Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Lietuva su kitomis valstybėmis nepritaria sankcijų paketui, nes jame yra pasiūlytos išimtys daliai Rusijos verslų.
„Iš pradžių tai buvo pusantro tūkstančio asmenų ir įmonių sąrašas, dabar šiek tiek susiaurėjo, kuriems būtų atlaisvintos privačios lėšos, jeigu valstybės nustatytų tų privačių lėšų sąsajas su maisto saugumu. Sunku pasakyti, kaip tiksliai privačios oligarchų lėšos yra susijusios su maisto saugumu – tą klausimą kėlėme. Suprantame partnerių iš Europos susirūpinimą kai kuriais konkrečiais atvejais“, – Seime ketvirtadienį sakė G. Landsbergis.
Jis sako suprantantis kai kurių Europos partnerių susirūpinimą, kai atsiranda problemos, kuomet bankai atsisako vykdyti apmokėjimus ar stoja tranzitas.
„Mūsų įsitikinimu, tokius konkrečius atvejus galima spręsti Europos Komisijos išaiškinimais“, – teigė ministras.
Pasak jo, tas pats buvo padaryta Lietuvos ir Kaliningrado tranzito atveju.
„Jei būtų padaryta tokio dydžio politinė landa, kuriai pritartų visos Europos Sąjungos valstybės, manau, kad tai būtų panaudota ne tik tiems klausimams spręsti, bet ir, ko gero, stipriam sankcijų apeidinėjimui. Ta diskusija dabar ir vyksta, prieš pusę valandos Lietuva ir Lenkija sustabdė paketo priėmimą. Ir galimai ta diskusija kelsis į Vadovų Tarybą“, – sakė ministras.
„Taip, čia yra reikšmingas dalykas. Mūsų vertinimu, išimtys, kurios yra numatytos, jos ypač stipriai sumažina devintojo paketo reikšmingumą. Tada yra klausimas, ar mums yra geriau turėti dar šiek tiek laiko diskutuoti ir tą paketą sustiprinti“, – pridūrė jis.
G. Landsbergis nepanoro atskleisti, kurios šalys nori silpninti sankcijas Rusijai.
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Rusija toliau stumia naratyvą, kad Europos Sąjungos sankcijos atsakingos už maisto prekių kylimą.
„Nors visi puikiai žino, kad jokia žemės ūkio produkcija nėra sankcionuota ir tai nėra susiję. Sankcionuoti kai kurie oligarchai ir kompanijos, susijusios su trąšų verslu. Mano žiniomis, yra problemų su vienu ar kitu įstrigusiu kroviniu, kur dėl sankcijų baimės ar didelio apsidraudimo paslaugų teikėjai nesiima rizikos kažką daryti“, – sakė I. Šimonytė.
Ji pakartojo G. Landsbergio teiginį, kad tokie dalykai turi būti nurodyti Europos Komisijos gairėse, o ne įdedant išimtis į sankcijų paketus.
„Nelabai aišku, kodėl atskirų oligarchų asmeninis turtas turi būti išimtas iš sankcijų, siejant tai su maisto tiekimo saugumu“, – aiškino I. Šimonytė.
Premjerė patikslino, kad tokių sušvelninimų nori apie 10 Europos Sąjungos valstybių.