Lenkijos valdančioji centro koalicija sekmadienį laimėjo visuotinius rinkimus antrą kartą iš eilės.
Premjero Donaldo Tusko vadovaujamos Pilietinės platformos perrinkimas yra pirmas kartas Lenkijoje po 1989 metų, kai valdžią savo rankose išlaiko valdančioji partija. D. Tuskui vadovaujant daugiau kaip 38 mln. gyventojų turinti šalis saugiai išlaviravo per 2008 – 2009 metų pasaulinę krizę.
Rinkimų rezultatus vertinantys politologai laikosi nuomonės, kad Lietuvos santykiai su Lenkija iš esmės liks nepakitę, tik turėtų sušvelnėti priešrinkiminė retorika – joje turėtų sumažėti aštrių kampų, naudotų rinkėjams pritraukti.
„Šiaurės rytai" domėjosi, kaip Lenkijoje įvykusius rinkimus vertina vietiniai politikai – savivaldybės tarybos nariai ir rajone veikiančių partijų lyderiai.
Rezultatą žinojo tik trečdalis apklaustųjų
Pirmadienį „Šiaurės rytai" skambino įvairioms partijoms priklausantiems Biržų rajono savivaldybės tarybos nariams. Politikams buvo užduotas tas pats klausimas – kaip jie vertina Lenkijos rinkimų rezultatus.
Teko konstatuoti, kad iš keturiolikos kalbintų rajono savivaldybės tarybos narių tik penki žinojo Lenkijoje vykusių rinkimų rezultatą.
„Paskutinių tikslių naujienų dar nežinau, tačiau, pagal rytines žinias, Lenkijoje rinkimų rezultatai tokie, kokių norėčiau kitąmet Lietuvoje vyksiančiuose Seimo rinkimuose", – linksmai kalbėjo savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirmininkas Vytas Jareckas.
Valstiečių liaudininkų sąjungos Biržų skyriaus ir frakcijos taryboje vadovas Viktoras Rinkevičius sakė, kad, vertinant rinkimų rezultatą pagal Lietuvos ir Lenkijos santykius, pagerėjimo tikėtis sunku. Pasak V. Rinkevičiaus, santykiai su kaimynine šalimi pablogėjo 2007 metais į valdžią atėjus D. Tuskui.
Panašiai mąstė ir valstietis liaudininkas Tomas Četvergas, jau iš pat ryto išklausęs radijo žinias apie įvykius pasaulyje ir kaimyninėje šalyje.
„Kadangi laimėjo „buvusieji„, manau, kad jų vykdomoje politikoje iš esmės niekas nesikeis. Tas pats pasakytina ir apie lenkų požiūrį į mus“, – mano T. Četvergas.
„Rinkimus laimėjo D. Tuskas, tačiau nežinau, ar ko nors gera galima iš to tikėtis. Iš lenko niekada nieko gero nelauk", – trumpai įžvalgomis pasidalijo nuo gyvenimo neatsiliekantis vyriausias tarybos narys liberalsąjūdietis Povilas Stakionis.
„Ypač domiuosi rinkimais kaimyninėse šalyse. Nuo jų priklauso gyvenimas Lietuvoje. Anksčiau lenkai buvo panašūs į lietuvius, rinkdavo įvairaus plauko populistus, „gelbėtojus„, kelių blokados iniciatorius, Tačiau jau antri rinkimai iš eilės lenkai rinkimuose balsuoja vadovaudamiesi ne emocijomis, o blaiviu protu“, – sako Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdžio Biržų skyriaus partijos ir frakcijos vadovas Kęstutis Slavinskas. Anot jo, Lenkija tapo bene vienintele Europoje šalimi, sugebėjusia išvengti ekonominės krizės.
„Neatsitiktinai beveik 40 proc. lenkų rinkėjų balsavo už premjero D. Tusko vadovaujamus liberalus, o per 30 proc. balsų gavo opozicijoje dirbę J. Kaczynskio vedami konservatoriai. Nors Lenkijoje daug problemų, didesnių ar mažesnių politinių skandalų, tačiau kairieji surinko vos 8 proc. balsų. Ateityje mums verta rimtai analizuoti lenkų sukauptą ekonominę ir politinę patirtį", – mano K. Slavinskas.
Nespėjo pasidomėti
„Nieko apie rinkimus nežinau – tris dienas buvau išvykęs į Druskininkus – ten atsipalaidavęs ir ilsėjausi", – linksmai kalbėjo su Lietuvos socialdemokratų sąrašu rinkimuose dalyvavęs gydytojas Dalius Jakubėnas.
„Net nežinau, kas ten vyksta – nebuvo laiko domėtis. Iš tikro net nebuvau „prisijungęs„ (prie kompiuterio – red.) – turėjau begalę savų darbų“, – didesne nei rajono politika mažai domisi tarybos posėdžiuose vienas aktyviausių valstiečių liaudininkų opozicionierių – Audrys Šimas.
Lenkijos įvykiais pasidomėti pirmadienį per pietus dar nebuvo spėjęs ir tarybos Etikos komisijai vadovaujantis „valstietis" Kęstutis Armonas.
„Netikėtai užklupote – man dar reikia paanalizuoti rezultatus, dabar turiu daug žmonių „, – nuomonės apie kaimynystėje įvykusius rinkimus negalėjo pasakyti Lietuvos centro partijos rinkimų sąrašo lyderė, tarybos frakcijos „Už Biržų krašto pažangą“ ir rajoną valdančiosios koalicijos vadovė Danutė Martinkėnienė.
Rinkimų dar neanalizavęs prisipažino ir Socialinio vystymo komitetui vadovaujantis „centristas" Stasys Valiukas.
„Žinių dar nepažiūrėjau – tai bus tik vakare", – ne Lenkijos įvykiai rūpėjo ir miestą tvarkančiam socialdemokratui Alfridui Jozėnui.
Žinių nesekė esantys konferencijoje, užsienyje ir turintys „biuletenį"
Jau antrą savaitę užsienyje leidžiantis Darbo partijos rajone lyderis Rimantas Bašys sakė girdėjęs apie vykusius rinkimus, tačiau jų rezultato komentuoti negalintis. Konservatorė Sigutė Vižinytė sako neturėjusi laiko pasidomėti rinkimais, nes dvi dienas buvusi gydytojų pediatrų suvažiavime.
„Aš šią savaitę atostogauju ir esu Paryžiuje", – telefonu trumpai informavo valstietė liaudininkė Nijolė Šatienė.
„Nieko kol kas komentuoti negaliu – turiu nedarbingumo lapelį", – pareiškė savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos konservatorė Ramunė Čigienė.
A. Gudienė