Aukštosios mokyklos jau paskelbė studentų priėmimo taisykles, tačiau jose kol kas nenurodoma studijų kaina.
„Beveik visos (aukštosios mokyklos - BNS) yra paskelbusios, kitos tiesiog sakė, kad administratoriai dar į interneto svetainę nespėjo įdėti, bet iš esmės paskelbusios“, - BNS antradienį sakė švietimo ir mokslo patarėjas visuomeniniais klausimais Paulius Subačius.
Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Studijų direktorius Vytautas Plakys antradienį BNS patvirtino, kad universitetas paskelbė studentų priėmimo taisykles.
„Nepaskelbėme tik studijų kainos, visa kita, kas ir kaip bus priimama yra paskelbta. Priėmimo puslapyje (interneto - BNS) mes turime visus, tiek pagrindinių studijų, tiek antros pakopos ir doktorantūros“, - kalbėjo V.Plakys.
Anot jo, yra paskelbta, kokie bus stojamieji testai, konkursinių balų sandara, kokį svorį turės vertinami dalykai. Studijų kaina dar nenustatyta, jo teigimu, nes universitetas jos dar nėra patvirtinęs.
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius Zigmantas Lydeka taip pat antradienį BNS sakė, kad šio universiteto studentų priėmimo sąlygos jau patvirtintos.
„Yra jos paskelbtos. Yra bendros nuostatos, sandara. Kokie pažymiai, kokius valstybinius egzaminus pagal kiekvieną studijų programą esame nurodę“, - teigė jis, pridūręs, kad studijų kainos dar nenustatytos. Z.Lydeka žadėjo, kad kainos bus patvirtintos iki balandžio mėnesio.
Kaip BNS yra sakęs VGTU studijų prorektorius Alfonsas Daniūnas, universitetai delsia nustatyti studijų kainas, nes Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) vasario gale paskelbtos norminės studijų kainos yra daug didesnės nei dabartinės. Universitetai, nenorėdami atbaidyti moksleivių ir dar nežinodami, ar bus priimtas Mokslo ir studijų įstatymas, kuriame įteisinti studentų krepšeliai, netvirtina kainų. Be to, universitetai laukia, kuris pirmas paskelbs kainas - čia esą pradeda veikti rinkos dėsniai.
ŠMM Universitetinių studijų skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Pačėsienė BNS nurodė, kad priėmimo taisyklėse turi būti nurodyta kiekvienos studijų programos konkursinis balas, pačios studijų programos, priėmimo terminai, kokie dokumentai reikalingi, taip pat - studijų kainos.
Priėmimo sąlygose, kurios yra derinamos prieš dvejus metus iki studentų priėmimo, skelbiami 4 konkursiniai dalykai, iš kurių aukštosios mokyklos formuoja konkursinius balus kiekvienų metų priėmimo taisyklėse.
G.Pačėsienės teigimu, konkursinį balą aukštoji mokykla formuoja iš nustatytų keturių dalykų: ji gali pasirinkti, kokį brandos egzaminų skaičių iš keturių dalykų įtraukti į konkursinį balą, kokio dalyko (ar dalykų) vertinti metinį pažymį.
Sąlygos, pasak G.Pačėsienės, derinamos su ŠMM, o taisykles nustato pati aukštoji mokykla.
Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė laišku kreipėsi į aukštąsias mokyklas, kad jos pirmadienį paskelbtų priėmimo taisykles.
Priėmimo taisyklės paprastai būdavo skelbiamos sausio 15 dieną.
Sausio pradžioje Vyriausybė posėdyje pritarė studijų reformai - studijų krepšelio ir valstybės remiamų paskolų sistemos įvedimui. Krepšeliai būtų skiriami geriausiais rezultatais mokyklas baigusiems abiturientams - jiems už studijas mokėti nereikėtų.
ŠMM vasario gale paskelbė normines studijų kainas bei studijų krepšelių skaičių, tenkantį skirtingoms studijų sritims. Daugiausia studijų krepšelių tektų socialinių ir technologinių mokslų pirmakursiams, norminė studijų kainą svyruoja nuo 3361 iki 18854 litų.
Naująją Mokslo ir studijų įstatymo redakciją Seimas svarstys pavasario sesijoje.