Nuo COVID-19 krizės pradžios vis labiau auga socialinis susiskaldymas: vienas nuo kito tolsta ne tik draugai ir kaimynai, bet ir valstybė nuo savo piliečių. Skirtingų pusių suartėjimui būtina vieša diskusija, kurioje būtų pagarbiai keičiamasi skirtingais požiūriais. Šie požiūriai turi būti grindžiami objektyviais ir skaidriais mokslo duomenimis bei galiojančiomis teisės normomis. Tik tokio dialogo pagrindu politikos formuotojai gali priimti sprendimus, galinčius mažinti atskirtį.
2021 m. rugsėjo 9–10 d. Sveikatos teisės institutas rengia mokslinę konferenciją „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“, kurios tikslas – pateikti konstruktyvius siūlymus dėl kovos su COVID-19 priemonių, kurios ne skaldytų, bet telktų visuomenę.
Konferencijos tiesioginė transliacija 9-10 dienomis vyks Sveikatos teisės instituto Facebook paskyroje. Rugsėjo 13 d. renginio įrašas bus patalpintas svetainėje (www.sti.lt).
Apie pandemijos valdymą renginyje diskutuos pasaulyje ir Lietuvoje žinomi mokslininkai, gydytojai ir teisininkai. Dr. Reineris Füllmichas yra vienas garsiausių Vokietijos teisininkų, žinomas iš bylų prieš didžiausią Vokietijos kredito įstaigą „Deutsche Bank“ ir kt., o dabar – Vokietijos koronos tyrimų komiteto narys. Nuo 2020 m. vidurio komitetas tiria viso pasaulio vyriausybių įvestu beprecedenčius ribojimus dėl COVID-19 ir kokios to pasekmės visuomenėms.
Advokatas, Advokatų tarybos pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė, aptars privalomo vakcinavimo nuo COVID-19 teisėtumą, remdamasis Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika.
Renginyje pasisakys ir kitas prelegentas iš Vokietijos. Tai – pasaulyje žymus medikas, pulmonologijos, visuomenės sveikatos ir epidemiologijos specialistas, buvęs Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Sveikatos komiteto vadovas, milijonines auditorijas internete buriantis lektorius dr. Wolfgangas Wodargas.
Apie vakcinų nuo COVID-19 saugumą ir veiksmingumą kalbės Sveikatos teisės instituto vadovas, LSMU farmakologijos dėstytojas, buvęs Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininko pavaduotojas (atsakingas už vaistų registraciją, klinikinius tyrimus ir farmakologinį budrumą), buvęs Europos Komisijos Farmacijos komiteto ir Europos Tarybos Vaistinių preparatų ir medicinos prietaisų darbo grupės narys, farmakologas doc. dr. Rimas Jankūnas.
Konferencijoje išgirsime ir gerosios praktikos pavyzdžių iš Lietuvos. Vieną jų pristatys doc. dr. Rasa Jančiauskienė, kuri aptars onkologinę pagalbą karantino metu, kilusius iššūkius ir rastus sprendimus. R. Jančiauskienė yra gydytoja onkologė chemoterapeutė, turinti daugiau nei 20 metų klinikinio darbo patirties, 17 metų vykdanti tarptautinius klinikinius vaistų tyrimus, 13 metų buvusi Sveikatos apsaugos ministerijos konsultantė onkologijos chemoterapijos srityje.
Švedijos Karolinska instituto epidemiologas dr. Andrius Kavaliūnas su renginio dalyviais dalinsis pandemijos valdymo pamokomis, kurias galima išmokti iš Švedijos.
Pandemijos valdymo aspektus taip pat aptars teisininkas konstitucionalistas doc. dr. Vaidotas Vaičaitis, advokatas dr. Justas Sakavičius ir advokatė prof. dr. Liudvika Meškauskienė, visuomenės sveikatos prof. dr. Miglė Helmersen, ginekologė-akušerė prof. dr. Dalia Railaitė, LSMU Kauno ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vadovė Rita Butylkina, Antakalnio poliklinikos direktorius Evaldas Navickas, Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojas Dalius Barkauskas ir teologas Holgeris Lahayne.
Susipažinti su programa ir plačiau pasiskaityti apie konferenciją galite šioje nuorodoje.