Lietuvoje vis dažniau diskutuojama apie gimdymo namuose galimybės suteikimą moterims. Tiesa, šiose diskusijose Sveikatos ministerija išsako gana kritišką nuomonę.
Neseniai sveikatos ministras Raimundas Šukys į pastebėjimą, kad namuose gimdyti įstatymai nedraudžia, bet ir tokia galimybė lieka už įstatymų ribų, sureagavo kritiškai: „Mano nuomonė neigiama. Kategoriškai neigiama“, – teigė ministras ir pridūrė, kad nėra girdėjęs istorijų pasaulyje, kad valstybė būtų įteisinusi gimdymą namuose. Be to, ministras užsiminė apie atvejus, kai nesėkmingo gimdymo įvykius turėjo tirti teisėsaugos institucijos.
Sveikatos ministerija nesutiko sudaryti darbo grupės šiam klausimui reglamentuoti ir organizacijos, kurios inicijavo diskusiją, liko neišklausytos.
Gimdymą ne stacionare reglamentuoti kviečianti grupė ministrui pateikė 36 puslapių argumentuojamąjį raštą „Nėščiųjų ir gimdyvių priežiūra ir planuotas gimdymas ne stacionare: situacijos analizė“, kuriame išsamiai dėstoma šio klausimo teisinė problematika Lietuvoje, taip pat pateikiami medicininiai, psichologiniai, finansiniai problemos aspektai, apžvelgiama 14-os užsienio šalių, kuriose gimdymas ne stacionare yra reglamentuotas įstatymais, praktika.
Liepos 25 dieną vykusioje spaudos konferencijoje buvo aptartos gimdymo namuose galimybės Lietuvoje.
Konferencijoje dalyvavusi Prieraišiosios tėvystės centro vadovė Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė kalbėdama apie poreikį suteikti moteriai galimybę pasirinkti, kur ši norinti gimdyti, sakė: „Šiuo metu moterys, kurios pasirenka planuotai gimdyti namuose, rizikuoja nesulaukti specialistų pagalbos.“ Pašnekovė teigė, kad kalbama tik apie planuotus šeimos sprendimus, prisiimat riziką ir atsakomybes.
V. Pilipauskaitė-Butkienė pabrėžė, kad Lietuvoje šiuo metu esanti gimdymo namuose praktika gerokai skiriasi nuo kaimyninėse šalyse esamos praktikos ir ne Lietuvoje gyvenančios moterys kol kas daugiau galimybių rinktis neturi.
Teisininkė E. Čypienė komentuodama situaciją sakė: „Gimdyti namuose nėra draudžiama, nei Lietuvoje nei kur nors kitur. Bet gimdymo samprata apima ir mediko profesionalo pagalbą gimdymo metu. Lietuvoje medikams profesionalams suteikti pagalbą gimdyvėms namuose draudžiama.“
Specialistės teigimu, didžioji dalis Europos valstybių reglamentavo gimdymo namuose klausimą, o Lietuvoje apie tai nekalbama. „Kai kuriose šalyse gimdymas namuose yra prioritetinė sritis“, – kalbėjo specialistė ir pridūrė, kad kai kurios šalys skatina gimdymus namuose – pasirinkus tokią galimybę sąmoningai iš anksto, tai ir kainuoja pigiau.
Kalbėdama apie gimdymo namuose privalumus, ji akcentavo, kad gimdydamos namuose moterys patiria mažiau streso ir intervencijų, būna mažiau komplikacijų gimdymo metu, o kūdikių sveikata – tokia pat gera, kaip ir gimusių gydymo įstaigose.
Teisininkė akcentavo, kad jei situacija nesikeis, Lietuva dėl tokio požiūrio gali tikėtis bylų Europos žmogaus teisių teisme, nes nėra laikomasi Europos žmogaus teisių konvencijos įsipareigojimų.
Konferencijoje dalyvavęs psichologas Paulius Skruibis taip pat pritarė nuomonei, kad gimdydamos Lietuvoje moterys jaučiasi geriau: „Gimdymas ne ligoninėje skamba labai rizikingai, o tyrimai kalba, kad moterys gimdydamos namuose labiau atsipalaiduoja. Kodėl? Neturime daug tokios patirties.“
Psichologas gimdymą prilygino kelionei prie jūros autobusu ir automobiliu, kuomet svariausia yra paties žmogaus pasirengimas: „Juk važiuojančių prie jūros automobiliu nevadinam bepročiai, tad tai bandymas sukurti kelių eismo taisykles gimdančioms namuose“, – kalbėjo pašnekovas ir pridūrė, kad Sveikatos apsaugos ministerija turėtų padėti žmonėms, kurie sąmoningai pasirenka gimdymą namuose.
Taip pat skaitykite: