Vilniaus apskrities policija antradienį paskelbė, kad pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Ukmergės medikės pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 277 str. 1 d.). Tyrimas pradėtas dėl kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo, kai dėl to liga išplito. Už šį pažeidimą gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki trejų metų.
Vilniaus apygardos prokuratūros atstovė Gintarė Vitkauskaitė-Šatkauskienė BNS patvirtino, kad tyrimas pradėtas pirmadienį siekiant ištirti koronaviruso plitimo Ukmergės ligoninėje aplinkybes: „Kovo 23 d. Ukmergės policijos komisariate buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas (...) dėl galimo žmonių užkrėtimo Ukmergės ligoninėje, siekiant įvertinti reikšmingas įvykio aplinkybes. Šiuo metu atliekami būtini proceso veiksmai, įtarimai šiame ikiteisminiame tyrime dar niekam nepareikšti.“
Penktadienį skelbta, kad dėl koronavirusu užsikrėtusio mediko Ukmergės ligoninėje uždaromi chirurgijos, reanimacijos, traumatologijos ir priėmimo skyriai, pacientai yra perkelti į kitus skyrius, o nauji pacientai nepriimami. Dėl kontakto su užsikrėtusiuoju izoliuoti daugiau nei šimtas žmonių, dalis jų – medikai.
Medikė guli Santaros klinikose
Ukmergės medikė portalui tv3.lt atsiuntė laišką, kuriame pateikė savo versiją ir papasakojo, kaip jaučiasi. Šiuo metu ji guli Santaros klinikose, nes yra užsikrėtusi koronavirusu.
„Savijauta patenkinama. Vargina kosulys, kaulų laužymas, temperatūros neturiu. Mano liga prasidėjo kovo 9 d. Pradėjau darytis kasmetinį profilaktinį tyrimą, į kurį įeina tyrimai: rentgenas, EKG, bendras kraujas, kepenų fermentai, cholesterolis ir kiti. Kraujo tyrime buvo nežymi leukopenija (leukocitų 3,4, limfopenija), bet vertinant , tai kad paskutinius du mėnesius dirbau padidintu krūviu, nes reikėjo pavaduoti kitus, tai su gydytoja, kuri mane apžiūrėjo, nusprendėme, kad tai tikriausiai nuo pervargimo. Miego trūkumą jaučiau, laukiau planinių atostogų, nes atostogavau prieš puse metų.
Tada pirmadienį, kovo 16 d., pradėjome ruoštis būsimam darbui pandemijos metu. Nusprendėme pertvarkyti skyrių, išmokti rengtis , revizavome priemones – ko turim, ko trūksta ir pan.
Vakare įsiskaudėjo galvą. Atsikėliau kovo 17 d. ir nuėjau į darbą, nes skaudėjo visą kūną. Pasiprašiau laisvos dienos ir pridaviau kraują. Kraujyje pamatėm, kad dar labiau nukrito leukocitai iki 1,79. Skubiai pasidarėm gripo testą, nes skyriuje gydėme ne vieną pacientą, kuris sirgo gripu. Aš skiepyta nuo jo, bet...
Atsakymas buvo neigiamas, testus pasidarė ir kitas personalas, nes jau nuo savaitgalio jautėsi panašiai kaip ir aš. Jie irgi buvo neigiami. Tada grįžau namo, pakilo temperatūra iki 38,2. Pavakary pasitariau su kolegomis, liepė jie man skambinti 1808. Darbuotojai ten pagal algoritmą paklausinėjo“, – teigė gydytoja.
Nebuvo išvykusi ir neturėjo kontaktų
Ukmergės medikė teigė, kad niekur nebuvo išvykusi ir neturėjo kontaktų su užsikrėtusiais koronavirusu.
„Kadangi nebuvau išvykusi ir neturėjau kontakto su sergančiu, tai liepė būti namuose, nes testas COVID-19 nepriklauso. Sunkių simptomų kaip dusulys nebuvo, nes tuomet reikėtų kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Darėsi neramu dėl šeimos, pasitariau su kolegomis ir nusprendžiau atvažiuoti į Santariškių infekcinę ligoninę, kad išsiaiškinčiau, kodėl toks kraujo tyrimas. Negalėjau patikėti, kad galiu būti užkrėsta virusu.
Kovo 14 d. ryte atvykau į ligoninę, padarė tyrimus, kitų virusų nerado, tuomet gydytojas paėmė man COVID-19 tyrimą, kuris buvo teigiamas, paguldė į COVID skyrių. Kodėl vykau į Vilnių? Sąžiningai pasakysiu, atvykau pasiryžusi gauti testą tam, kad apsaugočiau šeimą, pacientus ir kolegas, nes tikrai tikėjau, kad man kažkoks kitas virusas.
Kelionėje tikrai nebuvau, niekas iš šeimos nekeliavo šiuo laikotarpiu. Kitą dieną ištyrė mano šeimą: vyrą, vaikus, mano mamą – jie visi neigiami. Tada man pradėjo aiškėti, kad tikrai ne vaikai atnešė iš ugdymo įstaigų. Toks įtarimas buvo, nes iš užsienio grįžusių vaikų buvo ne vienas.
Pradėjau galvoti apie skyriaus pacientus, nes kolektyvas nebuvo keliavęs irgi šitą visa mėnesį. Pergalvojau apie visus, tačiau irgi negydėm jokio panašaus ligonio su virusine klinika, nei sunkia neaiškia pneumonija. Įtarimų kilo ir dėl artimųjų, nors ribojome lankymą, visi ėjo, kas tik norėjo į ligoninę. Neslėpsiu, buvo minčių apie visus, kas aplink keliavę (darbe, vaikų būreliuose šeimos ir kt.), bet neturint įrodymų, teigiamo testo, nesinorėjo kaltinti nė vieno žmogaus, nes juk tai virusas.
Atvažiavusi į Santaros klinikas, po mano diagnozės nustatymo naiviai tikėjausi, kad po manęs visus, personalą ir pacientus greitai ištirs, bet deja... Dar ne visi ir šiai dienai tiriami. Apsidžiaugiau, kai pasakė, kad šiandien kovo 23 d. jau tiriami likę pacientai. Simptomų turi daugelis iš personalo, bet ne visiems testai yra teigiami.
Šiuo metu sunkios būklės su dusuliu atvežta viena darbuotoja iš kito skyriaus, kuri turėjo kontaktą su sergančiomis pacientėmis, kurios gulėjo kartu su moterimi, kuri jau mirusi. Joms taip pat nustatytas koronavirusas.
Neramina tai, kad Panevėžio medikai buvo ištirti iš karto, o mus Sveikatos apsaugos ministerija paliko ant ledo, nors turim ir pacientės mirtį (užuojauta šeimai). Administracija pas mus nedidelė – darė, ką galėjo. Turbūt konsultavosi, su epidemiologais, liepė visiems izoliuotis, jie patys visi kontakte su manimi buvo“, – pranešė gydytoja.
„Mirusios pacientės nemačiau akyse“
Ukmergės gydytoja laiške teigė, kad mirusios garbaus amžiaus pacientės ji nematė ir su ja ar jos palatos kaimynėmis nekontaktavo.
„Koks ryšys su mirusia paciente? Mirusios pacientės ir jos palatos kaimynių nemačiau akyse, jos gydėsi kitame skyriuje. To skyriaus gydytojai (trijų testai neigiami) ir slaugytojos, visi jie neištirti iki dabar.
Liūdna ir pikta, nes personalas paliktas likimo valiai, įstaiga sustojo. Niekas neatseka – kas ir nuo ko. O ministerija komentuoja per žinias, kad aš turėjau su mirusia paciente kontaktą, klausau ir pykstu, kaip taip galima neatsakingai kalbėti. Juk net nepaskambino ir niekas nesidomėjo. Centro darbuotojai juk žinojo, kad tai du skirtingi skyriai. Vadinasi su komunikacija blogai.
Kiti, kurie šiuo metu teigiami (trys su manimi), taip pat kontakto su tomis pacientėmis neturėjo. Sergantys kolegos vežami į Vilnių, likusiems dirbti yra panika. Džiugu tik tai, kad jau gavo respiratorių, kombinezonų. Padovanojo, kas kuo gali padeda, bet tuoj priemonių vėl trūks, o pacientų tai virš 100 liko.
Mano skyriaus gydytojai trys, kurių testai neigiami, nei tie kurie dirba per kelias įstaigas, nei kurie tik pas mus, dar laukiame kitų, bet jie nejaučia simptomų kol kas. Klausiate apie kolegą, kuris jau seniai grįžęs iš Italijos, vasario 15 d. , tai jis neserga, jo šeima taip pat, bet jam teigiamas testas.
Noriu pasakyti, kad nerealu, jog viskas nuo to gydytojo – per daug laiko praėjo. Tame skyriuje jau būtų susirgę visi ir daug anksčiau, jau vasario mėn. Kol kas iš to skyriaus visi testuoti darbuotojai neigiami, o jis teigiamas, nes kontaktavo su manimi, valgėme bendroje kavinėje.
Kodėl nepadarytas testas mirusiai pacientei? Todėl, kad tuo metu testų pacientams nedarė, nes teisės daryti mes neturėjome, kadangi toks SAM įsakymas, nors laboratorijoje kelias terpes turėjome, bet pagal aprašą, tik didžiosios ligoninės galėjo tai daryti. SAM tegu pasako, kodėl taip yra – aš nežinau, kodėl nustačius židinį, jis paliktas toliau savieigai. Savivaldybė juk testų neturi, jie nieko negali padėti personalui. Mano skyriaus darbuotojai, kurie galimai bendravo su mirusia dar netestuoti visi – jie laukime. Kodėl paleido tą pacientę namo? Aš nežinau, savijauta buvo patenkinama turbūt, negi tikite, kad dūstantį žmogų išvarytų? Apie viską išsamiai pasakoja prof. V. Kasiulevičius savo profilyje „Facebook“, bei rašo aiškius straipsnius, ką daryti. Aš neturiu, ką dar papildomai pridėti.
TESTŲ, TESTŲ, TESTŲ ir kuo daugiau. Izoliacija ir saugokite vieni kitus, neapleiskite pagyvenusių žmonių. Padėkite vieni kitiems, saugokimės“, – atsiųstame laiške rašė gydytoja.