Apie tai TV3 studijoje kalba žurnalistas Artūras Anužis ir NT ekspertas Arnoldas Antanavičius.
Sakykite, kas laukia didžiausios Lietuvoje nekilnojamojo turto rinkos Vilniuje. Jūsų duomenimis, kaip suprantu, ateina demografinė duobė, kuri gali daryti įtaką ir būsto kainoms?
Duomenys, aišku, ne mano, o statistikos departamento, tik aš juos išgarsinau ir išviešinau. Apie tai užsimena ir kiti rinkos dalyviai, kad demografiniai iššūkiai visada yra svarbūs būsto rinkai, o didmiesčių ir Vilniaus atveju, tai yra toks momentas, kad dabartinis pakilimas, kuris dabar buvo, palydėtas rekordiniu skaičiu jaunų žmonių. Apie 1990-uosius metus gimstamumas buvo rekordinis, tai dabar jie atėję į rinką perka būstą. Kelių metų perspektyvoje, jau atslenka tas laikas, kada šeimos prieš 2000-uosius metus gimdė beveik dvigubai mažiau vaikų ir skaičiai, kurie ateina, tai jie rodo, kad jaunimo nuo 25 iki 39 metų, kuris būstą perka aktyviausiai, turėtų sumažėti maždaug perpus.
Apie kokius skaičius kalbame?
Maždaug prieš 8 metus, prasidėjus pakilimo ciklui, jų nuo 25 iki 39 metų buvo apie 100 tūkst. Vilniaus mieste. Dabar tas skaičius pakilęs iki 130 tūkst., o ateinanti duobė rodo, kad bus mažiau, negu 100 tūkst. Sumažės ryškus procentas tų gyventojų, kuriems išvis reikės būsto.
Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad kainos turės kristi ar bent jau nebeaugti?
Apie kainas dar nėra galima iškart pasakyti, nes yra daugiau dedamųjų. Mes kalbame apie vietinę mūsų gyventojų situaciją. Yra minčių, kad galbūt žmonės atvyks iš užsienio, nes mes jau daugiau uždirbame ir geriau gyvename. Tai jau matome, kad gyventojai atvyksta iš Lenkijos, iš Ukrainos. Kita dalis, yra tikimasi, kad emigrantai grįš į Lietuvą. Vienareikšmiškai pasakyti, kad ateinanti duobė reiškia katastrofą ir bus kažkas blogai – negalima. Kaip faktą, kad prasidės iššūkiai ir tai bus ne į gerą, tai tikrai galima taip pasakyti.
Daugiau žiūrėkite video reportaže.