„Aš manau, kad karščio nebus, nes pagal Europinį vidutinių prognozių centrą, viskas numatoma apie normą. Liepos paskutinė – rugpjūčio pirma savaitė gali būti vos vos aukštesnė už normą, bet labai nežymiai, tai praktiškai tokio esminio lūžio gamtoje tai tikrai nebus”, – kalbėjo sinoptikas Naglis Šulija.
Pasitaikys ir šiltų dienų
Rugpjūčio temperatūra turėtų būti panaši į klimato normą, kai vidutinė paros temperatūra siekia 15,8...18,0 laipsnių. Žinoma, viena diena gali būti šiltesnė, o kita vėsesnė.
„Tomis, statistiškai karščiausiomis savaitėmis, nebent kokia šiltesnė diena ar dvi išpuls. Ši savaitė taip pat tokia gana vėsi numatoma, geriausiu atveju bus +20 -22 laipsniai. Ir tai tie +22 laipsniai būna labai trumpą laiko gabalėlį dienos viduryje, o didžiąją dienos dalį būna +16 -18 laipsnių”, – kalbėjo Naglis Šulija.
„Rugpjūtis numatomas apie normą. Gali būti ir karštų ir šaltų dienų, kad visą laiką bus vėsu ir nemalonu, tai tikrai ne, tikrai taip neturėtų būti ir nebus”, – apie orų padėtį kalbėjo klimatologas Donatas Valiukas.
Liūtys
Liepos pabaigoje liūčių greičiausiai nesulauksime, tačiau rugpjūčio pradžioje gali būti visko.
„Dėl liūčių, tai liepos pabaigoje lyg ir lietaus mažiau, o rugpjūčio pradžioje vėl norma. Nieko gero aš čia neįžvelgiu”, – kalbėjo sinoptikas.
Vasaros metu įprasta sulaukti liūčių bei kritulių. Juo lemia iš pietų keliaujantys atmosferos frontai.
„Iš tiesų visos liūtys yra susijusios su tuo, kad atkeliauja atmosferos frontai, ypač tokios stipresnės. Jas lemia iš pietų kylantys frontai, nes jie tą didesnį šilumos ir drėgmės kiekį turi ir tą drėgmės kiekį palieka Lietuvai, ypač pietiniams, pietrytiniams rajonams, Lazdijų teritorijai”, – pasakojo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vyresnioji meteorologė Viktorija Mačiulytė.
Vasaros krituliai ypač nepastovūs, todėl jie gali būti ir labai menki ir labai gausūs.
„Reikia pasakyti, kad vasaros krituliai apskritai, jie turi labai didelę išsimėtymo amplitudę. Gali būti ar mėnuo, ar dekada, ar savaitė visai be kritulių, o čia pat gali iškristi mėnesio norma per parą. Nukrypimas nuo normos vasarą būna labai didelis, tai nėra tas pats kaip žiemą arba rudenį lynoja ir lynoja po truputį”, – kalbėjo sinoptikas.
Viskas dėl atmosferos srautų cirkuliacijos
Rugpjūčio antroje pusėje dienos trumpėja, jau darosi vėsiau, naktys ilgėja, jau visi tie pokyčiai vyksta, todėl didelių karščių tikėtis neverta. O iki tol nepasirodžiusią šilumą lėmė atmosferos srautai.
„Svarbiausia visgi yra didžiųjų atmosferos srautų cirkuliacija, šiemet taip yra, kad Europa yra padalinta į dvi dalis. Šiaurinė Europos pusė – šiaurinė Prancūzijos dalis, Paryžius, Belgija, Olandija, Vokietijos šiaurinė dalis, Danija, Baltijos šalys. Čia yra nuolatos vėsu, lietinga ir šilumos bangos į tą pusę užklysta retai, o piečiau yra pietų Europos orai, jie yra ir ramūs ir dažnai saulėti, gana šilti, šiltesni, nei čia”, – kalbėjo sinoptikas.