Ministras pasakojo su komisare aptaręs tiek ES šalių solidarumą Ukrainos karo kontekste, tiek pasirengimą naujai galimai COVID-19 bangai, tiek sveikatos reformos svarbą.
Medicininiu požiūriu pandemija yra įveikta
Pasak A. Dulkio, buvo aptarti trys pandemijos aspektai. „Sutarėme, kad pandemija iš medicininio požiūrio yra įveikta, žmonija turi vakcinas, žinome, ką daryti, turime testavimo programas, esame pilnai apsirūpinę vakcinomis, mokslas beveik yra atsakęs į visus mums reikalingus klausimus.
Telieka vienintelė problema, kad jei mes ir turime kažkokį krūvį ligoninėse, žiūrėdami į mirčių struktūrą vis dar matome, jog du trečdaliai problemų yra susijusios su žmonėmis, kurie apskritai tiesiog nepasiskiepijo“, – komentavo A. Dulkys.
Kalbėdamas apie politinį pandemijos pabaigos aspektą, jis atkreipė dėmesį, kad ne tik Lietuvoje, bet daugelyje ES šalių vyriausybėms, ministerijoms jau nebereikia priiminėti kažkokių specializuotų sprendimų.
„Nebereikia planuoti kažkokių karantinų ir uždarymų. Lietuvoje mūsų situacija, jei žiūrėtume lygiai metus atgal, nors turime apie 20–30 proc. daugiau atvejų, gydymo įstaigose yra 5 kartus mažiau , reanimacijoje – 10 kartų mažiau pacientų. Kai kalbame apie vidutinius mirčių skaičius, jie yra 10 ir daugiau kartų mažesni.
Ir čia yra žinutė, kad esame etape, kada turime spręsti patį sudėtingiausią pandemijos „uždarymo“ klausimą – tai socialinius dalykus, tai, ką vadiname COVID-19 pasekmėmis, postkovidas, ilgasis kovidas. Ir, be abejo, psichikos sveikata, kam šalys ir pradeda skirti didelį dėmesį“, – pabrėžė SAM vadovas.
Sveikatos klausimai neišvengiamai susiję su karu
Kalbėdamas apie situaciją Ukrainoje A. Dulkys taip pat priminė, kad gyvenama tokiu metu, kaip ir buvo Pirmojo pasaulinio karo metais, kuriuos lydėjo ispaniškojo gripo pandemija.
„Dabar labai panašiai, deja, sveikatos klausimai yra susiję su karu, – sakė ministras. – Karas užsitęsė, bus šaltas periodas, žiema, tai ta pagalba, kuri reikalinga tiek civiliams, tiek kariams, gali įgauto papildomą mastą, papildomas problemas, kitus įvairius nušalimus.“
Jis teigė, kad dėl to šiandien didžiausia krūvis tenka Lenkijai, Lietuva pagal teikiamą pagalbą karių reabilitacijai užima 3–4, kartais – 5 vietą ES.
„Komisarė pabrėžė, kad tai yra didžiulis indėlis, bet tuo pačiu tai yra žinutė, kad jei banga padidėtų ir pagalbos prireiktų daugiau, reiškia, kad reikia didesnio ir kitų ES šalių indėlį, kai kalbame apie pagalbą Ukrainos kariams“, – sakė A. Dulkys.
Eurokomisarė: reikia išlaikyti budrumą
Eurokomisarė S. Kyriakides patikino, kad iš jos lūpų neišgirdome pareiškimų apie pandemijos pabaigą, nors atvejų skaičius Europoje šiuo metu yra mažėjantis.
„Paskutinėmis savaitėmis yra nustatyti mažėjantys skaičiai, bet, kaip minėjau, neturime prarasti budrumo“, – sakė ji.
EK narė teigė, kad turime pasiruošti nelengvai žiemai. „Nors atrodo, kad dabartinės COVID-19 bangos pikas praėjo, visi turime pasiruošti artimiausiems mėnesiams. Labai svarbu tęsti vakcinaciją ateinančiais mėnesiais, todėl džiaugiuosi, kad Lietuva pradėjo sustiprinančio skiepijimo neseniai patvirtintomis adaptuotomis vakcinomis kampaniją.
Žiema taip pat bus sudėtinga atsižvelgiant į tebesitęsiantį Rusijos karą prieš Ukrainą. Mes ir toliau teiksime paramą ir rūpinsimės Ukrainos pacientais Europos ligoninėse. Nuoširdžiai dėkoju Lietuvai už jos svarbų indėlį šioje srityje“, – per susitikimą, vykusį Sveikatos apsaugos ministerijoje, kalbėjo S. Kyriakides.
Pasak jos, geriausia apsauga – skiepijimasis tiek pirminėmis, tiek adaptuotomis vakcinomis.
„Kaip matėte omikron atmainos atveju, nors ir turėjome atvejų sprogimą, šalių narių ligoninių sistemos nepatyrė tokio spaudimo, koks buvo 2020 metais“, – teigė S. Kyriakides.
„Taigi, jei ateinančiais mėnesiais kils nauja banga, svarbiausia, kad mūsų sveikatos priežiūros sistemos sugebėtų susidoroti“, – pridūrė ji.