TV3 žinių „Dienos komentare“ G. Bagdonas aiškino, kad reikia galvoti realistiškai.
Iš Madride vykusio NATO susitikimo girdime labai svarbių ir labai gerų žinių. Kokius bus didžiausios kliūtys jas įgyvendinant, su kokiomis problemomis mes greičiausiai susidursime?
Manau, kad didžiausias problema ta, jog vis vėluojama. Visos 32 aljanso šalys yra saugumo supratimo virsmo stadijoje. Neturėtume būti labai optimistai, reikėtų galvoti realistiškai. Pasižiūrėkime – skirtos šalys, skirtingos žmonių nuotaikos.
Demokratinėse šalyse visuomenė orientuota į visumą, bet tikriausiai didžiausia problema, kad po ilgo gyvenimo taikoje kariniai pajėgumai nyko. Valstybių kariuomenės tikrai silpo dėl finansavimo stokos.
Iš vienos pusės labai turėjome didelius lūkesčius, kurie išliko, kad didžiosios Europos šalys, pavyzdžiui, adekvačiai teiks paramą Ukrainai. Panašu, kad paramą teikia ne dėl politinių stabdžių, bet tas politinės valios nebūvimas susijęs su tuo, kad nelabai ką turi duoti.
Dabar išugdyti visus tuos pajėgumus... Būdamas optimistu aš manau, kad postūmis yra didžiulis. Smagu dar ir tai, kad amerikiečiai, JAV administracija įsipareigojo nuolat laikyti rotuojamas pareigas Baltijos šalyse, kurios vykdytų mokymus, o jei reikėtų, iš karto būtų dislokuojamos papildomos pajėgos. Tiek mūsų šalyse, tiek visame rytiniame flange.
Ar dėl vokiečių brigados nėra pralaimėjimo?
Norėtųsi, kad būtų pilna brigada – 3–5 tūkstančiai karių su visais pajėgumais, bet reikėtų žiūrėti ne į vieną atskirą brigadą. Mūsų šalies ir regiono negali atskirti ir pavesti vienai brigadai.
Mes turime Lietuvos kariuomenę, kur jau apie 20 tūkstančių karių, ir šiandien dienai turime gerokai virš 3 tūkstančių tarptautinių pajėgų po NATO arba Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava.
Supraskime, kad pajėgumai, kurie mus apgintų, atgrasytų ir įtikintų agresorių Rusiją, turi būti ir oro, ir gynybos, ir kibernetinio saugumo. Visą tai gali užtikrinti tik visuma. Čia aš labiau žiūrėčiau, kaip aljanso šalis pajėgumus pavyks suplanuoti, išvystyti, generuoti <...> ir kaip esama brigada bus įjungta į tuos 300 tūkstančių.
Bet kada bus tie 300 tūkstančių?
Čia sunku būtų spekuliuoti. Žinant Europos šalių nusmukusius pajėgumus – tai užims laiko.
Galime tik pasidžiaugti, kad Ukraina kovodama labai stipriai nukruvino Rusiją ir ji taip pat neturi pajėgumų. Labai atsargiai drįsiu spėti, kad mes turime mažiausiai 3–5 metus, kol Rusija po karo vėl pradės atstatinėti savo pajėgumus.
Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.