Seimo Audito komitetas rudens sesijoje ketina domėtis, ar savivaldybės racionaliai naudoja biudžeto lėšas, skiriamas valstybinėms funkcijų vykdyti.
Šis komitetas numato išklausyti valstybinio audito ataskaitą „Valstybinėms (perduotoms savivaldybėms) funkcijoms atlikti skirtų valstybės biudžeto lėšų vertinimas“. Seimo komiteto duomenimis, savivaldybės apie 120 mln. litų valstybės biudžeto lėšų, skiriamų valstybinėms funkcijoms atlikti, perskirsto kitoms reikmėms.
Vyriausybė, atsižvelgdama į Seimo Audito komiteto ir Valstybės kontrolės siūlymus, jau yra nustačiusi keletui valstybinių funkcijų privalomą nepanaudotų lėšų grąžinimą į valstybės biudžetą.
“Tačiau pagal dabar galiojančią tvarką dalis valstybės biudžeto lėšų, nepanaudotų pagal pirminę paskirtį, kuri auditorių teigimu, galėtų siekti apie 120 mln. Lt, paliekama savivaldybėms, kurios šias lėšas naudoja kaip papildomą savo reikmių finansavimo šaltinį“, - pastebi Audito komiteto pirmininkas Artūras Skardžius.
Jo nuomone, valstybės biudžeto asignavimus reikia naudoti racionaliai, efektyviai ir tik pagal tikslinę jų paskirtį, kad būtų galima subalansuoti valstybės biudžetą ir lėšas skirti toms sritims, kurioms jų labiausiai reikia.
“Atsižvelgiant į tai, kad kiekvienais metais vis daugiau valstybės biudžeto lėšų, skiriamų kompensacijoms (šildymo išlaidų, išlaidų šaltam ir karštam vandeniui ir kt.), socialinėms išmokoms, darbo rinkos politikos priemonėms bei gyventojų užimtumo programoms ir kitoms valstybinėms funkcijoms vykdyti, savivaldybės nepanaudoja pagal pirminę paskirtį, o perskirsto, galima teigti, kad nėra tinkamos valstybės biudžeto lėšų planavimo bei kontrolės sistemos arba tokia sistema neveikia“, - mano A. Skardžius.
Siekiant užtikrinti efektyvų biudžeto lėšų planavimą bei jų panaudojimą, Seimo rudens sesijoje Audito komitetas svarstys esamą situaciją ir galimybę visas nepanaudotas valstybės biudžeto lėšas privalomai grąžinti į valstybės biudžetą.