadoriai pirmadienį susitiko su Gruzijos prezidentu Michailu Saakašviliu. Antradienį jie susitiks Gruzijos parlamentarais, Jungtinių Tautų, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO), nevyriausybinių organizacijų atstovais, taip pat lankysis karinio konflikto metu nukentėjusiame Gorio mieste.
NATO ir Gruzijos komisija buvo įsteigta po rugpjūtį įvykusio šios Pietų Kaukazo šalies ir Rusijos karinio konflikto dėl separatistinio Pietų Osetijos regiono.