Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) taryba, šiandien tvirtinsianti kito sezono laidų tinklelį, gali pašalinti iš eterio žurnalisto Tomo Dapkaus vedamą laidą “Dienos tema”.
Žiniasklaida pranešė, jog LRT taryba, kuri posėdžiaus rytoj 13 val., gali nubalsuoti, kad T. Dapkus laida būtų sujungta su „Vakaro žiniomis” arba, užimant jos laiką, būtų pratęstas “Lietuvos dienos” transliavimas pavakaryje. Ta proga „Balsas.lt” teiravosi paties T. Dapkaus nuomonės. Žurnalistas komentuoti neoficialios informacijos nepanoro. „Nekomentuosiu nieko, negaliu apie tai kalbėti – yra pasirašytos atitinkamos sutartys,” – nukirto T. Dapkus.
LRT vadovas Audrius Siaurusevičius žinios taip pat nepakomentavo – „Balsas.lt“ prisiskambinti jam nepavyko.
Ne pirma auka
Portalas „Balsas.lt“ primena, kad kažkada tvirtinant naują programų tinklelį, iš eterio dingo žinomo publicisto bei visuomenininko Dariaus Kuolio laida. D. Kuolys yra komentavęs ir kritikavęs vieną iš LRT žinių tarnybos reportažų, kuriuo piktinosi ir patys jame parodyti pašnekovai.
LRT tuomet nei vienu žodžiu neužsiminė apie po jos langais vykusį mitingą, kurio dalyviai protestavo prieš nuomonių įvairovės naikinimą.
„Balsas.lt“ šaltinių teigimu, kai kam galėjo neįtikti kritiški T. Dapkaus ir jo pašnekovų pasisakymai apie teismus, Valstybės saugumo departamentą (VSD), buvusį prezidentą Valdą Adamkų, prieštaringai vertintus Konstitucinio Teismo sprendimus, teisėsaugos praktiškai sužlugdytą VSD pulkininko Vytauto Pociūno žūties tyrimą. Panašią kritiką savo laidose pašnekovams išsakyti leisdavo ir pats ją reikšdavo ir D. Kuolys.
Po to, kai patvirtinus kitokį laidų tinklelį D. Kuolys pasitraukė iš eterio, atsistatydino tuometinis LRT tarybos pirmininkas Valentinas Milaknis. Jis viešai apgailestavo, jog nesugebėjo apginti D. Kuolio laidos ir nuomonių įvairovės.
Su LRT vadovybe bendros kalbos nerado ir D. Kuolį parėmęs dabartinis Europos parlamentaras, laidos „Be pykčio“ buvęs vedėjas Leonidas Donskis.
Pasak „Balsas.lt“ šaltinių, T, Dapkų pašalinti iš eterio norėta seniai, tačiau pradžioje trukdė skandalas kilęs dėl D. Kuolio pašalinimo, vėliau – garsiai nuskambėjusi A. Siaurusevičiaus nakvynės elektros skydinėje istorija. Dėl pastarosios, nors A. Siaurusevičius ir atsipirko LRT tarybos pabarimu, ligi šiol ginčijamasi teismuose, kurių veiklą dažnai kritikuoja T. Dapkus.
Tarybos nariai: palaukime rytdienos
Prezidentės Dalios Grybauskaitės į LRT tarybą deleguotas naujienų agentūros BNS vadovas Artūras Račas, viešai įžvelgęs nuomonių spektro siaurėjimą nacionalinio transliuotojo eteryje, ragino neskubėti.
A. Račas teigė dar nežinąs, ar tikrai laida bus naikinama. „Nemačiau nei dokumentų, nei ką nors girdėjau, tai ką aš jums dabar pakomentuosiu? Tikrai nieko kol kas negaliu pasakyti," - sakė tarybos narys.
Kitas tarybos narys, Lietuvos žurnalistų sąjungos lyderis Dainius Radzevičius sakė nustebęs, kad tokios kalbos išvis pasklido. „Tikrai nieko apie tai negirdėjau. Nieko nežinau apie tai, kad į darbotvarkę būtų įtrauktas kokių nors laidų ar vedėjų šalinimo klausimas. Baigiasi kai kurių autorinės sutartys, bet T. Dapkus, jei gerai atsimenu, yra etatinis darbuotojas. Radijo laidų tinklelį tvirtinsime, bet apie kažkokį pašalinimą nieko negaliu pakomentuoti," - sakė portalui „Balsas.lt" D. Radzevičius.
Kokia turėtų būti LRT?
LRT vizija (LRT.lt):
Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija – patikimiausias ir moderniausias Baltijos šalių visuomeninis transliuotojas.
LRT misija:
Teikti Lietuvos visuomenei tikslią, objektyvią ir subalansuotą informaciją, kokybiškas šviečiamąsias, kultūrines ir pramogines programas, sudaryti prielaidas darniam vystymuisi, demokratijos plėtrai bei atviros visuomenės vertybių įsitvirtinimui Lietuvos Respublikoje.
Įgyvendindama savo misiją LRT:
• renka ir skelbia informaciją apie Lietuvą ir pasaulį, supažindina visuomenę su Europos ir pasaulio kultūros įvairove bei šiuolaikinės civilizacijos pagrindais, stiprina Lietuvos Respublikos nepriklausomybę ir demokratiją, kuria, puoselėja ir saugo nacionalinės kultūros vertybes, ugdo toleranciją ir humanizmą, bendradarbiavimo, mąstymo ir kalbos kultūrą, stiprina visuomenės moralę ir pilietiškumą;
• vadovaujasi objektyvumo, demokratijos, nešališkumo principais, užtikrina žodžio ir kūrybos laisvę; laidose atspindi įvairias pažiūras ir įsitikinimus, dalyvauti jose ir reikšti savo pažiūras turi teisę įvairių įsitikinimų žmonės;
• pirmenybę teikia nacionalinei ir pasaulio kultūrai, informacinėms ir šviečiamosioms laidoms.
Vertybės ir veiklos principai:
LRT misija neatskiriama nuo būdų, kuriais siekiama tikslo ir vertybių, kuriomis paremta kasdieninė LRT veikla. LRT vadovybė siekia aiškiai perteikti veiklos misiją bei vertybes savo darbuotojams, taip pat savo auditorijai ir Lietuvos visuomenei.
Siekdama strateginių tikslų ir misijos įgyvendinimo, Lietuvos radijas ir televizija savo veikloje vadovaujasi tokiais veiklos principais ir vertybėmis:
• žodžio, kūrybos ir sąžinės laisvė,
• nepriklausomybė,
• objektyvumas,
• nešališkumas,
• teisingumas,
• tikslumas,
• sąžiningumas,
• pagarba visuomenės interesams, jos vertybėms, moralės normoms,
• pagarba žmogaus orumui, asmens teisėms, privačiam gyvenimui,
• informacijos išsamumas,
• asmeninė atsakomybė,
• savireguliacija,
• tolerancija,
• nuomonių įvairovė.
LRT, veiksmingai panaudodama turimas lėšas, sieks kurti išliekamąją vertę turinčias pramogines, kokybiškas šviečiamąsias ir objektyvias informacines-analitines programas, vengs smurto, agresijos, nihilizmo bei dorovės ir etikos normų pažeidimų propagavimo.