Nustatyti pažeidimai A. Krupavičiui netrukdo dalyvauti akademinėse veiklose. Naujienų portalo tv3.lt žiniomis, šiuo metu jis taip pat dėsto Mykolo Romerio universiteto (MRU) Verslo ir ekonomikos institute ir užima pusę vyriausiojo mokslo darbuotojo etato VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete.
Darbo sutarties terminas su VDU baigsis šių metų pabaigoje. „Jos pratęsimas neplanuojamas“, – tv3.lt patvirtino universiteto atstovai.
A. Krupavičius taip pat su VDU, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, KTU bei Klaipėdos universitetu priklauso Politikos mokslų krypties doktorantūros komitetui.
VDU atstovai pabrėžia, kad asmuo, neteisėtai pasisavinęs autorystę negali tinkamai dalyvauti universitetinėje veikloje.
„Tačiau Universitete kiekvienas toks atvejis yra vertinamas individualiai ir proporcingai, atsižvelgiant į priimtus ir įsigaliojusius teisinių institucijų sprendimus. Oficiali teismo nutartis dėl A. Krupavičiaus dar nėra priimta.
Kalbant plačiau, ne vien apie šį konkretų atvejį, reikia įvertinti, ar žmogui, kuris padarė klaidą, turi būti nubraukti viso gyvenimo pasiekimai ir pašalinama bet kokia galimybė atsitiesti, t.y. už tą pačią klaidą baudžiama daug kartų ir neterminuotai“, – tv3.lt komentavo VDU.
Nors dar lapkričio pradžioje Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai nustatė, kad A. Krupavičius pasisavino svetimą autorystę, MRU atstovai teigia su teismo sprendimu dar nesusipažinę.
„Kai susipažinsime, vertinsime situaciją Universiteto vidaus teisės aktų nustatyta tvarka ir tada galėsime pateikti komentarus“, – tv3.lt nurodė MRU.
Kritikos kliuvo ir universitetams
Įvertinęs situaciją Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas sako, kad tiek VDU, tiek MRU priimti sprendimai yra nebaigti.
„Dabar jis dalyvauja jungtinėje doktorantūroje, atstovauja Lietuvą įvairiose tarptautinėse socialinių mokslų infrastruktūrose. Šis klausimas nėra išspręstas. Nėra aiškaus visuminio sprendimo iš universitetų, kurie parodytų, kas dėl šio atvejo daroma. Tai palieka keistą jausmą, kad situacija nėra iki galo išspręsta. Nėra aiškiai įvardyta, kas buvo neteisingai padaryta, kokios nuobaudos už tai gresia“,– tvirtina jis.
Apie A. Krupavičiaus bylą pasisakė ir VDU Politikos mokslų krypties mokslo doktorantūros doktorantas Vytautas Valentinavičius. Jis taip pat pažymėjo, kad akademinės bendruomenės narys pripažintas kaltu pagal BK negali dalyvauti doktorantūros komiteto veikloje.
„Teisingumas įvyko – profesorius, neteisėtai pasisavinęs iš buvusio doktoranto autorystę, nuteistas baudžiamuoju įstatymu. Šioje visoje istorijoje ironiškiausia ir apmaudžiausia, kad šis profesorius Vytauto Didžiojo universiteto rektoriaus įsakymu paskirtas į doktorantūros komitetą. Asmuo, kuris neteisėtai pasisavino autorystę iš buvusio doktoranto, VDU rektoriaus sprendimu dalyvauja doktorantūros komiteto veikloje, kurioje jis gali dalytis „gerąja patirtimi“ ugdant aukšto lygio ateities akademikus“, – feisbuke rašė V. Valentinavičius.
Regis, šis klausimas neliks pamirštas – naujienų portalui tv3.lt VDU atstovai patikina, kad bus kreiptasi į doktorantūros komitetą patvirtinusią Lietuvos mokslo tarybą su prašymu, kad A. Krupavičius būtų pakeistas kitu nariu.
Dėl buvusio VDU dekano neteisėto autorystės pasisavinimo A. Lašas įžvelgia ir tam tikrų aukštosios mokyklos klaidų. Jis pažymi, kad visuose universitetuose veikia akademinės etikos komisijos, kurios sukurtos tam, kad spręstų akademinės etikos klausimus.
O anot A. Lašo, VDU komisija nuo 2018 metų nieko nesprendė, tik „tempė gumą“ ir laukė teismo sprendimo.
„Kritika kyla, nes vidiniai akademinės etikos ir kokybės mechanizmai neveikia. Kas gi geriau nei pati akademinė bendruomenė gali įvertinti, kada yra plagiatas, o kada jo nėra. Man susidaro toks įspūdis, kad tie vidiniai organai, kurie turėtų tai spręsti, jie neveikia, bet yra politiniai spaudimai, kurie stabdo tų vidinių kokybės ir etikos mechanizmų veiklą“, – pažymi A. Lašas.
Vis tik jis teigia, kad A. Krupavičiaus nereiktų kalti prie kryžiaus ar bausti nesibaigiančia bausme, užkertant kelią jam visiškai dalyvauti akademinėse veiklose.
Jis prisiminė ir 2017 metų atvejį, kai plagijavimu rašant habilitacinį darbą apkaltintas Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Petras Baršauskas atsistatydino iš pareigų. Tuomet jis buvo kaltinamas dėl daugybės plagijavimo atvejų monografijoje.
Anot A. Lašo, reiktų grįžti prie šio klausimo ir jį iš naujo įvertinti.
„Rektorius atsistatydino, bet pats mechanizmas, kai buvo sprendžiama, jis tikrai kėlė klausimus. Šiuo atveju lygiai taip pat man kyla klausimų, kodėl vidiniai kokybės ir etikos mechanizmai neveikia. Manau, kad tai iš dalies rodo, kad mūsų ta akademinė kultūra neatitinka tų realių standartų, kurie yra deleguojami ant popieriaus. O realybėje viskas veikia šiek tiek kitaip – įsijungia politiniai ar „pažįstamų“ reikalai“, – nurodo A. Lašas.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad prieš devynerius metus – 2013 m. VDU Istorijos katedros dėstytojai Linas Saldukas ir Kristina Ūsaitė pripažinti kaltais dėl neteisėtai pasisavintos autorystės. Tuomet teismas jiems skyrė pinigines baudas.
Pažeidė akademinės etikos principus
2018-aisiais Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus paskelbtoje išvadoje buvo teigiama, kad A. Krupavičius ir V. Simonaitytė pažeidė savo aukštųjų mokyklų etikos kodeksuose įtvirtintą pagarbos intelektinei nuosavybei normą, kad akademiniam sąžiningumui prieštarauja plagijavimas ir mokslinei veiklai talkinusių žmonių arba organizacijų įnašo neigimas arba nutylėjimas.
Kaip tuomet teigė kontrolierius, taip pat buvo pažeisti Mokslo ir studijų įstatyme įtvirtinti akademinės etikos ir intelektinės nuosavybės teisių užtikrinimo principai.
Tokį kontrolieriaus sprendimą A. Krupavičius ir V. Simonaitytė apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui, kuris 2018 metais pareiškėjų skundą atmetė. Vėliau šį sprendimą palaikė ir aukštesnysis teismas.
2020 metais Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė neskundžiamą nutartį, ja atmetė A. Krupavičiaus ir V. Simonaitytės skundą.
Po šio sprendimo VDU nepratęsė A. Krupavičiaus kaip Socialinių mokslų fakulteto dekano įgaliojimų.
Vėliau politologas laikinai vadovavo MRU Politikos mokslų institutui, tačiau praeitų metų rugsėjį pasitraukė.
Naujienų portalas tv3.lt komentaro kreipėsi ir į patį A. Krupavičių, jei sulauksime, būtinai tekstą papildysime.