Iš kur toji šiluma?
Daugiausia šilumos mieste skleidžia šildymas, transportas, tačiau yra ir kitų veiksnių.
„Egzistuoja daug priežasčių temperatūrai mieste pakilti. Prie to prisideda įvairios komunikacijos. Vanduo ir elektra teka virš žemės ir po žeme, jos skleidžia šiek tiek šilumos.Taip pat pastatų sienos, kiek šilumos praleidžia iš butų, jos šildo orą. Taip pat kiekvienas žmogus yra kaip šimto vatų lemputė, todėl net žmonių sankaupa turi didelės įtakos“, – minėjo oro kokybės vertinimo skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Bernatonis.
Oro sąlygos taip pat turi įtakos
Esant ramiam orui, silpniems vėjams miesto temperatūra pakyla ir nuo aplinkinių gyvenviečių gali skirtis net septyniais laipsniais. Šilumos sala visą laiką pastebima, kai vyrauja anticikloninė cirkuliacija, todėl užmiestyje bus akivaizdžiai žemesnės temperatūros, nei mieste, kontrastas labiau matomas.
„Didesnė miesto temperatūra priklauso nuo oro sąlygų. Kai vyrauja silpna pernaša, silpni vėjai, dangus būna apsiniaukęs, tuomet susidaro miesto šilumos sala. Jos temperatūra nuo aplinkinių gyvenviečių skiriasi vienu – dviem laipsnius. Na, o šaltomis ir giedromis naktimis temperatūra gali pakilti ir 5, 6 ar net 7 laipsniais“, – mini klimatologas Gintautas Stankūnavičius.
Šiluma lemia didesnę taršą
„Visas priežastis sudėjus, esant labai silpno vėjo sąlygoms, net ir pranešama, kad ties Vilniumi, senamiesčiu, centrinėje dalyje susidaręs smogas. Nors vizualiai to smogo ir nematyti, bet matosi tokia kaip rūkana, migla, žvelgiant nuo aukštesnių vietų“, – priduria klimatologas.
Dėl padidėjusios šilumos, miestuose yra mažiau sniego.
„Šilumos sala, sukelia kelių laipsnių skirtumą tarp miesto ir kaimo, todėl miestuose būna ženkliai mažiau sniego nei užmiestyje“, – mini klimatogas D.Valiukas.
Mieste egzistuoja du taršos pikai, kuriuos sukelia transporto pagausėjimas, tuo metu taip pat pakyla temperatūra.
„Mieste pagrindinis dalykas, su kuriuo kovojame yra dulkės. Todėl svarbu Išsivalyti gatves, nes tai tarša, kuri yra prie žemės, ja mes kvėpuojame. O transporto pikai yra du: rytinis ir vakarinis. Tuo metu tarša padidėja ir šiek tiek išsilaiko, iki vidurnakčio. Koreliacija akivaizdi, kaip srautas kas valandą kinta ir koncentracija oro kinta“, – minėjo M. Bernatonis.