Ekspertai Vyriausybės džiaugsmą dėl atsiradusių potencialių investuotojų į Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos projektą vertina santūriai.
Profesorius Povilas Gylys portalui „Balsas.lt“ sakė, kad kol kas nemato pagrindo nei liūdesiui, nei džiaugsmui. „Reikia tiesiog stebėti, o ką nors vertinti labai sunku, nes mes nežinome detalių. Nežinome sąlygų, kurias mums siūlo amerikiečiai. Nežinome kokias atsakomybes kas prisiima. Ar jie tik siūlo reaktorių, kokį reaktorių ir t.t.“, - spėliojo jis.
Konkurencinė realybė Lietuvos branduoliniams planams, anot P. Gylio niekur nedingo. „Mūsų politikų šnekos, kad Baltarusijos ir Kaliningrado projektai tėra tik blefas mums pagąsdinti – nerimtos ir neatsakingos. Pagaliau prisiminkime, kad ir Nacionalinės energetikos strategijos Seimas dar nėra patvirtinęs, o mes padrikai svaičiojame taip atsinaujinančius išteklius, tai, nuvažiavę į Ameriką, kaip ministras Arvydas Sekmokas, ūmai atrandame skalūnines dujas. Nesugebama apsispręsti – ko tiksliai norima ir kryptingai dirbti“, - sakė profesorius
Elektrinės reikia
Apžvalgininkas Aidanas Praleika laikosi nuomonės, kad atominė elektrinė Lietuvai tebėra reikalinga, tačiau neskuba trykšti optimizmu įkandin premjero ir energetikos ministro. „Nepaisant Fukušimos pakartosiu tai, ką visada sakydavau: Lietuvai nauja AE yra reikalinga ir naudinga. Iš vienos pusės, premjero pareiškimas apie tai, kad netrukus jau bus baigtos derybos su investuotojais, skamba labai džiugiai. Taip ir norisi sušukti „Vivat!“. Bet ar tikrai taip bus? Visos ligi šiolei buvusios vyriausybės mus jau išmokė to, kad apie Visagino AE galima daug džiugių naujienų prikalbėti, bet darbas taip ir nepajuda iš vietos. Laukiame vos ne 20 metų, bet iki šiol taip nieko ir nesulaukėme“, - priminė jis.
Pasak A. Praleikos, darydamas panašius pareiškimus, A. Kubilius juos turėtų patvirtinti darbais. „Pavyzdžiui, dabar kalbama apie 2 potencialius investuotojus – „Hitachi“ ir „Westinghouse". Puiku, susitarkite galiausiai bent su vienu. Nes „potencialus“ investuotojas dar nėra investuotojas. „Google“ taip pat G. Kirkilo vyriausybės buvo įvardinamas, kaip "potencialus" investuotojas statyti duomenų saugyklai. Vardino, vardino, kol „Google“ pasakė, maždaug taip: “Eikit jūs šėko pjauti su savo biurokratiniu labirintu". Ir nieko neinvestavo. Toks jau reikalas su ta “potencija". Čia yra, o čia žiūrėk ir dingo“, - ironizavo pašnekovas.
Taipogi, anot A. Praleikos, reikia manyti, kad geroji premjero naujiena bus Lietuvoje kažkiek ir peikiama. „Visada atsiras aplinkos mylėtojų, kurie vietoje vienos AE (nepamirškime, kad tai kol kas švariausias ir pigiausias energijos gavybos būdas pasaulyje) reikia pasistatyti keliasdešimt tūkstančių vėjo malūnėlių. Geras ir reikalingas daiktas tie malūnėliai, bet kiek jų reikia, kad pagaminti tiek pat energijos, kiek duotų vienas Visagino reaktorius?“, - kelia klausimą jis.
Apžvalgininko nuomone, tie, kas šiandien rodo į Vokietiją, kuri esą gerai tvarkysis be atominės energijos, taip pat turėtų realistiškiau vertinti situaciją. „Vokietijos planas toks ambicingas (itin trumpas realizavimo terminas), kad net ir jai gali nepavykti. Ką tada kalbėti apie Lietuvą? Metų metais nė viena vyriausybė nesugebėjo pradėti statyti AE. Lygiai taip pat nesugebėtų pastatyti ir tų tūkstančių malūnėlių.
Vienaip, ar kitaip - premjero šiuo atveju nekritikuočiau. Jei tai, ką jis sako yra tiesa - galima tik pasidžiaugti. Tačiau nusivylimų būta jau tiek daug, kad vyriausybei teks darbais patvirtinti pažadus prieš tai, kol dabartinį premjerą bus galima įtraukti į istorijos vadovėlius kaip A(tominis)Kubilius‘, - perspėja A. Praleika.
Vakar pranešta, kad „Hitachi GE Nuclear Energy“, valdoma Japonijos „Hitachi“ kartu su amerikiečių „General Electric“, bei amerikiečių koncernas „Westinghouse Electric Company“ pasisiūlė investuoti į VAE projektą.
Atominiai purslai, arba ko šaukia lietuviai