Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Kai Romualdas Ginevičius sėdi "apžergęs tris kėdes" - rektoriaus, profesoriaus ir sau pavaldžią katedtos vedėjo - tai tikrai VGTU nėra kam dirbti :) Juolab kai sau susižeri 15 vidutinių dėstytojų algų per mėnesį...
nezinau, kaip yra jusu isvardytuose universitetuose; bet kaip pavyzdi galiu pakomentuoti kas daroma neblogame vidutiniame JAV universitete. Po kiekvieno kurso studentai uzpildo "teacher evaluation forms" - forma su ~20 klausimu apie destytojo darbo bei metodiniu medziagu efektyvuma, pazymiu objektyvuma, ir pan. Duomenys apdorojami statistiskai; juos gauna pats destytojas bei universiteto administracija. Bent jau mano uviversitete maksimalus kiekvieno klausimo iverinimas yra 5 balai; jei destytojas yra iverinamas maziau nei 3 (cia vidurkis) du semestrus is eiles - laukia pokalbis (nemalonus) su administracija. Po to paprastai galima tiketis mazesnio atlyginimo pakelimo, ir pan.
Daugelis universitetu turi savo programu akreditacijas nacionalinese bei tarpautinese profesinese organizacijose (American Physical Society, American Chemical Society, Society of American Foresters, ir t.t.) Karta per 4-5 metus destytojui reikia pateikti visu savo kursu aprasymus (syllabus) bei visus egzaminus, namu darbus, bei kita metodine medziaga i atitinkama organizacija ivertinimui, kad butu pratesta akreditacija. Jos praradimas butu labai skaudus smugis mokymo istaigos ivaizdziui.
Yra ir daugiau tiek vidines, tiek isorines kontroles mechanizmu. Reikia pasakyti, jie veikia gana efektyviai.
Klausimas idomumo delei,bet idomu,ar Harvardo,Kembridzo,Sorbonos ar Jeruzales universitetuose yra destytojus kontroliuojancios komisijos?
Šįkart diskusija Delfyje žymiai solidesnė. Įsivaizduokite, ateis biurokratas ir pareikalaus iš dėstytojo paskaitos teksto, metodikos, paskaitos dalių išdėliojimo minučių tikslumu. Net stalininiais laikais tokiu tikrinimu padoresni dėstytojai piktindavosi. Manau, kad esant reikalui akademinė bendruomenė pati sugebėtų paskaitų kokybės klausmus išspręsti, bet kai grupėj 2-3 motyvuoti, o kitiems tik popierėlio (net nesmagu diplomu vadinti) reikia, taip ir krenta lygis. Iš mokyklų ateina beraščiai, noro studijuoti nerasta; kuo primityvesni, tuo labiau dėstytojus kaltina. O dėstytojai ką - pabandysi paprašyti bent šį tą žinoti - kitais metais kurso nebesirinks, nebeturėsi krūvio. Ir katedrų vadovai to bijo.
Deja, ir šiuo atveju jokia diskusija ir nekvepia.
Kokia baisi mintis - kažkas gali inspektuoti net rektorių!
O kodėl gi ne?
Jei inspekcija - tai automatiškai "beraščių biurokratų" ir pan.
Blogai apmokami dėstytojai - tai irgiu tiesa. Tačiau pradėkime skirti, kur grūdai, o kur pelai.

Mažai pinigų? Taip. Tačiau ar esantys tvarkingai ir tikslingai naudojami?
Kodėl Vilniaus Universitete ssukurta tokia siaubinga biurokratija, kokia normalioje įstaigoje košmariškam sapne neprisisapnuotų?
Kodėl nesant pinigų ir tie patys bala žin kam iššvaistomi, pvz., pusė mln. litų - bibliotekos durims, o prestižinėje vietoje esančios Universiteto patalpos - a.a. R.Povilionio butui?
Čia neturiu tikslo traukti viešumon konkrečius skaudulius. Tačiau turime įsidėmėti paprastą tiesą: jei visuomenė (mes) kažkam (šiuo atveju Universitetams) duoda savo pinigus, jie turi būti kontroliuojami. "Vidinis Universiteto reikalas" reiškia tai, kad kiekvienoje nekontroliuojamoje įstaigoje atsiras jkompanijos, kurios jau mokės pasinaudoti esamais pinigais, ir jų naudojimas bus mažiausiai susijęs su kilniais tikslais.





Vis dėlto aukštųjų mokyklų savarankiškumas yra būtinas.Apie kokią konkurenciją tarp mokyklų galima kalbėti,jeigu jos neturi savarankiškumo,o tik turi vykdyti beraščių sudarytas instrukcijas.Vadovauti aukštojo mokslo sistemai gali tik aukštojoje mokykloje dirbę ir pasižymėję asmenys,kurie gerai žino šio darbo specifiką.Dabar vykdoma aukštojo mokslo ''reforma''tėra tik popierinės makulatūros gamyba.
nepamirsk uz kieno pinigus valgai duona! jei tau kazkas nepatinka, tai valink, o mes turim teise reikalauti kokybisko produkto
Studentai ir net gimnazijų mokiniai į užsiėmimus atvažiuoja prabangiais automobiliais,o dėstytojai vaikšto nukleiptais batais,o dviračiui pasistatyti arba nėra vietos, arba tuoj pat nukniauks.
Kas mėgsta kontrolę? Toji švietimo inspekcija irgi gali būti sukurta iš užgrūdintų pensininkų komunistų kohortos,kurie turi valdžios svertus ir skaito AMB formuluojamų sakinių paskaitas. Žilabarzdžiai tebesėdi ir medicinos viršūnėlėse. Medicinos reforma vyksta tik diskusijų klubuose.Taip ir su švietimu,su žinių perteikimo kokybe. Brangsta tik vadovėliai.
KAS ISDRYS BRAZAUSKO PASKAITAS KONTROLIUOTI-JIS VISAZINIS AR NE?
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų