• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Sodros“ reformos ėmęsis Seimas pradėjo svarstyti, ką reikia daryti, kad po keliasdešimties metų dabartinis jaunimas, išėjęs į pensiją, gautų ne penktadaliu mažesnę pensiją nei dabartiniai pensininkai, o bent panašią ar didesnę. Nes „Sodra“ praskolinta, gimstamumas mažėja ir nebus pakankamai dirbančiųjų, kurie galėtų išlaikyti pensininkus.

REKLAMA
REKLAMA

Valdančiųjų teigimu, pensinio amžiaus ilginimas – neišvengiamas, nors vos prieš metus Seimas atmetė Vyriausybės siūlymą, kad ir moterys ir vyrai į pensiją išeitų 65-erių.

REKLAMA

„Kuo vyresniame amžiuje pensininkai išeitų į pensiją, tuo jų pensija būtų didesnė, nes jų liktų mažai. Jei išeitų į pensiją, sakykim, 80 metų, tai jų pensija būtų milžiniška“, – teigė „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Egidijus Klumbys.

„Nereikia įsivaizduoti, kad mes tą pensinį amžių ilginsim nuo 2012 metų sausio mėnesio. Yra laikotarpis, apie kurį kalba Europos Komisija, ką mes esam įsipareigoję, proceso pabaiga ir tai yra 2027 metai. Aišku, kad kuo vėliau pradėsim, tuo greičiau reikės tą pensinį amžių ilginti“, – kalbėjo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, R. J. Dagio teigimu, valstybė galėtų patiems žmonėms palikti spręsti, kada eiti į pensiją, jei būtų pakeista pensijų skaičiavimo sistema – pereita prie virtualių sąskaitų sistemos, kuriai pritarė Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas.

„Ji, mūsų manymu, lankstesnė, leidžia lengviau į ją išeiti ir įeiti. Patrauklesnė jauniems žmonėms, nes kuo anksčiau įmoki įmokas į draudimą, tuo tau palūkanų būdu kaupiasi didesnė pensija, tai yra labiau patrauklu jauniems žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji suteikia galimybę lengviau pasiskolinti savo sukauptą sumą kokioms nors draudimo rūšims, sakysim, motinystės išmokoms. Jeigu nesat pakankamai sukaupęs, neturite stažo, galite pasiskolinti šiek tiek iš savo ateities, sumažinant savo ateities pensiją, bet sprendžiant dabartines problemas“, – aiškino komiteto pirmininkas.

REKLAMA

Anot R. J. Dagio, jei bus pritarta tokiai sistemai, kiekvienas, pamatęs, kad savo sąskaitoje jau sukaupė pageidaujamo dydžio pensiją, pats spręs, kada jam mesti darbą. Bet dar neaišku, kaip tokia reforma, palanki jauniems, paveiks įpusėjusius ar baigiančius savo karjerą.

Kitaip nei parlamentarai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija linksta, kad pensijos ateityje būtų skaičiuojamos taikant kitokią – „taškų“ – sistemą, pagal kurią mokesčių mokėtojas, pageidaujantis didesnės pensijos, galėtų savarankiškai įmokėti daugiau mokesčių prieš išeidamas į pensiją. Tačiau taškų vertė galėtų būti keičiama priklausomai nuo infliacijos ir ekonominės padėties.

Seimas nutarė pradėti svarstyti socialinės sistemos reformą. Nors visais svarbiausiais klausimais dar nesutarta, valdantieji tikisi, kad dėl visko pavyks apsispręsti dar pavasario sesijoje.

Kristina JACKŪNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų