Kai kurie gyventojai mano, kad namų renovacija neduos efekto, kol nebus atnaujintos šilumos trasos. Šaltiniai nurodo, kad Lietuvos šilumos tinkluose vidutiniškai prarandama 17 procentų šilumos energijos, Šiauliuose — apie 19 procentų, o Vilniuje — tik 14 procentų.
Gyvenimas ant parako statinės
Šiaulių universiteto docentas Mykolas Pelikša netiki šiais skaičiais: „Šilumininkai sugalvojo tokią skaičiavimo metodiką, kad nuostoliai atrodytų mažesni.“
Mokslininkas teigia, kad pagrindinė nuostolių priežastis — prasta vamzdynų izoliacija. Daugelis tinklų buvo tiesta prieš kelis dešimtmečius pagal tada galiojusias normas. Per tą laiką izoliacija dėl drėgmės ir kitų priežasčių deformavosi, suplonėjo, sutežo. Kai kurie vamzdynai guli šlapioje žemėje ar net vandenyje.
„Gyvename ant parako statinės. Pareinu per speigą namo ir džiaugiuosi, kad dar šildo, vamzdynas nesusprogo. Tačiau taip gali atsitikti bet kada“, — mano mokslininkas.
M. Pelikša pritaria teiginiui, kad namų renovacija nieko neišspręs: „Valstybė juk mato, kad negali priversti gyventojų renovuoti namus. Žmonės supranta, kad renovacija — mulkinimas ir pasijuokimas. Tai ar negalėjo valdžia gauti ES pinigų atnaujinti šilumos trasas? Nedarė nieko. Ateityje tokių pinigų nebebus“.
Surišti viena virvele
Romaldas Morkvėnas, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos viceprezidentas, teigia, jog dėl prastos trasų izoliacijos nuostoliai nėra dideli. Jo nuomone, yra dvi išeitys: atnaujinti vamzdynus ir renovuoti namus.
Viceprezidentas pasakojo apie naują vamzdynų izoliavimo technologiją putų poliuretanu, apvyniotu polietilenu. Bet tai labai brangi technologija, galinti atsipirkti per 25 metus. Todėl labiau apsimoka remontuoti tik tas trasų dalis, kur įvyko avarijos. Šiuo metu Lietuvoje moderniai izoliuotos trasos sudaro apie 20 procentų daugiau kaip 2300 kilometrų vamzdyne.
R. Morkvėno teigimu, šilumos nuostoliai priklauso ir nuo trasų ilgio, ir miestų užstatymo tankio. Kuo trasa ilgesnė, tuo nuostoliai didesni, kuo tankesnis užstatymas, tuo nuostoliai mažesni. Jis pateikė Danijos pavyzdį: tankiai gyvenamoje Kopenhagoje šilumos nuostoliai sudaro 9— 10 procentų, o Panevėžio dydžio Odincėje, kur vamzdynai ilgi, nors ir modernūs, nuostoliai siekia 20 procentų.
R. Morkvėnas mato renovacijos naudą šilumai taupyti. Renovuojant namus, būtų keičiami ir vamzdynai, pakaktų siauresnio skersmens vamzdžių, kurie pigesni. Renovuoti namai reikalautų mažesnio šilumos kiekio. Vien vamzdynų pakeitimas duotų tik dalinį efektą.
Tik yra vienas „bet“. Didesnio efekto būtų sulaukta, jeigu namai būtų renovuojami ištisais kvartalais, bet to niekas nedaro.
Situacija Šiauliuose
Šiauliuose šilumos tinklų ilgis yra 150 kilometrų.
Labiausiai susidėvėjusios trasos, kurios buvo paklotos prieš 40 metų. Pastačius Pietinę katilinę, trasos buvo klojamos į miesto centrą ir į statomą Lieporių mikrorajoną. Senos ir dažnai gendančios trasos yra Draugystės prospekto ir Ežero gatvių rajone. Šios trasos yra remontuojamos, kai po hidraulinių bandymų paaiškėja silpniausios jų vietos.
Dabar yra modernizuota 20 įvairių susidėvėjusių tinklų atkarpų. Iš jų ilgiausios V. Kudirkos, M. K. Čiurlionio, S. Daukanto, Vilniaus, Pakalnės gatvėse, Aušros take, Rėkyvoje ir kitur.
Ateinančiais ir kitais metais bus atliekama šilumos magistralių rekonstrukcija nuo Pietinės katilinės iki Pramonės gatvės 6-ojo namo. Jeigu bus gauta ES parama, 2012 — 2015 metais bus atliekama tinklų nuo Pramonės gatvės iki šilumos kameros 2219 rekonstrukcija, vyks darbai prie buvusios miesto pirties.
2005 metais pačių šilumininkų lėšomis už 2,6 milijono litų buvo rekonstruojami tinklai nuo buvusios pirties iki Vytauto gatvės, nors planuota ilgesnė atkarpa, bet negauta ES paramos. 2006 metais rekonstruoti šilumos tinklai J. Jablonskio gatvėje prie Arenos. 2007 metais iš dalies Europos, iš dalies savais pinigais rekonstruota šilumos trasa į Šiaulių pietinį rajoną tarp Liejyklos ir Statybininkų gatvių.
„Šiaulių energija“ yra pateikusi penkių projektų paraiškas. Dviem projektams parama jau gauta. Jau įgyvendintas projektas Liejyklos gatvėje, kainavęs 5,8 milijono litų. Pradėta vieno ruožo rekonstrukcija Pramonės gatvėje, kainuosianti 8,8 milijono litų.
Be šių darbų, renovuojami šilumos mazgai ir modernizuojamos „Šiaulių energijai“ priklausančios smulkios katilinės Šiaulių ir Akmenės rajonuose.
Petras BALČIŪNAS