• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Kas per absurdiškas klausimas“, pagalvosite ir būsite teisūs. Tikriausiai ne vienas prieš kurį laiką savo elektroninio pašto dėžutėse esate aptikę  „perspėjančio“ pobūdžio laiškus apie ŽIV grėsmę kino teatruose, apie paliktas adatas laiptinėse ir parkuose ant suoliukų.

REKLAMA
REKLAMA

„Menas“ sėti paniką kartais perlipa proto ribas. Tačiau tai ką išgirdau viename kaimelyje, perlipo ir visas kitas ribas. Garbingo amžiaus moterytė sėdėjo autobusų stotelėje, belaukdama „keleivinės“ ir kažkokio krūmokšnio šakele vaikė nuo savęs visokius mašalus.

REKLAMA

„Et sulaukėm, tai sulaukėm“ - bėdavojo moterytė, - „tuoj mes čia vis nuo to živo iškrisim“. Paklausta kodėl ji taip mananti, tik palingavo galva: „taigi anądien duktė iš Vilniaus buvo grįžus, tai pasakojo, kad tuom živu nuo šitų moškių galima užsikrėsti“.

Atvažiavęs autobusas  nebesuteikė galimybės išsiaiškinti kur čia klaida įsivėlusi, ir kurioje vietoje „sugedusio telefono“ principas suveikė, tačiau paskatino dar kartelį šios amžiaus maru ligos užsikrėtimo būdus prisiminti.

REKLAMA
REKLAMA

ŽIV plitimo keliai aiškūs ir tik (net) trys

Pirmas būdas. Per kraują. Ypač Lietuvoje taip šiuo virusu yra užsikrėtę daugiausiai žmonių. Tai dažniausiai intraveninių narkotikų vartojimas kai virusas perduodamas per nešvarias, užterštas krauju  kelių narkomanų panaudotas adatas ir kitus įrankius. Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad ne tik vienkartiniai - „daugkartiniai“ švirkštai šį grėsmingą virusą neša. Yra nemažai narkotikus vartojančių asmenų „ritualų“ tokių kaip dalijimasis tais pačiais narkotikais ar įrankių plovimas viename inde, kurie „padeda“ atsirasti diagnozei: „ŽIV teigiamas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Per kraują“ taip pat apima ir ŽIV užsikrėtimą kraujo perpylimo, organų transplantacijos metu, tatuiruočių, auskarų vėrimo ir nemažai kitų procedūrų ir ritualų ne medicinos įstaigose, kurių metu įvyksta vieno asmens kraujo kontaktas su kitu asmeniu.

REKLAMA

Antras būdas. Lytiniai santykiai. Virusas geba plisti per visus lytinius santykius: heteroseksualius, homoseksualius, oralinius. Užsikrėtimo tikimybę padidina burnoje arba ant lytinių organų esančios žaizdelės, opelės, santykiavimas menstruacijų metu.

Trečias būdas. Iš motinos vaikui. ŽIV užsikrėtusi motina, virusą vaikeliui gali perduoti nėštumo, gimdymo arba maitinimo krūtimi metu.

REKLAMA

Aišku ir tai, kaip ŽIV neplinta

Kodėl šis virusas ir liga žmonijoje sukėlė tiek daug panikos ir abejonių, iškėlė daugybę mitų ir „tiesų“ - spėlionių, kol kas negali atsakyti niekas. Galbūt suprantama panika naujųjų gripo atmainų atveju, kai sukėlėjas perduodamas oro- lašaliniu būdu (pvz. čiaudint, kostint) ir nuo jo apsisaugoti gana sunku. Tačiau ŽIV atveju apsisaugojimo būdai yra labai aiškūs ir tikrai nereikalauja daug pastangų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesiog šiek tiek tvarkos ir taisyklių gyvenime. Informacijos apie ŽIV išties yra nemažai, tačiau kartas nuo karto vis išlenda nepagrįstos panikos daigai. Kaip ir kalbos apie uodų arba kitokių mašalų perduodamą virusą. Tai yra visiška netiesa.

ŽIV neperduodamas vabzdžių. ŽIV neperduodamas per asmens daiktus, indus, baldus. Taip pat per prakaitą ar ašaras. Nėra jokio pagrindo  bijoti valgyti ŽIV infekuoto asmens paruošto maisto. Taip pat šis virusas neplinta ir oro - lašaliniu būdu, kaip aukščiau minėtas gripo virusas. Saugu naudotis ta pačia vonia, tualetu, pirtimi. Žmogaus imunodeficito virusas priskiriamas nepatvariems virusams, jo gyvybingumas aplinkoje yra gana  nedidelis.

REKLAMA

Nors apsisaugojimo būdai ir aiškūs, bet užsikrėtusiųjų daugėja

Jokių narkotikų. Jokių kūno puošybos eksperimentų „namudinėmis“ sąlygomis ar įstaigose keliančiose abejonių. Jokių kelis kartus naudojamų švirkštų. Patikimi lytiniai partneriai ir prezervatyvų naudojimas. Lyg ir nereikalaujantys nei daug išlaidų, nei pastangų apsisaugojimo būdai, tačiau...

REKLAMA

Alytaus mieste ir rajone AIDS centro duomenimis, birželio mėnesį gyveno 30 infekuotų ŽIV asmenų. Grėsmingai atrodo spartus šio skaičiaus augimas. Per 2008-2009 metus užsikrėtusiųjų šiuo virusu mūsų regione padaugėjo 4 kartus.

Dalia Kitavičienė, Alytaus rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų