Valstybės įmonė Lietuvos radijo ir televizijos centras (LRTC) dokumentus Seimo komitetui teikia nenoromis.
Seimo Audito komiteto vadovė Loreta Graužinienė savaitraščiui „Balsas.lt savaitė“ patvirtino, kad iš valstybės bendrovės LRTC per vargus ir pykčius gauna reikalaujamus dokumentus. Tyrimas, kaip jau skelbta, pradėtas po daugkartinių „Balsas.lt savaitės“ publikacijų apie skandalingą LRTC sandėrį su Pietų Korėjos bendrove „Samsung Electronics“ dėl belaidžio internetinio ryšio WiMAX diegimo.
Daugybė neatsakytų klausimų
Sudarant šimtamilijoninę sutartį buvo išvengta viešo tiekėjų konkurso ir galbūt susitarus su „Samsung Electronics“ eliminuoti potencialūs konkurentai, o visuomenei pateikta klaidinga informacija.
L. Graužinienės teigimu, komitetas ne tik aiškinsis šio sandorio sudarymo aplinkybes, bet ir sieks pašalinti tokių valstybės įmonių valdymo ydas. „Kalbame ne apie vieną viešąjį pirkimą. Sudomino daugelis Vyriausybės nutarimų. Jais remiantis, išeina taip, kad ministras tokios bendrovės valdymo aparate atstoja akcininkų susirinkimą“, – sakė ji.
Ministras turės rūpesčių
Nors L. Graužinienė neskubėjo kalbėti apie buvusio susisiekimo ministro Algirdo Butkevičiaus vaidmenį, ji pripažino, kad komitetas tikrai turės jam daug klausimų. „Kol kas nieko neforsuojame, nuosekliai renkamės medžiagą ir rengiamės kviestis atsakingų institucijų atstovus. Taip sakiau ir eksministrui, kuris pats jau ne kartą buvo priėjęs pasidomėti tyrimo eiga,“ – sakė politikė.
Neseniai tapusiam Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininku ir kandidatu į prezidentus A. Butkevičiui gali tekti paaiškinti komitetui – ar keistai pradėtas ir formintas, verslo avantiūrą primenantis sandėris galėjo apsieiti be jo žinos ir pritarimo. Juolab, kad ministras savo paties oficialiais raštais yra gynęs LRTC vadovybės veiksmus.
Naudojasi monopoline padėtimi
Lietuvos radijas ir televizija (LRT) taip pat stebisi ir skundžiasi, kad šimtus milijonų litų į įtartinus verslo projektus investuojantis LRTC nevengia naudotis monopolinėmis galiomis. Šiemet iš biudžeto išlaikomas nacionalinis transliuotojas turės pakloti LRTC 11 mln. litų už tai, kad jo laidos yra transliuojamos. LRT tarybos narių manymu, tai nėra logiška.
Su tuo sutinka ir L. Graužinienė. Ji „Balsas.lt savaitei“ sakė, kad ir šis klausimas nebus paliktas be dėmesio. „Monopoline padėtimi LRTC naudojasi dėl Gedimino Vagnoriaus Vyriausybės laikais priimtų nutarimų. Reikia spręsti valdymo ir sistemoje besisukančių mokesčių mokėtojų pinigų naudojimo klausimus“, – pabrėžė ji.