Naujosios sąjungos (socialliberalų) frakcija Seime šiandien išplatino pranešimą, anot kurio, Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimas esąs šalies nacionalinio saugumo garantas.
Soclibai mano, kad svarbiausius šalies gyvenimo klausimus, kaip įrašyta Konstitucijoje, turi spręsti tauta. “Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymas ir gresiantis elektros energijos trūkumas tiesiogiai atsilieps kiekvieno Lietuvos piliečio gyvenimo kokybei ir šalies ekonomikos plėtrai, todėl Lietuvos žmonės turi teisę išsakyti savo nuomonę, kaip vertina sprendimą uždaryti Ignalinos atominę elektrinę” – teigiama pranešime.
NS frakcija mano, kad egzistuoja ir tiesioginė grėsmė nacionaliniam saugumui. Taip frakcijos nariai vertina iš Rusijos pasigirstančias užuominas, apie tai, kad padidėjęs Lietuvos poreikis rusiškoms dujoms negalės būti patenkintas
Pasak Naujosios sąjungos frakcijos nario Algirdo Monkevičiaus, kol nesukurtos energetinės jungtys su Vakaru Europa ir Švedija, akivaizdu, kad uždarius Ignalinos atominės elektrinės antrąjį bloką, Lietuva visiškai priklausytų nuo rusišku dujų.
“Žinant kaip Lietuvai buvo atjungtas naftotiekis „Družba“, kaip politiškai reguliuojamas dujų tiekimas Ukrainai, Naujosios sąjungos (socialliberalų) frakcija mano, kad atsiranda daugiau teisinių galimybių persvarstyti stojimo sutartį ir pratęsti Ignalinos atominės elektrinės veiklą. Nuo 2010 m. Lietuvai pritrūkus elektros energijos tai atsilieptų ir visos Europos Sąjungos energetiniam saugumui. Frakcija pritaria nuomonei, kad reikia surengti referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės antrojo bloko darbo pratęsimo ir sieks, kad Europos Komisija atsižvelgtų į gyvybiškai svarbiausius energetinius Lietuvos poreikius,” – sakoma išplatintame pranešime.
Požiūris keičiasi
Vyriausioji rinkimų komisija pirmadienį įregistravo piliečių iniciatyvą rengti referendumą, kuriuo būtų siekiama pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbą. Referendumą inicijavo neparlamentinė Lietuvos socialdemokratų sąjunga, daugelio profesinių sąjungų aktyvistai ir kiti visuomenės veikėjai, tarp jų ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius. Paskutinę akimirką iniciatyvą parėmė Liberalų sąjūdis.
Tėvynės Sąjungos (TS) vadovas Andrius Kubilius neseniai šią iniciatyvą taip pat ėmė vadinti svarstytina. Tiesa, vos prieš porą mėnesių dauguma Seimo frakcijų, taip pat ir konservatoriai teigė, jog pati referendumo idėja duotų daugiau žalos, negu naudos.
Premjeras Gediminas Kirkilas vakar atmetė opozicijos priekaištus dėl neveiklumo siekiant atidėti Ignalinos AE uždarymą. Jis net pareiškė, esą visą laiką dėl to konsultuojasi su Europos Komisija (EK) ir šalimis narėmis, tačiau EK esą prašiusi to niekam viešai nesakyti.
****
IAE generalinis direktorius V. Ševaldinas yra oficialiai pareiškęs Seime, jog sprendimas pratęsti IAE darbą būtų techniškai įgyvendinamas be rimtų komplikacijų, jei būtų priimtas ne vėliau, kaip šių metų rugpjūčio mėnesį.
Lietuva, stodama į ES, yra įsipareigojusi uždaryti branduolinę IAE iki 2009-ųjų pabaigos. Nemaža dalis tam skirtų ES paramos lėšų jau įsisavinta. Dabar, keičiantis politinei situacijai, Europos Parlamente ir įvairių šalių vyriausybėse branduolinė energetika nebėra laikoma grėsme, kaip buvo po Černobylio avarijos (1986-aisiais). Be to, ES siekia atsikratyti energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos. Lietuvoje, šiuo klausimu, nuolat aštrėja diskusija.
Neseniai saikingą optimizmą dėl tokių galimybių pareiškė ir premjeras bei Prezidentas, o vyriausybė paskyrė Aleksandrą Abišalą vadovauti deryboms su ES. Tiesa, pats paskirtasis derybininkas iškart pareiškė nematąs didelių galimybių ką nors pasiekti.