Sveikatos apsaugos ministras pasidalino, koks yra artimiausių dienų ir savaičių požiūris į pandemijos valdymą.
„Turėtumėme savo veiksmus: asmuo, šeima, valstybė. Manau, kad kiekvienas asmuo galėtų prisidėti ir padėti pandemijos metu, tai yra – skiepytis ir apsaugoti ne tik save, savo artimuosius, bet ir apsaugoti ir tuos, kurie negali skiepytis dėl pačių įvairiausių priežasčių.
<...> Labai svarbu skiepytis sustiprinančiąja doze jau po 3 mėnesių, nes omikron atveju mes matome, kad rizikos grupėje atsiduria ne tik senjorai, bet vis jaunesni asmenys, ypač 50 metų ir vyresni žmonės. Labai svarbi žinutė, kad gretutinės ligos nėra priežastis nesiskiepyti. Tai yra priežastis skiepytis.
Labai norisi pakviesti keisti požiūri ir naudoti efektyvesnes ir veiksmingesnes priemones. Tai yra uždarose erdvėse, renginiuose ir kitur naudoti respiratorius“, – po Vyriausybės posėdžio sakė A. Dulkys.
Pasak jo, karantino buvimas ar nebuvimas šiuo metu labiausiai priklauso ne nuo Vyriausybės sprendimų, bet nuo elgesio modelio „asmuo, šeima, valstybė“.
„Jis yra mūsų visų rankose“, – teigė A. Dulkys.
Ministro tikinimu, kalbant apie šeimą, būtina pasirūpinti vaikais. A. Dulkys priminė, kad nuo šiol kiekvieną savaitę vaikams į namus bus išdalinami testai.
„Labai norėtųsi, kad šeimos pasirūpintų, padrąsintų tuos vaikus, jiems padėtų“, – kalbėjo A. Dulkys.
Ministras prašė gyventojų, kad šie neleistų vaikų iš namų, jei jie jaučia koronaviruso simptomus. Taip pat A. Dulkys paragino kiekvieną namuose turėti greitųjų testų.
Pasak A. Dulkio, šiuo metu peržiūrimos skiepijimo, testavimo ir izoliavimo algoritmai.
„Visos paminėtos tvarkos turi atsirasti iki šio penktadienio ir įsigalioti nuo pirmadienio. Tos tvarkos susijusios su artimųjų kontaktų susiaurinimui, kad NVSC žiūrės, kad tai būtų šeima, labai artimi kontaktai, izoliavimasis bus trumpinimas iki 7 dienų, renginiuose bus prašoma naudoti respiratorius“, – pokyčius vardijo A. Dulkys.
Operacijų vadovo sprendimus dėl naujų izoliavimosi, respiratorių dėvėjimo ir kitų tvarkų valdant koronaviruso pandemiją Sveikatos apsaugos ministerija žada paskelbti iki kitos savaitės pradžios.
„Labai tikėtina, kad visi jie bus baigti iki šio penktadienio. Arba penktadienio, arba iki šio pirmadienio“, – Vyriausybės posėdžio metu trečiadienį sakė A. Dulkys.
Jis atsakė į premjerės Ingridos Šimonytės klausimą apie testavimo, izoliavimo algoritmus, reikalavimus dėl respiratorių uždarose erdvėse.
„Labai svarbu, kad ir visa informacija, kuri yra „Koronastop“, būtų atnaujinta, todėl, kad čia yra tos tokios prieštaringos informacijos, kam reikia izoliuotis, kam nereikia, nuo kada, kas yra kontaktas, kas nėra, kam reikia registruotis, kam laukti NVSC skambučio“, – posėdyje kalbėjo premjerė.
Vyriausybės atstovai anksčiau yra sakę, jog pakeitimų imamasi siekiant pasiruošti dideliam atvejų šuoliui dėl greičiau plintančios omikron atmainos.
„Atsižvelgiant į tai, kad ugdymo įstaigose ne visi vaikai testuojami profilaktiškai, jų atliekamų savikontrolės testų kol kas negalima susieti su Galimybių pasui keliamais kriterijais, taip pat nedidelė vaikų dalis 12–15 metų amžiaus grupėje yra pasiskiepijusi, Galimybių pasu kol kas gali naudotis nedidelė vaikų dalis.
Siekiant suteikti daugiau laiko paskiepyti vaikus nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos), siūloma pakeisti Nutarimą ir patikslinti Galimybių paso išdavimo kriterijus vaikams, numatant kad reikalavimas turėti Galimybių pasą kontaktinėse veiklose vaikams taikomas ne nuo 12 metų ir 2 mėnesių, o nuo 16 metų“, – rašoma nutarime.
Pakeitimas galios iki 2022 m. vasario 28 d., o nuo 2022 m. kovo 1 d. vėl būtų reikalaujama galimybių pasą turėti vaikams nuo 12 metų ir 2 mėnesių.
Ministerija nurodo, kad pilnai vakcinuoti yra 33,79 proc. 12–15 m. amžiaus vaikų. 60,8 proc. šios amžiaus grupės vaikų nėra imunizuoti.