Prasidėjus ilgajam savaitgaliui Lietuvoje patvirtinta dar 14 COVID-19 atvejų. Tai yra keturiais daugiau nei nustatyta trečiadienį, tad bendras infekuotųjų koronavirusu skaičius pasiekė 1399. Šiuo metu tebesergančių asmenų – 760, iš jų 531 saviizoliacijoje, mirusių žmonių – 45, pasveikusių – 594. Epidemiologai apie naujus židinius mūsų šalyje kol kas nepraneša, o yra ir daugiau gerų žinių. Širvintų globos namuose atlikus pakartotinius tyrimus visiems darbuotojams bei dviem įstaigos globotiniams paaiškėjo, kad visi jie neigiami. Visgi išlieka neaišku, kaip galėjo užsikrėsti trečiadienį čia mirusi viena iš globotinių.
„Židiniai išlieka tie patys – hospisas Klaipėdoje. Šiandien ten yra paimti visiems COVID-19 teigiamiems pacientams tepinėliai. Kartenoje naujienų neturime, o Antavilių pensionate, deja, turime papildomą vieną užsikrėtusį darbuotiją. Taigi šiuo metu ten COVID-19 teigiami yra net penki darbuotojai ir vienuolika pacientų“, – TV3 patikino Nacionalinio sveikatos centro vadovė Rolanda Lingienė.
Vakar ištirta net 7 213 ėminių, o iš viso jau 132 tūkst. 768. Ir šis skaičius tik augs, mat nuo šiandienos dešimtyje Lietuvos miestų pradėtas ir atsitiktinių žmonių, nebūtinai turinčių simptomų, testavimas.
Štai taip kodai, kuriuos turint galima kreiptis į karštąją koronaviruso liniją ir atvykti į mobilųjį punktą, dalinami laikinojoje sostinėje prie prekybos centro. Per visą šalį tokių kodų bus padalinta septyni tūkstančiai. Visgi bent pirmąją dieną tautiečių aktyvumas vangokas. Labiau išsitirti nori mažesnių savivaldybių gyventojai. Pranešama, kad į mobiliuosius punktus skuba uteniškiai, telšiškiai, marijampoliečiai. Penktadalis kodų atitenka prekybininkams, vaistininkams.
Štai Kaune prie prekybos centro „Mega” besidarbuojantis skautas Tomas sako, jog buvo tikimasi daugybės susidomėjusių žmonių, tačiau strategija bent čia nepasitvirtino. Iš 1200 pakvietimų per pusdienį buvo išdalyti vos 300.
„Žmonių srautas nėra didelis. Oras, vieta, pasirinkimas. Gal būtų reikėję daugiau pačiame mieste – į parkus išeiti“, – kalbėjo jis.
Štai ką apie atsitiktinį testavimą dėl koronaviruso mano praeiviai:
„Teisingai. Tegu tiria. Kuo daug ištirsime, tuo geriau žinosime, kokia situacija.“
„Sakė skaudus tyrimas, tai nelabai noriu. Man nėra simptomų, tai galvoju nereikia.“
„Idealus scenarijus būtų visus patikrinti, bet tai nerealu ir milžiniškos išlaidos.“
Klaipėdoje kvietimai išsitirti buvo dalijami prie prekybos centro „Akropolis“. Ir čia jie dingo jau ankstyvą rytą. 9 valandą darbuotis pradėję visuomenės sveikatos stiprinimo fondo darbuotojai pusę tūkstančio kodų išdalijo vos per porą valandų.
„Turėjome 500 pakvietimų. 400 buvo skirta prekybos centro lankytojams ir 100 prekybos centro darbuotojams. Užtrukome dvi valandas ir per šį laiką kvietimus išdalinome. Kvietimai buvo dalinami atsitiktine tvarka. Visiems, kurie ir neturi simptomų“, – teigė fondo specialistė Arūnė Eismontė.
O Vilnius ir vėl elgiasi kitaip nei visi. Prie prekybos centrų kuponai atsitiktiniams žmonėms nedalijami. Savivaldybė juos išsiuntinėjo elektroniniu paštu ir tik toms organizacijoms, kurių darbuotojai turi nuolatinį sąlyti su žmonėms – tai parduotuvių darbuotojai, vaistininkai, savanoriai iš Raudonojo kryžiaus, Šaulių sąjungos, Maisto banko. Pasak administracijos direktoriaus Povilo Poderskio visiems apskrities gyventojams paskirtų 3000 kodų šiaip ar taip neužtektų, mat Vilniuje ir aplink jį gyvena milijonas žmonių. O panašu, kad ir tie, kuriems kodai buvo nusiųsti – tirtis dar nepuola, tad neatmestina, kad kodai bus tiesiog paviešinti internete ir jais galės pasinaudoti kas tik nori.
„Nebūtų gerai sakyti, kad štai yra vieta, kur jūs nuėję gausite koduką ir visi kas jaučia simptomus eikite ten. Skamba baisiai, plius kai kviečiam į maisto parduotuvę, tai nėra labai gerai“, – tikino P. Poderskis.
Kol paprasti žmonės ir prekybininkai ruošėsi tirtis, jiems atstovaujančios profsąjungos popietę išėjo, o tiksliau, išvažiavo į gatves. Apie 30 automobilių su organizacijos „Solidarumas“ nariais Gedimino prospektu atvyko iki Seimo. Darbo dienos proga profsąjungos politikų prašo teisingų atlyginimų dirbantiems ir dvigubo apmokėjimo už viršvalandžius.
„Pirmas klausimas, kurį kėlėme karantino metu, kad tie žmonės, kurie dirba prekybos centruose, medikai, kad jų atlyginimai būtų padidinti, nes jie dirba nenormaliomis darbo sąlygomis. Darbo kodekse yra numatyta, kad jei yra nukrypimas nuo darbo sąlygų, turi priedas prie atlyginimo. Mes to prašėme, nes matome, kad medikai kai kurie jau gavo“, – akcentavo „Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.
Akcija surengta ir penktadienio rytą. Greta senųjų Vilniaus koncertų ir sporto rūmų išdygo štai tokios tuščių eilių eilės, o ant jų simboliniai eurų banknotai. Tokia nebylia akcija šalies turizmo verslo atstovai siekė atkreipti Vyriausybės dėmesį dėl čia vis žadamo įkurti Kongresų centro.